Mihin valitus?

Apua tarvitseva

Mihin voi tehdä valituksen koulukuraattorin epäasiallisesta käytöksestä?
Lapsi oli vanhemman pyynnöstä käynyt puhumassa kuraattorille. Apua varsinaiseen asiaan ei saatu, asiaan ei edes tartuttu vaan kuraattori oli enemmänkin kiinnostunut vanhempien alkoholin käytöstä, mikä on noin 1-2 saunaolutta viikossa.
Kuraattori oli hyvin huolissaan vanhempien alkoholiongelmasta, minkä ilmaisi lapselle ja toiselle vanhemmalle. (Kyllä tämä rakas maamme on täysin alkoholisoitunut jos 1-2 olutta viikossa lasketaan alkoholismiksi, niinkuin tämä kuraattori väittää. Tietysti 13 vuotias lapsi - hänen mukaansa - ei ymmärrä mikä on paljon tai mikä on vähän).
Lapsi kun seuraavalla käynnillä kysyi, miksi kuraattori hänelle väittää vanhemmillaan olevan alkoholiongelma, niin tähän kuraattori oli todennut, ettei hän koskaan ole näin sanonut. (ei muuten kuin suoraan lapselle ja tämän vanhemmalle).
Lapsen on nyt kai ilmeisesti PAKKO käydä kuraattorilla ja sossun tapaamiset päälle ja näiltä muilta kuraattori käynneiltä on ilmennyt myös vastaavanlaisia asioita, esim. kuraattori on huolissaan myös toisen vanhemman masennuksesta. Siis mitä ihmettä!!!?? Kuraattori ei ole koskaan edes tavannut tätä toista vanhempaa, eikä hän todellakaan kärsi masennuksesta. Kuraattori on siis vetänyt omia johtopäätösiä jututettuaan ja johdateltuaan lasta.
Miten ihmeessä tällaiseen saa oikaisun tai miten tämän saa loppumaan. Lapsella on kohta pää sekaisin jos jatkaa käyntejään kuraattorilla. Minultakin hän kyselee miksi, MIKSI hänelle vieras ihminen voi väittää näitä asioita, mitkä hän tietää etteivät ole totta. Hän ei ymmärrä.

Lapsi tässä kärsii ihan oikeasti. Iloinen ja valoisa lapsi on muuttumassa hiljaiseksi ja itkuiseksi.

8

2292

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tietämätön ??

      Onko kuraattorilla pakko käydä? Mitä tapahtuu, jos ei mene?

    • Minna2011

      Hei,
      ei ole pakko käydä kuraattorin luona. Meidän koulussa /helsinki vastaavanlainen kuraaattori. pyytää luokseen juttelemaan ja sen mukaan tekee päätelmiä kotioloista. aion tehdä valituksen ja pyydän kuraattorin esimieheltä ensin vastauksen millaisia menettelytapoja kuraattorin on suositusten mukaisesti käytettävä. esim joku nuorista oli uskoutunut kuraattori, kotona on vanhempien kanssa ollut riitoja ja kun mieltä painavista asioista ei voi kotona kertoa oli kuraattorille uskoutunut, kuraattori utelee vannomalle ettei asiasta kerro kenellekkään, ja tytön sitten uskouduttua hänelle niin olikin vuotanut suoraan kotiin ja tehty lastensuojeluilmoitus, minkä jälkeen tytöstä ei enää oltu kovin kiinnostuneita. ihmettelen kovasti, onko niillä provisiopalkka vai miten toimivat, kun lastensuojeluilmoitus oli tehty ei lainkaan oltu enää lapsesta kiinnostuneita. PItäisihän näillä nuorillakin olla joku oikeusturva ja tulla kohdelluiksi asianmukaisesti.. eikö?

    • Cloetta....

      Ota yhteyttä maakuntasi sosiaaliasiamieheen, joka on tällaisia tapauksia varten. Hänen avullaa voit tehdä huomautuksen epäasiallisesta käytöksestä ja mahdollisesti jatkaa vielä valitusta eteen päin, ellei huomautus riitä.

    • NuRmJäRvi

      Meidän perheessä vastaavanlainen tapaus,kuraattori väittää koulukiusaamisen johtuvan huonosta isästä joka kuraattorin mielestä käyttää alkoholia täysin pöyristyttäviä määriä???Ettei olisi saman koulun kuraattori???

    • ............

      Katsot nettisivulta kaupunkinne/kuntanne sivistyspalvelujenne/koulupalvelujenne korkeimman virkamiehen (esim sivistystoimenjohtaja, koulutoimenjohtaja, sivistyspalvelujen toimialajohtaja tms. millä nimikkeillä heitä nyt Suomen maassa onkaan) ja teet valituksen hänelle.

    • Oikeutta-saa-tuolta

      http://www.avi.fi/fi/web/avi/kantelu1#.Vrm8NVSLShc

      Jos näet köyhää sorrettavan sekä oikeutta ja vanhurskautta poljettavan maakunnassa, niin älä sitä asiaa ihmettele; sillä ylhäistä vartioitsee vielä ylhäisempi, ja sitäkin ylhäisemmät heitä molempia.
      (Ecclesiastes 5:8)

    • mikämuumuka

      eipä se tuo avikaan nyt niin ihmeellinen paikka ole.
      Son ihme, että kun kuvitellaan että vääryyksiä tapahtuu, niin heti ollaan tehtailemassa valituksia joka paikkaan ja soitetaan lakimiehille.
      Kannattais katsella peiliin siinä vaiheessa jos/kun sosiaalitäti tulee käymään tai kuraattori soittelee.
      Kaikki ei ole kultaa mikä kiiltää ja takuulla ihmiset näkevät kulissien läpi.

      • Anonyymi

        Lue enemmän. Saatat jopa viisatua


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      68
      6882
    2. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      63
      6803
    3. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      148
      5456
    4. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      50
      4493
    5. En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä

      Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛
      Ikävä
      20
      4099
    6. Onnettomuus

      Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?
      Kuhmo
      5
      3680
    7. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      37
      3258
    8. Tuntuuko ettet tiedä

      Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
      Ikävä
      28
      3183
    9. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      75
      2789
    10. Köysi alkaa kiristyä putinin kaulalla....

      Putin pelkää eniten juuri omaa porukkaansa, ja siihen on varmasti syytä kun sota ei ole mennyt hyvin, tappiot ovat valta
      Maailman menoa
      40
      2269
    Aihe