Ei kuukautta, etteikö jotakin vikaa ilmenisi. Nyt meni 113 tkm ajetusta 1.6 sportline fsi:stä kytkin. VAG- konsernin autot ei näköjään kestä mitään. Yhden quattro Audin ja kolmen vw golfin omistajana täytyy todeta, että laatu on todella heikkoa.
Sanokaa mitä sanotte mutta sivusta seuranneena japanialaiset ja korealaiset vaan kestävät.
No se siitä vuodatuksesta. Onko kenelläkään kokemusta 6- vaihteisen kytkimen vaihdosta ja kuinka suuri urakka se kaiken kaikkiaan on? Onko hyviä suosituksia korjaajista?
Golf V sportline kytkin
6
758
Vastaukset
- Golfari...
Kytkinvika on V- Golfissa yleinen. Itselläni meni kytkin vaihtoon jo 40 tkm kohdalla.
Alkoi jytistää kylmänä liikkeelle lähtiessä. Mene merkkipajalle valittaan jos autosi ei ole kovin vanha. Ei nuilla kilsoilla saisi vielä kytkin sipata. - ????
Siis manuaalissa kytkin palaa vai? Mites sinä siinä olet onnistunut? Jalkaa ei pidetä kytkimellä kun ollaan liikkeellä ja kierroksia ei pidetä yli 2000 rpm kun lähdetään paikaltaan liikkeelle eikä muutenkaan pidetä autoa paikallaan esim.valoissa pitämällä kytkintä jatkuvasti tuntumassa.
- getriebe
Onko siinä jokin alkeellinen säätösysteemi, vain miksi palaa niin helposti.
Japsilla ajelin 265 tkm ilman mitään onjelmia. Siinä oli hydralisesti säätyvä kytkin sekä venttiilit eli tavattoman harmiton yksilö. Sentään oli 8 kesää asuntovaunukin perässä eikä kytkimen kanssa ollut mitään ongelmia. Sellaiseen pitäisi volkkarinkin pyrkiä.
JOs joku luulee, että ei ole kokemusta volkkareiden kytkimistä, niin voin kertoa, että töissä ajelin lukuisia erilaisia VW-taustaisia autoja yli 30 vuotta ja tuntuu siltä että VW kytkimille tuollainen 150-180 tkm on jo liikaa. - Golfari...
Siis ei pala., vaan kytkimen pinnat lasittuu kun nykyään kytkinmateriaaleissa ei saa käyttää vanhaa kunnon hyvää ASBESTIA.
Nykyinen materiaali lasittuu pinnoissa ja alkaa luistaa, jopa merkkipajalla sitä korjataan luistattamalla(poltetaan).
Alä natiainen rupee mua opettamaan autolla ajamisessa olen ajanut kymmeniä vuosia ja kymmenillä autoilla.Hah......
Oletpa nyt vähän tietävämpi.
- VWJ
Mulla oli kanssa 145tkm ajettu 1,6fsi ja kytkin jytisti liikkeelle lähdössä. Oli kulunut epätasaisesti kuulemma. Motonetista Saschin kytkin ja Laakkosella asennus, niin n. 250e 250e (työt).
- syy selvillä
se on tuo SPORTLINE. Vaikka aika tehoton auto, pitäähän sillä jokaisissa liikennevaloissa yrittää, eikös niin?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2614167Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2643403Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1541775Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251633Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2961412Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?132915Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235852en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115813Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe17778