Soittavatko lapsenne Pianoa?

Miul on semmonen onni, että molemmat tyttäret skulaavat.
Vanhemmalle kävi ope kain 5-6v opettamassa.
Kyllö hän soittaakin kuin Rubinstein.
Nuorempi Pärjää näppimistöllä myös ihan siistiti.
Vetää ulkomuistista Fyhr Elyseen ja mitä vaan.
1080
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

No naapuri soittaa sähkäurkuja - perkele.

Äänestä

Mulla naapurissa tuubansoittaja, stana

Äänestä

Oscar Wilde on sanonut: "Vakuutan, että ilmeikkäästi soitettu kirjoituskone ei ole yhtään ärsyttävämpi, kuin piano, jota soittaa sisar tai lähisukulainen".

Lapset ovat hupaisia. He opettelevat pianokappaleen säntillisesti ja hyvässä ja oikeassa tempossa (noh, ehkä siihen vaikuttaa, jos ope aktiivisesti tuijottaa vieressä silmänmunat pullottaen ja kädessä karttakeppi, jolla lyö kovaäänisesti rytmiä PAM-PAM-PAM.. ja suu laskee äänekkäästi Yksi-Kaksi-Kolme-Neljä.....)
Kun kappale on jätetty pois ja lapsi myöhemmin soittaa samaisen kipaleen, mielessään "tieto", että minä Osaan tämän, niin mitäs sitten tapahtuu?
Lapsella on taipumus vetää kappale ainaskii 4,6 kertaa nopeammassa tempossa, kuin näyttääkseen "kyllä-tää-nyt-hallitaan"-mielellä.


Oih, hirveää kuunneltavaa.

Äänestä

Tulleet ovat isäänsä joka on suunsoiton mestari

Äänestä

molemmat lapset soittivat pianoa n. kuudesta ikävuodesta neljääntoista ikävuoteen. Tyttärelle iän karttuessa muodostui ykkössoittimeksi saksofoni ja pojalle akustinen kitara. Pianoa pimputtelevat enää vain yleisön pyynnöstä.

Äänestä

Eipä soi Hellas enää, tuli myytyä sekin pois, vaikka ei ollut oikeasti tarvettakaan.
Sähköpianoa Päätoimittaja sentään antaa käydessään kuulla.

Äänestä

Naapuri pieree upeasti Porilaisten marssin.

Ei liene peilin vika, jos naama on vino`?

Äänestä

Kissanpolskaa minäkin soitan kuin maestrot ainakin.

Äänestä

Lyömäsoittimia toinen muksuista ja molemmat sähköurkuja ja toinen myös puhallin instrumenttia.

Nyt heitä molempia kaduttaa kun eivät alkaneet soittamaan akustista kitaraa, siitä olisi ollut niin paljon enemmän iloa leireillä ja illanistujaisissa.

Itse vain hyräilen itsekseni. Tänään viimeksi töissä sanoivat että ei saa hyräillä, luulevat vielä että työnteko on hauskaa :O

Äänestä

Entäs Kissanpolskan, yhtä hienojahan ne ovat.

Apua, naurattaa koko hommeloidi. Viitsitkin ylpistellä.
Ihmisiä olemme, kaikki.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


kednah kirjoitti:

Miul on semmonen onni, että molemmat tyttäret skulaavat.
Vanhemmalle kävi ope kain 5-6v opettamassa.
Kyllö hän soittaakin kuin Rubinstein.
Nuorempi Pärjää näppimistöllä myös ihan siistiti.
Vetää ulkomuistista Fyhr Elyseen ja mitä vaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu