Dna tippuu kilpailijoiden kyydistä
Jyrki Alkio .
Anniina Säilynoja
Jos teleoperaattori Dna olisi pörssiyhtiö, sen osakekurssi olisi tänään todennäköisesti tullut reippaasti alaspäin.
Yhtiö julkisti aamulla osavuosikatsauksen, jossa on pari sellaista yllätystä, jotka saisivat osakkeenomistajan naaman mutrulle.
Viime kesänä toteutettu Welho-kauppa alkaa kantaa satoa: Dna:n liikevaihto kasvoi 8,5 prosenttia vuoden takaisesta. Käyttökate parani vielä enemmän, kymmenen prosenttia, mutta sitten tuleekin yllättävä tieto.
Yhtiön liikevoitto heikkeni lähes viidenneksen (18,3 prosenttia) vuoden takaisesta ennen kaikkea kasvaneiden poistojen takia.
Yhtiö selittää poistojen paisumista aiempaa suuremmilla investoinneilla tietoliikenneverkkoon sekä verkkojen poistoaikojen lyhentämisellä. Sitä Dna ei tiedotteessa kerro, miksi poistoaikoja yllättäen lyhennetään kesken raportointikauden.
”Muutos liittyy verkon uudistamiseen. Otamme käyttöön multiradioita, jotka voivat hoitaa sekä 2G, 3G että 4G-yhteyttä", toimitusjohtaja Riitta Tiuraniemi avaa muutosta Talouselämälle. ”Uusimme verkkoa nopeammalla tahdilla kuin aiemmin oli suunniteltu.” Samalla vanhat verkkolaitteet käyvät arvottomiksi ennakoitua nopeammin.
Koska Dna ei ole pörssiyhtiö, poistoajan muutoksesta tuskin tulee suurta huutoa. Keskeiset omistajat ovat itse olleet tekemässä päätöstä yhtiön hallituksessa.
Elisa kasvattaa keulaa
Toinen yllätys löytyy liittymämäärien kasvusta. Dna tuntuu tippuvan kilpailijoiden kyydistä. Tammi–maaliskuun aikana Dna:n kännykkäliittymien määrä kasvoi todella vaatimattomasti, vain 4 000 liittymällä.
Sonera sai uusia liittymiä samaan aikaan yli kymmen- ja Elisa yli 20-kertaisen määrän.
Kiinteän verkon puolellakin Dna:lla on ongelmia: liittymien määrä väheni alkuvuonna 9000:lla. Myös Elisan liittymämäärä supistui, mutta huomattavasti vähemmän kuin Dna:lla. Sonera sen sijaan onnistui hankkimaan tammi–maaliskuussa 7 000 uutta kiinteän verkon liittymää.
Tiuraniemen mukaan Dna on alkuvuoden aikana keskittynyt syksyllä käyttöön otetun uuden laskutusjärjestelmänsä integrointiin ja nykyisten asiakkaidensa läpikäyntiin.
Elisan etumatka kasvaa
Yhtiö
Kännykkäliittymät
Muutos edelliseen neljännekseen verrattuna
Kiinteän verkon liittymät
Muutos edelliseen neljännekseen verrattuna
Elisa
3 450 000
91 400
1 112 900
-600
Sonera
3 284 000
4 7000
978 000
7 000
Dna
2 112 000
4 000
1 051 000
-9 000
Sonera pystyy näyttämään kuluvan neljänneksen aikana vielä selvästi kovempia kasvulukuja. Yhtiö osti keskiviikkona TS-YhtymältäTurun Kaapelitelevisio -nimisen yhtiön, jolla on Turun seudulla 80 000 kaapeli-tv- ja 5 000 laajakaista-asiakasta.
Uusi aika alkaa vappuna
Teleoperaattoreista Elisa ja Telia-Sonera julkistivat omat osavuosikatsauksensa ennen Dna:ta. Elisan alkuvuosi sujui aika lailla odotusten mukaisesti, ja yhtiö myös piti loppuvuotta koskevan ennusteensa ennallaan. Telia-Sonera sen sijaan alensi yhtiön liikevaihdon kasvuennustetta. Dna korjasi tulosennustettaan: poistojen seurauksena yhtiö arvioi nyt liikevoiton heikkenevän viime vuodesta.
Aika näyttää, kuinka hyvin ennustukset pitävät paikkansa, etenkin kun kilpailutilanne Suomen kännykkämarkkinoilla saattaa muuttua dramaattisesti kuukauden sisällä. Toukokuun lopulla astuu voimaan uusi viestintämarkkinalaki, joka tarjoaa määräaikaisen liittymäsopimuksen tehneelle asiakkaalle mahdollisuuden siirtää vanha numero uuteen liittymään kesken sopimuskauden.
Uusia asiakkaita metsästävälle operaattorille muutos tarjoaa kokonaan uudet mahdollisuudet iskeä.
Tässä on ilmeisesti myös Dna näkee tilaisuutensa tulleen. Toimitusjohtaja Tiuraniemi ei kerro suoraan, mitä yhtiö aikoo tehdä, mutta:
”Olemme valmistautuneet muutokseen todella hyvin.”
DNA
ent. asiakas
0
77
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra leikkasi alimmalta tulodesiililtä 15 %
Muistaako kukaan Riikka Purran kovaäänisen vaalilupauksen ennen eduskuntavaaleja? https://yle.fi/a/74-20221152 "THL o3406345Muistele nainen niitä meidän yhteisiä hetkiä
Miltä ne tuntui? Enkö aina huokunut välittämistä, kiintymystä. Eikö sinulla aina ollut hyvä olo kanssani? Minulla ainaki483786- 81943
- 52870
- 56816
- 41810
Tämä kikka tekee lihapullista entistä maukkaampia - Tämä "ihmeaine" löytyy keittiön kaapista
Lihapullat ja ruskea kastike on arkiruokien kunkku! Paistatko itse lihapullat pannulla vai uunissa? Näin saat ruoasta v8793- 67779
Naiset ei halua kilttejä miehiä
Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,130763Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat
Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue14691