Majoitun muutamaksi päiväksi Louvren lähelle hotelliin ja haluaisin kulkea katsomassa nähtävyydet pyörällä. Onko se mahdollista/järkevää liikenteen kannalta? Ja miten pyörän saa vuokrattua?
Vastaukset 2
- Pariisinmatkaaja
Itselläni ei koskaan ole tuulut edes mieleen fillarin vuokraus Pariisissa. :) Sen verran hurjaa tuo liikenne on. Toisaalta tunnen yhden kaverin, joka asui ja työskenteli Pariisissa muutaman vuoden. Hän ajoi fillarilla muutaman kilometrin työmatkansa.
Onko tuo sivusto tuttu?
http://www.mayq.com/Cycling_out_of_paris/Text_from_paris.htm
Siinä on linkki mm. keskustan pyörätiekarttaan. - Pariisissa asustava
Paras ja edullisin vaihtoehto on Velib, löydät lisätietoja tuolta:
http://en.velib.paris.fr/How-it-works
Liikenne on vilkasta varsinkin ydinkeskustassa, mutta toisaalta nopeudetkin ovat suht kohtuullisia. Pyöräteitä on keskustassa heikonlaisesti, joten pyöräilijät seikkailevat autoteillä autojen, skoottereiden, moottoripyörien yms. joukossa. Eli valppaana pitää olla. Autoilijat alkavat tottua pyöräilijöihin, mutta kokemukseni mukaan eivät juuri tee tilaa.
Itse asun sellaisessa paikassa, ettei pyöräily ole minulle useinkaan toimiva vaihtoehto. Moni tuttu sen sijaan pyöräilee usein työmatkansa. Joillain osuuksilla se saattaa olla jopa metroa nopeampi vaihtoehto, ja ainakaan ei tarvitse ahtautua hikiseen ja haisevaan ruuhkametroon.
Bonne route ! :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1301359
- 881242
- 81726
- 27657
Taiteiden yö
Kuhmon taiteiden yössä tapahtui. Tsat satss saaatts... Ja Sammon takoja... Tsat satss saaatts...10655- 47543
Suomessa ei anneta opiskella eikä työskennellä
Johtajat päättävät elämästäsi ja tekevät puolestasi päätöksiä. Johtajat eivät osaa kuunnella, koska ovat narsisteja.120539- 19525
- 44505
Nainen, onko se nalle hehkuttelija poistunut keskuudestamme?
Ei ole näkynyt, joten onkohan. R.I.P :/115499