Pyörän vuokraaminen keskustassa

pian pariisissa

Majoitun muutamaksi päiväksi Louvren lähelle hotelliin ja haluaisin kulkea katsomassa nähtävyydet pyörällä. Onko se mahdollista/järkevää liikenteen kannalta? Ja miten pyörän saa vuokrattua?

2

371

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pariisinmatkaaja

      Itselläni ei koskaan ole tuulut edes mieleen fillarin vuokraus Pariisissa. :) Sen verran hurjaa tuo liikenne on. Toisaalta tunnen yhden kaverin, joka asui ja työskenteli Pariisissa muutaman vuoden. Hän ajoi fillarilla muutaman kilometrin työmatkansa.

      Onko tuo sivusto tuttu?

      http://www.mayq.com/Cycling_out_of_paris/Text_from_paris.htm

      Siinä on linkki mm. keskustan pyörätiekarttaan.

    • Pariisissa asustava

      Paras ja edullisin vaihtoehto on Velib, löydät lisätietoja tuolta:
      http://en.velib.paris.fr/How-it-works

      Liikenne on vilkasta varsinkin ydinkeskustassa, mutta toisaalta nopeudetkin ovat suht kohtuullisia. Pyöräteitä on keskustassa heikonlaisesti, joten pyöräilijät seikkailevat autoteillä autojen, skoottereiden, moottoripyörien yms. joukossa. Eli valppaana pitää olla. Autoilijat alkavat tottua pyöräilijöihin, mutta kokemukseni mukaan eivät juuri tee tilaa.

      Itse asun sellaisessa paikassa, ettei pyöräily ole minulle useinkaan toimiva vaihtoehto. Moni tuttu sen sijaan pyöräilee usein työmatkansa. Joillain osuuksilla se saattaa olla jopa metroa nopeampi vaihtoehto, ja ainakaan ei tarvitse ahtautua hikiseen ja haisevaan ruuhkametroon.

      Bonne route ! :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Raimo laamanen

      Onko Raimo siirtynyt yläkerran orkesteriin ? Jos on niin jaksamista Seijalle.
      Puolanka
      23
      3203
    2. Ulosotossa olevan tulisi saada itse päättää

      Maksetaanko hänen ulosotossa olevia velkoja takaisin yksi kerrallaan vai ripotellen pikku summia sinne tänne, kuten ulos
      198
      2893
    3. Sanna Marin veti posket lommolla röökiä Ruisrockissa

      Tai ainakin röökin näköistä, liekö itse käärittyä 🫢
      Kotimaiset julkkisjuorut
      171
      1911
    4. Antin piti riuhtoa Sofia irti pojankIopista

      Oli festivaaleilla Iiimautunut johonkin jätkään, niin Antin piti käydä irroittamassa täti ja pelastamassa poikanen. Pah
      Maailman menoa
      258
      1534
    5. Aloitko pelätä siis

      Että otan suhun oikeasti yhteyttä
      Ikävä
      111
      1305
    6. Nainen rakkaus sinua kohtaan ei kuole koskaan

      Ihastunut olen moniin vuosien varrella mutta vain sinä jäit sydämeen enkä vaan osaa unohtaa. Olit silloin parasta elämäs
      Ikävä
      48
      1201
    7. Olet ollut aika törkeä minua kohtaan

      Sillä tavalla ovelasti, ettei mitään "todisteita" ole mistään. Eli niin kuin, että mitään et ole tehnyt, mutta toisaalta
      Ikävä
      46
      1057
    8. Maskuliininen herrasmies

      Tekee aloitteen. 🌸
      Ikävä
      155
      1031
    9. Saisipa sitä palata ajassa taaksepäin

      maailmaan jossa oli vielä edes joku järki tallella ja ajatus takana. Sain myös suunnatonta iloa erään henkilön näkemises
      Ikävä
      33
      960
    10. Voi ei kuvitteletkohan sä

      Nyt etten ookaan susta kiinnostunut 😿😿 ethän ajattele niin 🥺
      Ikävä
      43
      834
    Aihe