Kuljetuspuolella kun ajot pitää saada hintoja polkemalla ja mihin hintaan tahansa, sanotaa sitten kuskeille että jos ette suostu palkkojen alennukseen niin ei ole töitä. Onko tämä kotimaista ihmiskauppaa?suomalaisilla kuskeilla.
Sairaaksi menee
omalla kylällä
2668
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
No enpäs ole kuullu tuollastakaan ikinä? Eihän mihinkään ole pakko suostua , et kait se oman järjen käyttökin sallittua taas.
Saahan sit ilmaseks ajaa jos haluaa ja laskee oman arvonsa niin..
No usko pois, tosi moni tekee töitä mielummin hunolla palkalla, kuin ei tekisi töitä lainkaan.
Kuljettajan "halvin" palkka on 11,99€/h ja esim siivoojan 7,5€/h eli esim kymppi tunnissa on monelle paljon..
Esim Turun Rahtiväylä haki jokunen aika sitten kuljettajia töihin, työaika oli MA ja PE 3:45-18:00 ja TI-TO 4:45-18:00
Firma EI maksa ylitöitä, ei yölisää, ei vapaapäivälisää jos joutuu lauantaina töihin. Pekkasia ei makseta, mutta he maksaa aina pyhäpäivän palkan, osui se työpäivälle tai ei.
Mutta tätä puolustellaan seuraavilla seikoilla:
No ku päiväsäs on 1-2 palkallista taukoa yhteensä.
No ku meil on se 2010 Iveco joka maksoi niin paljon
Kummasti tonnekin hakemuksia tuli töihi