Nyt on tiukka valinta Marmariksen ja Siden välillä.Jompaan kumpaan olisi tarkoitus mennä viikoksi.Rentoutumaan mutta ei bailaamaan;)
Marmariksesta on varoiteltu,että liian päällekäyvät kauppiaat ja sisäänheittäjät;heinäkuussa tukahduttavan kuuma;liikaa venäläisiä.
Mutta Marmarikselta pääsee Rodokselle;kaikki tarpeellinen kävelyetäisyyden päässä.Mitä muuta positiivista? Vinkkejä!
Minkälainen on kaupungin oma uimaranta?Uintikelpoinen ja yleiset suihkut?
Side taitaa olla melko rauhallinen ilmapiiriltään ja kauppiaat myös rauhallisempia.Rannat ehkä paremmat,kuin Marmariksessa (?).
Kertokaa Marmaris-fanit,että miksi valitsisitte juuri Marmariksen Siden sijaan.
Marmaris vs. Side?
10
983
Vastaukset
- nappivalinta
Marmariksessa ei kauppiaat ja sisäänheittäjät haittaa, kun suhtautuu alusta alkaen siihen, että heitä on ja he huutelevat. Jos ei ole ajatustakaan mennä kaupoille tai baariin, heidät voi ohittaa olankohautuksella. Kaikille voi myös sanoa kauniisti ei kiitokset. Ei pidä provosoitua. Hymy auttaa lähes aina.
Venäläisiä on, mutta niitä on tänä päivänä joka paikassa; Kyproksella, Kreikassa, Thaimaassa, kaikkialla. Onneksi (joo, en pidä heistä) he ovat usein "omissa" hotelleissaan. Kuuma toki on keskikesällä ja loppukesästä, mutta niin on muuallakin. Kaupunki on yhtä rantaa huvivenesatamasta Icmeleriin asti, joten valinnanvaraa riittää. Rantatuolit ja varjotkaan ei maksa, mikäli tilaat ko. rannan baarista syötävää/juotavaa. Jos rahaa pyytävät, vaihda paikkaa. Suihkuja ei taida olla kovinkaan monessa paikassa. Uida pystyy kaikkialla.
Marmariksen etu on tosiaan pienuus, kävellen pääsee kaikkialle, takuuvarma aurinko ja "kaikkea löytyy". Lisäksi turkkilaiset ja eritoten Marmariksessa olen huomannut, että he todella pitävät suomalaisista. Olemme kuulemma rentoja, mukavia, ostovoimaisia ja hyvällä tavalla pidättyviä/rauhallisia.
Marmariksesta voi tehdä päiväretkiä Rhodoksen lisäksi mm. Fethyeen, Muglaan, Turunciin ja vaikka Pamukkaleen.
Ehdottomasti suosittelen Marmarista!- relaxing
Aika hyvä mainospuhe nappivalinnalla :)
Täytynee vahvasti harkita Marmarista.
- lllull
minä mainostan marmarista!olen n.10 vuotta yksin naisena matkannu siella !kukaan ei tule iholle jos et itse halua!olen saanut ihania suomalaisia sekä turkkilkaisia ystäviä!usein suomalaiset pariskunnat ovat pyytäneet seuraan,illalla syömää jne!olen saanut paljon ystävi' marmariksesta ja lähden taas vaik kavereilla ei ole matkaa!uusia ystäviä aina,ehkä sinä!
- Täytyy olla
kyllä jo tosi ruma akka kyseessä, jos ei Turkissa "tulla iholle":)
- triominos1234
Ja jätetäänpä taas edellinen viesti huomiotta. Olen myös naisporukalla viettänyt siellä lomia, ja ihan itsestä se on kiinni, miten sinuun suhtaudutaan. Usein vain näkee sitäkin, että annetaan aihetta lähentelyyn, ja sitten valitetaan siitä kovaan ääneen. Että näin...
Itse olen ollut monesti Marmariksella, lähinnä siksi, että nuorempana siellä oli enemmän toimintaa ja hintataso Sideen verrattuna paljon halvempi. Ystäväni oli juuri Sidessä ja kertoi hotellin olleen aivan mahtava ja paikan tosi rauhallinen perhelomailuun. Vedin johtopäätökset, että paikka on tasokkaampi, mutta hotellit voivat olla kaukana keskustasta. Molemmat on varmasti hyviä vaihtoehtoja!- Eläissäni en
olisi missään tekemisissä naisen kanssa, joka on yksin tai tyttöporukalla muslimimaassa käynyt.
Jotkut miehet kuulemma joutuvat olemaan kun ei ole reppanoilla tasoa tai valinnanavaraa... - jetsetteripetteri
kai tuommoiset muoviset pakettilomakylät junttituristeista ovatkin "tasokkaita" kun eivät oikeasti edes tiedä mitä sana tarkoittaa maailmanmittakaavassa
- pimppa Fetih
läskihaarat auki ja kyllä tulee munaa joka suunnasta!
- siis miten voi joku
älä Sideriä juo, juo kaljaa
- jdkjkdklööäxzxz
saatana antakaa niitte mies juttuje olla ei sillä ainakaa musta ooo mitää vvvväliä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 473542
- 1053355
ROTAT VALTAAVAT ALUEITA
Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj342591Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️262258- 201819
Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan51709- 1821688
Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut
Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh3841417- 251071
Huomenta kulta
En mä halunnut sulle ilkeillä,päinvastoin. Miks mä niin tekisin ku rakastan sua ❤️ mut anteeksi jos ilmaisin itseäni huo91048