Kun käynnistän tietokoneen,se aukeaa normaalisti siihen asti,kunnes tulee se kohta,jossa on 3 sinistä palkkia ja se lataa. Hetken päästä se jää jumiin eikä mene minnekkään ja koneen joutuu uudelleen avaamaan eikä sekään auta,vaikka monta kertaa aukaisisi.
Itse epäilen,kun olen ladannut ohjelman,joka näyttää tietokoneessa olevat virheet (ainakin 2000 virhettä ellen väärin muista.)
Tai sitten tietokoneeni muisti on täynnä,mutta,miten saisin asian korjattua? Joudunko viemään huoltoon tai pystynkö itse jotenkin asian korjaamaan?
Ja onko olemassa sellaista palvelua,jossa saisi esim. vuokrata tietokoneen tietyksi ajaksi?
Ongelma tietokoneen kanssa
14
257
Vastaukset
- öhöh..
"Itse epäilen,kun olen ladannut ohjelman,joka näyttää tietokoneessa olevat virheet (ainakin 2000 virhettä ellen väärin muista.)"
Nähtävästi olet ladannut valeohjelman, joka käytännössä toimii haittaohjelmana aiheuttaen em. häiriöt, ja vaatii maksua.
Mikä mahtanee huijaus olla nimeltään? - puhvelinmyyjä
Huh huh, oot niin hirmusesti pihalla että varmaan nyt on aika maksaa korjaamolle että saat windowsin toimimaan. Vai näyttää tietokoneessa olevia virheitä, onkohan se yksi miljoonista windowsin haittaohjelmista.
- Yo_-1c,ke&
Luultavasti koneen muisti tai levy on rikki. Ellet tunne tietokoneen tekniikkaa on varminta viedä huoltoon. Toivottavasti varmuuskopiot ovat ajan tasalla. Mikäli näin on niin kerro asiasta huollossa niin voivat yrittää saada tiedostosi pelastettua.
Asiantuntevasta tietokoneliikkeestä varmaan vuokrakone järjestyy.- Yo_-1c,ke&
Ääh. Unohdin aivan haittaohjelmat kun en itse Windowsia käytä. Huolto kuitenkin on oikea osoite.
- Eroon haitakkeista
Olet aivan varmasti ladannut haittaohjelman koneellesi. Juuri noin ne tekevät "koukuttaakseen" käyttäjän ja ilmoittamalla olemattomista virheistä ja haitakkeista, joita koneella todellisuudessa ei ole.
Muistako ohjelman nimeä, jonka olet ladannut koneellesi. Sen tietäminen auttaisi neuvoissa? Jos olet ladannut esim. feikki AGV:n niin siitä eroon pääseminen kotikonstein on todella hankalaa ja jopa ammattilaisetkin joutuvat tosissaan tekemään töitä, että saavat tuon örkin pois ilman levyn totaalista formatointia, joka on se viimeinen keino haittaohjelman poistamiseksi. - kisumisu25
Ohjelman nimi on: Uniblue Registery.
Mut miten saan sen pois,kun en pääse siitä latauskohdasta eteenpäin?- 13+17
HaHHaaaahhaaahhhhaa Haaaahhhhaaahhhhaaahaaaa.
Jojotit vastaajat TÄYDELLISESTI. - tuotakin..
paskaa on mainnostettu ihan tavalisilla suomalaisilla weppi-sivuilla, pari päivää sitten törmäsin ilta-sanomien siuvuilla.
Piti ottaa ihan googlella selvää mikä moinen on. Ei varsinaisesti haitta-ohjelma muttei mitään hyötyäkään. - Väinö Mujunen
M-Kar kirjoitti:
Normaalisti asennetaan käyttöjärjestelmä jos kone on korkattu.
Tuo ei ole varsinaisessa sanan merkityksessä haittaohjelma, sillä vaan ei tee yhtään mitään. Huijausohjelma olis täsmänimike, sillä se yrittää saada ihmisiltä rahaa jotta muka poistaa jotain virheitä. Vähempilahjaisia ihmisiä näillä on saatu kusetettua eilen, tänään ja huomenna.
- Kokeile F8.
Mene vikasietotilaan (painele käynnistyessä F8 nappia) ja yritä siinä tilassa poistaa ko. ohjelma.
Toinen vaihtoehto on, että samassa tilassa teet järjestelmänpalautuksen aiempaan toimivaan tilaan. mulla teki toinenkone ihan samanlailla (XP)ei auttanut muu,kuin asentaa käyttöjärjestelmä uusiksi.
- kisumisu25
MIten tästä edetään eteenpäin,kun on painettu sitä F8:a?
Windows Advanced options menu:
Please select an option:
Safe mode
Safe mode with networking
Safe mode with command promt
Enable boot logging
Enable VGA mode
Last know good configuration (You most recent settings that worked)
Directory services restore mode (windows domain controllers only)
Debugging mode
Disable automatic restart on system failure
start windows normally
reboot
return to OS choices menu - Eroon haitakkeista
Valitse tuo Safe Mode ja kirjaudu seuraavassa ikkunassa järjestelmän valvojana "Adminstor" sisään ja kun Windows käynnistyy niin avaat ohjauspanelin ja sieltä valitset poista ohjelma ja sitten etsit tuon lataamasi ohjelman ja sitten poista ohjelma ja seuraavan kerran, kun käynnistät koneen tuo haitake pitäisi olla poissa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taisin tehdä virheen
Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle794134Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa
Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt2023352Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖473026Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi
Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle812732Olisitko mies valmis?
Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me3812455- 1812092
- 381623
- 781615
vieläkin sanoa voin...
💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos231418Nainen onko sulla supervoimmia ?
Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.391402