2cmx2cm luomen leikkaus

Lääkäri sanoi että leikataan ns viiltämällä veneviilto, onko kellään kokemusta tämmöisistä? tehoaako puudutus yhtään? Minun ois nytten pakko mennä tämä ottamaan pois mutta ahdistaa kyllä vähän liikaakin.
Kertokaa kaikki jos jotain tulee mieleen!
71399
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Paljonkin kokemusta, ei tosin potilaana mutta toimenpiteessä mukana olevana hoitajana. Toimenpidehän on varsin lyhyt, yksinkertainen ja nopea. Luomen kohta puudutetaan yleensä käyttäen lidokaiinia puudutteena, joskus käytetään lidokaiinia jossa on seassa myös hieman adrenaliinia joka hieman vähentää verenvuotoa, tämän käyttö siis riippuu paljolti siitä että missä kohtaa luomi sijaitsee. Puudute annetaan vain ihon alle ja viilto kohtaan, jossa se vaikuttaa lähes heti. Monesti tosin odotellaan viitisen minuuttia että puudute varmasti vaikuttaa ja lääkäri kyllä vielä aluksi kysyy että sattuuko kun koskee veitsellä ihoa.

Tärkeä asia tietää on, että puudute ei poista tuntoa vaan sen tehtävänä on viedä kipuaistimus pois, tuntoaisti jää tallelle. Eli tunnet kyllä että jotain tehdään, mutta kipua ei tunnu. Kaikki potilaat joiden luomen/näpyn/paiseen poistossa tai muussa toimenpiteessä jossa paikallispuudutusta on käytetty ovat sanoneet että puudute on kyllä tehnyt tehtävänsä eivätkä he ole kipua lainkaan tunteneet.

Joten voit kyllä menn ihan rohkeilla mielin toimenpiteeseen.

Äänestä

Jos kuitenkin liikaa jännittää niin onko nukutus mahdollista?

Äänestä
  • Nukutus luomen poistoon? Älä nyt hulluja puhu. Oikeastiko ottaisit mieluummin nukutuksen vaatimat valmistelut ja riskit? Ei tykeillä ammuta hyttysiä.

    Äänestä

Joo,ei välttämättä kannata pyydellä nukutusta,itellä otettu pari isoa koholuomee päästä,ja ei todellakaan satu,kestää varmaan kokonaista 5 minuuuttia,ei kannata pelätä!:)

Äänestä

Nukutus ei kyllä ole mahdollista, ja todennäköisesti olet menossa terveyskeskukseen tähän toimenpiteeseen jossa nukutus ei ole edes mahdollista.

Äänestä

Multa pitäs leikata selästä noin 1,5x2cm luomi. Multa on koitettu jo 3 kertaa ottaa mutta en vaan uskalla tänään koitettiin viimeksi mutta ei. Oon siis 10 vuotta vanha

Äänestä
  • Jos siitä luomesta ei ole mitään terveydellistä haittaa, niin miksi ihmeessä se pitäs poistaa? Sanot sun vanhemmille, että hoidetaan se sitten joskus kun oot isompi...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


apua:( kirjoitti:

Lääkäri sanoi että leikataan ns viiltämällä veneviilto, onko kellään kokemusta tämmöisistä? tehoaako puudutus yhtään? Minun ois nytten pakko mennä tämä ottamaan pois mutta ahdistaa kyllä vähän liikaakin.
Kertokaa kaikki jos jotain tulee mieleen!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu