Onko kellään kokemuksia moisesta? n. 8kk poikakisuni pissasi eilen kaksi kertaa suoraan lattialle. Tänään sängyn alle. Pienesti naukuukin, mutta ei kyllä kuulosta minusta kiimaisen kissan naukumiselle. Muuten kyllä ihan normaali. Syä, nukkuu ja käy myös laatikolla pissillä ja kakalla. Onkohan kiiman ja tulehduksen välissä mitään selviä merkkejä siitä, kumpi on mahdollisesti kyseessä? Pitänee viedä lekuriin näytille.
Virsatientulehdus?
6
185
Vastaukset
- KisulinPisu
Se voi olla ihan vain merkkailua mitä tuon ikäiset kollit yleensä harrastavat. Kun kissalla on pissatulehdus se pissaa usein ja yleensä vain semmoisia pikku liruja ja käytös on muutenkin "vaikeaa". Käy leikkauttamassa kissasi niin merkkailu loppuu.
- apuja..
Yleensä ero on siinä, että merkkaus suoritetaan pystsuorille pinnoille (seinät mm.) ja vaivasta johtuva pissaus vaakasuoralle (lattia mm.). Poikakissoilla ei ole kiimaa, vain tyttökissoilla on, poikakissat on suorituskykyisiä heti kun saavuttavat sukukypsuuden.
Pissavaivainen voi naukua yrittäessään tehdä pissoja ja silloin kyseessä on kipu, joka johtuu joko tulehduksen aiheuttamasta kirvelystä tai kivienä aiheuttamasta kivusta.
Lääkärille vähintää pissanäytä mielellään koko kissa, jos mitään vikaa ei löydy sitten leikkaus. Jos sekään ei auta, niin sitten hiekkalaadun vaihto, hiekka-astian vaihto, astian paikan vaihto tai muita ongelmanratkaisukeinoja käyttöön. - paivipakarinen
Ajattelin tulla antamaan tilannetietoja. Käytin kisun lääkärissä ja poistettiin suorilla pallit otettiin pissanäyte. Ihan aavistus oli kiteitä pissassa, jonka pitäisi leikkauksella ja "erikoisruoka"-kuurilla mennä ohi. Luultavasti siis johtui vaan kiimasta tuo pissailu. Onpahan alta hoidettu pois.
Sanoi vielä siellä, että jos kyseessä olisi ollut tulehdus tms. niin virtsaputki voi mennä tukkoon ja kissa voi kuolla alle tuntiin, joten samasta vaivasta kärsiville vaan tiedoksi, että kannattaa hoitaa heti kun ilmenee :) - Kolliemo
Minulla kaksi kissaa ja vanhemmalla on ollut virtsatientulehduksia (13v.) pisaaminen on vaikeaa ja sitä tulee vähäisesti.Vien kissan välittömästi näiden oireiden ilmaannuttua lääkärille,Uskon kuitenkin että kysymyksessä on jo pientä "merkkailua".Omat kollit olen vienyt kastraatioon n.8-9kk. ikäisenä.Käy lääkärillä ja saat varmuuden...hyvää jatkoa ja ihania kissanpäiviä:)
- viljamössö
Etkös sinä ole sama aloittaja, joka ruokintapuolella vauhkosi, että on ihan sama syöttää kissoille markettiruokia, eivät ne ennekään ole siitä sairastuneet. Ei siis ihme että kissallasi on jo noin nuorena virtsavaivoja. Toivottavasti otat opiksesi myös ruokinta-asioissa siis.
- paivipakarinen
Tästäkin on miljoona vuotta aikaa kun tämän aloitin enkä käynyt kommentteja lukemassa loppuun mutta pisti vähän silmään tää sun kommentti.
Ensinnäkin: kissa, josta tässä kommentissa puhuin on saanut alusta asti eläinkaupan ruokaa eli sinun mielestäsi se on MINUN vikani jos kissa pissii sisälle? Ja toiseksikin päivitin tuonne, että homma hoidossa. Enemmäkin poikakissan merkkailun makua hommassa.
Ja edellinen kissa söi elämänsä kaupan "paskaa" ja eli pitkän elämän. Menkää oikeesti itseenne. Olette säälittäviä xD
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2574151Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2643391Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1541768Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251625Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2961406Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?131907Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235850en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115806anna hänen mennä
Jos rakastat jotakuta, anna hänen mennä. Jos hän palaa, hän oli aina sinun. Jos ei, hän ei koskaan ollut. Tällaiseen rakkauteen tämä mies uskoo.54769