Sanokaas joku wikipedian erityisesti tämän suomenkielisen version toimintaan perehtynyt jotain tähän...
Muokkasin erästä tietoa mitä oli kirjoitettu suomenkieliseen wikipediaan. Luulin, että virheellistä puutteellista tietoa on oikeus korjata mutta sain sieltä jonkun varoituksen jonka mukaan olen poistanut tai muokannut tietoa ja jotain käyttöoikeuksien poistosta.
Minusta se olisi ainakin ollut hyvä pystyä lisäämään jokin tieto jos jollakulla on tarkempaa tietoa jostain jos vaikka jokin yritys on mennyt konkurssiin ja joku osaa kertoa mahdollisen toiminnan jatkajan.
En kyllä aio enää korjata sinne virheellisiä puutteellisia tietoja kun siellä heti aletaan väittää muokkauksen perusteeton ja kaikki tehdyt tarkennukset/korjaukset poistettu.
Wikipedia
5
78
Vastaukset
- ====
Nähtävästi muiden mielestä muokkauksesi ei edustanut pyrkimystä objektiiviseen ja neutraaliin faktatietoon.
- Klunssihousu
Suomen wikipedia on sellainen että siellä päättää hyvävelikerho mitä julkaistaan ja miten ja kenen propagandaa saa levittää muka oikeana tietona. Eikö ihmetytä kun wiki on täynnä tynkiä.
Se, että sinne voi lisätä tietoa ei tarkoita, että tieto on sellaista jonka modet siellä hyväksyy.- ------------
Anna muutama esimerkki propagandasta Wikipediassa.
- Klunssihousu
------------ kirjoitti:
Anna muutama esimerkki propagandasta Wikipediassa.
En jaksa kaivella mutta mikä tahansa aihe josta ei voi olla konkreettista faktaa voidaan esittää eri tavoilla saavuttaakseen tietyn mielikuvan. Tällöin mielikuva vastaa moderaattorien haluamaa mielikuvaa. Kaikki muutokset mielikuvaan estetään poistamalla muutokset. Sanamuodoilla ja sananvalinnoilla voidaan varsinainen asia kääntää päälaelleen. Tätä harrastaa poliitikot ja varsin paljon jenkkilän spin doctorit.
- wikipeddaaja
No ei menny munkaan muokkaukseni läpi, vaikka oli objektiivinen fakta ja muokkauksen pituus oli muutamia sananlisäyksiä. No jääköön sinne sitten oletus mitä siellä oletettiin, vaikka itse pistin sinne faktatiedon. Ihme meininkiä kun se sama fakta löytyy toisesta wikipedian aiheesta..heh. olisivat tarkistaneet faktan wikipediasta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h442915Jos vedetään mutkat suoraksi?
Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar1062691Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv352411Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia
Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.501918- 321884
Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska141523- 321473
Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1021213- 1771193
En vain unohda
Sitä miten rakastuneesti olet minua katsonut. Oliko tunteet liian suuria että niistä olisi voinut puhua.721041