Maksaako Kela saman verran asumistukea asumismuodosta riippumatta? Olen muuttamassa vuokra-asunnosta asumisoikeusasuntoon. Ja kyllä, olen kysynyt tätä Kelalta, mutta en aina täysin luota yhden "kelan tädin" mielipiteeseen...
Asumisoikeus ja asumistuki
16
9629
Vastaukset
- tiiool-
Vuokra,ASO,osaomistus,omistus.
SAMA!!! - mummopupu
Ite samassa tilanteessa, ja sain myös tiedon, että vuokra-asunto ja aso-asunto ovat samalla viivalla...
- olenko väärässä
eikös siinä asumisoikeusasunnon asumistuessa oteta lisäksi huomioon asuntolainan korkoja? Muistaakseni näin oli ennen, nyt en tiedä.
- velkaa on, töitä ei
Ainakin Turussa päätöksessä lukee "ilmoittamanne velat eivät vaikuta asumistuen määrään".
- 3+1
Omistusasunnossa eivät tietenkään hyväksy lainaa, lainankorot kyllä sekä vastikkeen. Useille tulee yllätyksenä ettei omistusasuntoon saakaan asumistuka paljoakaan. Asumisoikeusasunto määritellään kuin vuokra-asunto.
- Normaali ihminen
No ei kai kukaan kuvittele saavansa omistusasunnon lainanlyhennykseen asumistukea. Kaikkihan ostaisivat silloin asuntoja valtion rahoilla.
Kannattaa menna töihin. - Monikin
Normaali ihminen kirjoitti:
No ei kai kukaan kuvittele saavansa omistusasunnon lainanlyhennykseen asumistukea. Kaikkihan ostaisivat silloin asuntoja valtion rahoilla.
Kannattaa menna töihin.Kyllä kuvittelee, tietäisit vaan kuinka moni ja moni kuvittelee, että sossu maksaa myös asuntolainan lyhennykset kun jäädään työttömäksi.
- kokoomusjyrää
Normaali ihminen kirjoitti:
No ei kai kukaan kuvittele saavansa omistusasunnon lainanlyhennykseen asumistukea. Kaikkihan ostaisivat silloin asuntoja valtion rahoilla.
Kannattaa menna töihin.Tiedän satoja jotka ostaneet lisäkseni valtion rahoilla asuntoja kun ovat saaneet valtiolta työpaikan ja liksa tosi hyvä kun olemme akateemisia (3500-4500e/kk). Teemme oikeesti töitä 2-3 tuntia päivässä ja kesät istumme yliopistostossa töissä näppäillen mikroa ajankuluksi ja lomat pidetään muulloin kuin kesällä jolloin on töitä taas. Kesällä taas ei ole töitä joten silloin hyvä olla töissä kun etenkin heinäkuu täysin nollassa tominta.
Ja valtion rahoilla on monet kaverini ostaneet asuntonsa ja 45 päivää lomat vuodessa 18 päivää lomarahat vapaana vuodessa.
Näin tämä hoituu virallisesti valtion rahoilla ja kukaan ei urputa että tehdään väärin.
- * Mindis *
Juu, niin ne luulee että maksetaan satojen tonnien kämpät, ei onnaa, siksi asumisoikeus on turvallisempi näiden hintojen aikaan, luulisin,,,onko muilla kokemusta ?
- saimukka
Asun asumisoikeus yksiössä josta ei ole enää velkaa. Olen jäänyt työttömäksi 2v. sitten. Saan asumistukea ja sehän määräytyy tulojen mukaan ja asumisoikeusasunnosta joutuu maksamaan vuokraa koska tämä ei ole omistusasunto, tässä on vain pieni oma rahoitus osuus minkä joutuu maksamaan ennen kuin näihin pääsee asumaan, ehkä hiukan edullisempi vuokra myös. Paljonko te maksatte vuokraa, minun vuokra on 36 neliön, saunallisesta yksiöstä 385€ ja siihen vähän asuntotukea että ei paha.
- pensioner
Eläkkeellä, asumisoikeusasunto 51 neliötä (Hki) vuokra 509 euroa ja saan vähän asumistukea, mielestäni ei paha.
- -Happy-
45 neliötä (makkari, tk, sauna, parveke) ja veden kanssa 480 euroa kuussa. Asumistukea hieman. Ei velkaa.
- .kaakku.
Edelliset asiat on jo muutaman kk vanhoja mutta kerronpa omasta asumisoik.asunnostani. Olen asunut tässä asunnossani 6v. Ei velkaa. Neliöitä 36 jossa on sauna ja pieni vaatehuone myös josta pidän kovasti. Talo on 9 v vanha. Vuokra on tämän vuoden alusta 395 €. Ja saan asumistukea. Ei kallis kun talo on kaupungin parhaalla alueella.
- namipassi
Voiko asumistukea saada jos on töissä? Kämpän vuokra on 640e ja 80e pankkilainaa päälle.
- oiuioiuioiui
Mitä jos kysyisit kelasta etkä täältä. Kelan sivuilta löytyy tietoa myös.
- poipoppoppoiop
http://www.kela.fi/yleinen-asumistuki-kuka-voi-saada
Tuosta voisit alkaa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?837111Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267063Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1096168Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455414Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845238Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635205Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405108Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274595Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv173477Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003390