Maksaako Kela saman verran asumistukea asumismuodosta riippumatta? Olen muuttamassa vuokra-asunnosta asumisoikeusasuntoon. Ja kyllä, olen kysynyt tätä Kelalta, mutta en aina täysin luota yhden "kelan tädin" mielipiteeseen...
Asumisoikeus ja asumistuki
16
9576
Vastaukset
- tiiool-
Vuokra,ASO,osaomistus,omistus.
SAMA!!! - mummopupu
Ite samassa tilanteessa, ja sain myös tiedon, että vuokra-asunto ja aso-asunto ovat samalla viivalla...
- olenko väärässä
eikös siinä asumisoikeusasunnon asumistuessa oteta lisäksi huomioon asuntolainan korkoja? Muistaakseni näin oli ennen, nyt en tiedä.
- velkaa on, töitä ei
Ainakin Turussa päätöksessä lukee "ilmoittamanne velat eivät vaikuta asumistuen määrään".
- 3+1
Omistusasunnossa eivät tietenkään hyväksy lainaa, lainankorot kyllä sekä vastikkeen. Useille tulee yllätyksenä ettei omistusasuntoon saakaan asumistuka paljoakaan. Asumisoikeusasunto määritellään kuin vuokra-asunto.
- Normaali ihminen
No ei kai kukaan kuvittele saavansa omistusasunnon lainanlyhennykseen asumistukea. Kaikkihan ostaisivat silloin asuntoja valtion rahoilla.
Kannattaa menna töihin. - Monikin
Normaali ihminen kirjoitti:
No ei kai kukaan kuvittele saavansa omistusasunnon lainanlyhennykseen asumistukea. Kaikkihan ostaisivat silloin asuntoja valtion rahoilla.
Kannattaa menna töihin.Kyllä kuvittelee, tietäisit vaan kuinka moni ja moni kuvittelee, että sossu maksaa myös asuntolainan lyhennykset kun jäädään työttömäksi.
- kokoomusjyrää
Normaali ihminen kirjoitti:
No ei kai kukaan kuvittele saavansa omistusasunnon lainanlyhennykseen asumistukea. Kaikkihan ostaisivat silloin asuntoja valtion rahoilla.
Kannattaa menna töihin.Tiedän satoja jotka ostaneet lisäkseni valtion rahoilla asuntoja kun ovat saaneet valtiolta työpaikan ja liksa tosi hyvä kun olemme akateemisia (3500-4500e/kk). Teemme oikeesti töitä 2-3 tuntia päivässä ja kesät istumme yliopistostossa töissä näppäillen mikroa ajankuluksi ja lomat pidetään muulloin kuin kesällä jolloin on töitä taas. Kesällä taas ei ole töitä joten silloin hyvä olla töissä kun etenkin heinäkuu täysin nollassa tominta.
Ja valtion rahoilla on monet kaverini ostaneet asuntonsa ja 45 päivää lomat vuodessa 18 päivää lomarahat vapaana vuodessa.
Näin tämä hoituu virallisesti valtion rahoilla ja kukaan ei urputa että tehdään väärin.
- * Mindis *
Juu, niin ne luulee että maksetaan satojen tonnien kämpät, ei onnaa, siksi asumisoikeus on turvallisempi näiden hintojen aikaan, luulisin,,,onko muilla kokemusta ?
- saimukka
Asun asumisoikeus yksiössä josta ei ole enää velkaa. Olen jäänyt työttömäksi 2v. sitten. Saan asumistukea ja sehän määräytyy tulojen mukaan ja asumisoikeusasunnosta joutuu maksamaan vuokraa koska tämä ei ole omistusasunto, tässä on vain pieni oma rahoitus osuus minkä joutuu maksamaan ennen kuin näihin pääsee asumaan, ehkä hiukan edullisempi vuokra myös. Paljonko te maksatte vuokraa, minun vuokra on 36 neliön, saunallisesta yksiöstä 385€ ja siihen vähän asuntotukea että ei paha.
- pensioner
Eläkkeellä, asumisoikeusasunto 51 neliötä (Hki) vuokra 509 euroa ja saan vähän asumistukea, mielestäni ei paha.
- -Happy-
45 neliötä (makkari, tk, sauna, parveke) ja veden kanssa 480 euroa kuussa. Asumistukea hieman. Ei velkaa.
- .kaakku.
Edelliset asiat on jo muutaman kk vanhoja mutta kerronpa omasta asumisoik.asunnostani. Olen asunut tässä asunnossani 6v. Ei velkaa. Neliöitä 36 jossa on sauna ja pieni vaatehuone myös josta pidän kovasti. Talo on 9 v vanha. Vuokra on tämän vuoden alusta 395 €. Ja saan asumistukea. Ei kallis kun talo on kaupungin parhaalla alueella.
- namipassi
Voiko asumistukea saada jos on töissä? Kämpän vuokra on 640e ja 80e pankkilainaa päälle.
- oiuioiuioiui
Mitä jos kysyisit kelasta etkä täältä. Kelan sivuilta löytyy tietoa myös.
- poipoppoppoiop
http://www.kela.fi/yleinen-asumistuki-kuka-voi-saada
Tuosta voisit alkaa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kunpa minä tietäisin
Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv282631- 1272293
Syitä välttelyyn
En ennen ole kokenut tällaista. Miksi vältellään jos on ihastunut vai onko se aina merkki siitä ettei kiinnosta?1152004- 1291983
Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.
Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.121723Purrasta tehty huoli-ilmoitus
Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b0161471258Tiedätkö ketään toista jolla on sama kaivattu
Eli joka ikävöisi samaa henkilöä tällä palstalla? Tai muualla? Tiedätkö miten kaivattu suhtautuu tähän toiseen verrattu291142Miksi kaivattunne
ei pystynyt koskaan kertomaan tunteistaan? Teitkö oikean valinnan kun lähdit etääntymään? Kuinka kauan olisi pitänyt odo901105Pelottaa kohdata hänet
En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt901080Olisin halunnu vaan tutustua
Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno361019