Siivouslasku

öäääääh...

Hei!

Onko kenelläkään varmaa tietoa voiko vuokranantaja vaatia maksamaan siivousmaksua jos isännöitsijä tai hänen edustajansa ei ole ilmoittanut pois muuttaneille loppusiivouksessa olevan vielä parantamisen varaa?

Näin kävi minulle eikä kyse ollut, kuin kymmenen minuutin työstä, mutta sain valtavan laskun. Mitään ei ole tahallisesti jätetty siivoamatta, ainoastaan pieni asia unohtunut.

Kuluttajaneuvonnasta sanoivat, että isännöistijän tai hänen edustajansa pitäisi ilmoittaa pois muuttaneille asiasta, mutta isännöitsijä sanoi, että ei kuulu heidän tapoihinsa.

2

334

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hermot meni

      itsellä sama tilanne. Vuokranantaja ei ollut tyytyväinen tekemääni loppusiivoukseen (muutama pieni asia oli unohtunut) ja oli mitään ilmoittamatta ottanut siivousfirman tekemään saman työn hurjaan hintaan. Nyt vaatii maksua minulta.

    • Huijattu olo...

      Täällä sama tilanne. Ylläolevista viestistä jo jonkin aikaa, onko asia ratkennut? Kiinnostaisi tietää onko joku lähtenyt kiistämään laskua, riitauttanut asiaa. Miten pitkälle tällaisessa uskaltaa taistella, ettei lopulta joudu todellakin maksumieheksi... Kun ainahan näissä on sana sanaa vastaan. Ei jaksaisi tehdä tästä mitään sotaa, mutta en halua antaa myöskään periksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      45
      3303
    2. Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd

      Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai
      Maailman menoa
      68
      3163
    3. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      30
      2865
    4. Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa

      Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl
      Maailman menoa
      157
      2716
    5. Tuntuuko ettet tiedä

      Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
      Ikävä
      25
      2169
    6. En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä

      Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛
      Ikävä
      11
      1969
    7. Kirjotan ikävää ulos

      Haluaisin kuulla mitä ajattelet minusta. ihan mitä vaan mitä mietit. Voisit kertoa minulle, tai sitten kirjoittaisit run
      Ikävä
      14
      1538
    8. Sinä se vaan jaksat

      Suosittelen lopettamaan hyvissä ajoin, tuo toimintas ei auta unohtamiseen. Jossain vaiheessa asia julkistuu enkä usko et
      Ikävä
      23
      1427
    9. iltalehden uutinen poistettiin?

      Jämsässä koulussa rikosepäily avustaja juu
      Jämsä
      15
      1306
    10. Onnettomuus

      Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?
      Kuhmo
      3
      1297
    Aihe