Westien oikeaoppinen nypintä?

mimosa.

Hei,

Luin jostakin että westiellä pitäisi kauttaaltaan olla säänkestävää ja karkea turkki. Olen käyttänyt omaa Westiäni nypittävänä 4-5 kertaa vuodessa. Koiralla on selkäkarvat oikein hyvässä säänkestävässä ja karkeassa kunnossa. Muualta koira on kuitenkin aika pehmoinen ja likaantuu helposti.

Kyselisinkin tietäviltä, että kuuluuko Westien karva nyppiä muualtakin kuin vain selästä ja hännästä?

3

316

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Turkissa on eroja

      Westie nypitään kauttaaltaan.Tassunpohjat, peräpeilin ympärys ja hännän alapuoli on sen verran arkoja paikkoja koiralla että ne voi leikata saksilla.
      Ehkä joillakin westiellä on pää ja jalkakarvat luonnostaan pehmeämpiä kuin selkä, vaikka ne nyppimäällä trimmattaisiin. oletko saanut olla katsomassa trimmausta, ettei jaloissa ole käytetty saksia? Ajan säästämiseksi. Kauanko trimmi kestää?

    • Karvariina

      Karkeaturkkisilla koirilla karkein ja vahvin karva on selässä ja kyljissä. Jalat, vatsanalus ja pää on yleensä hieman ohuempaa ja pehmeämpää karvaa. Westeillä on hurjia eroja turkin laadun kanssa eri koirien välillä. Toisilla on päässä ja jaloissa suhteellisen karkeaa karvaa ja toisilla taas höttöä, mikä ei meinaa irrota millään.

      Tälläiset pehmeämmät ja tiukat kohdat saattaa jotkut trimmaajat aikaa ja vaivaa säästääkseen leikata. Oma periaatteeni on, että ensin nypitään mahdollisimman paljon ja sitten voi loppuja tasata saksin päästä, helmoista, jaloista ja hännän alta. MUTTA seuraavalla kerralla nämä saksin tasatut karvat nypitään, joten suurta vahinkoa ei ole tapahtunut. Esim. päässä tätä joutuu joskus tekemään, jos trimmiväli on venähtänyt ja alla ei ole tarpeeksi lyhyempää karvaa, jotta saisi edes jotenkin kauniin pörröpään.

    • trimmimimmi

      Mitäs järkeä edellä mainitun kirjoittamisessa oli? Ensin vaikeat kohdat leikataan ja sit nypitään. Justiisa joo. Seuraavalla kerralla karva on entistä vaikemapi ottaa jos sitä ei ole nypitty. Luonnostaan pehmeäturkkisella westiella ekat trimmit voi olla tosi hankalia kun karva ei tahdo irrota mutta oikealla tyylillä karva irtoaa myös pehmeiltä kohdilta. Ajan kanssa turkki karkeutuu mutta voi olla että koskaan se ei karkeudu jaloista, päästä yms. Se vain vaatii kovaa työtä ja useita trimmejä ja karvaa ei saa päästää liian pitkäksi, eli trimmi välit lyhyitä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      74
      5408
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      33
      2951
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      40
      2644
    4. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      26
      2013
    5. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      1992
    6. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      29
      1829
    7. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      95
      1802
    8. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      169
      1701
    9. Mietin tässä T....

      Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..
      Suhteet
      24
      1438
    10. Miehelle...

      Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät
      Ikävä
      94
      1230
    Aihe