Hinnan-alennus

haiskahtaa jotenkin

Jos teemme ostajan kanssa hinnanalennus sopimuksen jotta vältytään oikeuden käynti niin mitä asioita pityäisi ottaa huomioon ja kannattaako
tehdä sopimus ennen kuin ostaja on tehnyt rempan valmiiksi.
ostaja haluaa ennen remppaa tehdä sen sopimuksen ja tulee mieleen että onko siinä jokin riski että osta jälkikäteen vaatii jotain, voiko kirjallisella tekstillä sulkea
sen pois että ostaja ei saisi enään vaatia mitään kun maksamme ylihintaa sopimuksella alennusta

2

3211

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Partnevia

      Tapauksessanne kannattaa tehdä kauppakirjan oikaisu. Sopimusoikeudellisten periaatteiden mukaan sopimuksen muuttaminen on tehtävä samoin, kuin varsinainen sopimuskin. Jos siis kysymyksessä on osakekauppa tai vuokratontilla olevan talon/ asunnon kauppa, riittää asianosaisten allekirjoittama oikaisu. Jos kysymyksessä on kiinteistön kauppa, oikaisu tulee tehdä samassa määrämuodossa, kuin alkuperäinen kauppakin, eli vaatii kaupanvahvistajan ja osapuolten yhtäaikaisen allekirjoittamisen.

      Kauppakirjan oikaisulla ostaja voi hakea myös palautusta sitä vastaavalle varainsiirtoverolle, kun kysymys on hinnanalennuksesta. Vahingonkorvauksesta ei sen sijaan saa veronpalautusta, koska silloin kysymys on myyjän tuottamuksesta, joka ei liity varsinaisesti varainsiirtoverovelvollisuuteen.

      Kysymykseesi, voiko ostaja myöhemmin vaatia jotain, niin kyllä voi. Esim. maakaaren virhesäännöksen mukaan ostajalle kuuluvista oikeuksista ja velvoitteista voidaan sopia ainoastaan YKSILÖIMÄLLÄ, miten ostajan asema poikkeaa laissa määrätystä. Asuntokauppalaissa on myös vastaavat säädökset. Tämä tarkoittaa, että voitte ainoastaan yksilöimällä sopia niistä virheistä ja vastuista, mitä hinnanalennus koskee. Ostajalla on edelleen oikeus sopimuksessa yksilöimättömien virheiden osalta vaatia hinnanalennusta tai vahingonkorvausta, mikäli uusia virheitä ilmenee (jotka eivät siis kuulu sopimuksessa yksilöityjen virheiden piiriin). Sillä, missä vaiheessa sopimuksenne teette, ei ole merkitystä.

      Sopimuksen laatimiseen kannattaa ottaa sopimusoikeuteen ja asuntokauppajuttuihin perehtynyt asiantuntija. Väärin tai huonosti tehty sopimus voi kävellä jossain vaiheessa taas vastaan, joten rahaa palaa ihan turhaan.

    • haiskahtaa jotenkin

      Olen valmistellut jo hinnanalennussopimusta joka on tällähetkellä 8 sivuinen
      siis olen siihen sopimukseen laittanut kaikki pienetkin viat ja sellaisetkin
      joihin ostajilla ei edes ole lain mukaan mahdollista saada mitään.
      myyty talo on 1967 rakennettu omakotitalo joka myytiin tyydyttävässä kunnossa
      myyntiesitteessä, joten siinä oli nähtävissäkin remontin tarvetta, mutta kun ostajat eivät vaan aloita korjausta ennen kuin sopimus on tehty vaikka olen sanonut, että tehkää työt ensin.
      Kuluttaja neuvoja kyllä sanoi että jos sopimuksen tekee selkeästi ja selostaa hyvin perusteellisesti ja selkeästi kaikki asiat niin silloin ei voi enään jälkivaatimuksia vaatia.
      jos esimerkiksi laitan sopimukseen laisuman "ostaja hyväksyy että tämä vika tulee korvatuksi tällä sopimuksella ja ostaja lupaa ettei vaadi enään jälkikäteen
      mitään tästä viasta".
      onko sitten enään mahdollista vaatia mitään jälkikäteen?
      tämän lausekkeen olen laittanut varmuuden vuoksi kaikkien vikojen perään.
      kyllä sitä mietin että pitäisikö jonkun lakimiehen olla mukana sopimuksen allekirjoitusvaiheessa, joka tomii todistajana ja vahvistajana. tai vaikka kiinteitövälittäjän joka välitti asunnon.
      Ostajat ovat pukaneet ja uusineet lähes koko asunnon ja ovat löytäneen paljon pieniä vikoja joista voi heti sanoa ettei tarvi korvata mutta on yksi vika josta
      pitää korvata meidänkin mielestä mutta siinäkin on korjausmenetelmässä iso näkemysero me myyjät olemme saaneet korjausohjeistuksen joka maksaisi noin 600€ mutta ostaja haluaa tehdä mahdollisimman "hölmösti" sen korjauksen
      joten se maksaisi niiden mukaan 10000€.
      oikeudenkäyntikuluja välttääksemme 4500€ olemme sopimassa jos sen vain saisi sellaiseksi ettei ostaja saisi jälkikäteen enään vaatia mitään koko asunnon vioista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      269
      6877
    2. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      80
      5471
    3. Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?

      Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.
      Maailman menoa
      105
      4415
    4. SÄHKÖLASKU 1600 EUROA Ei tässä ole mitään järkeä

      https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011804443.html Kyllä täysin huijausta nämä sähkömarkkinat. Varsinkin pörssisähk
      Maailman menoa
      269
      3881
    5. Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita

      Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat
      Maailman menoa
      64
      3619
    6. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      146
      3269
    7. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      249
      2950
    8. Venäläiset varkaudessa

      Ja venäjä mieliset. Teitä kiinnostaa toisinajattelijat ja trafikista päätellen aika paljonkin. Kunhan aika koitaa tulee
      Varkaus
      275
      2211
    9. SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"

      Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden
      Maailman menoa
      51
      1731
    10. Lupajaoston esityslista

      Ilmoitus rakennusvalvonntaan luvattomasta rakentamisesta. esityslistan 6pykälä Kyse on kulttuuritalon rakentamisesta jo
      Pyhäjärvi
      49
      1615
    Aihe