Hei!
Jos joku osaisi auttaa, niin olisi kiva!
Seurustelen tällä hetkellä ihanan miehen kanssa. Jo seurustelumme alkuvaiheilla tulin raskaaksi. Elimme koko ajan siinä uskossa, että lapsi on mieheni. Alkuraskauden ultra vahvisti, että lapsi olisi meidän. Kuitenkin viikolla 11-12 tehty ultra muutti kokonaan kaiken. Raskaus olisikin jo 5 päivää edellä verrattuna siihen viikko määrään, jossa me olimme eläneet. Laskeskelin päiviä ja viikkoja taaksepäin ja kaikkien laskujen mukaan lapsi olisikin saanut alkunsa jo ennen kuin olin harrastanut seksiä mieheni kanssa, jossa lapsi olisi oletetusti saanut alkunsa.
En ajatellut, että raskautuisin yhdenyön jutusta, joka tapahtui 26.2. En muista tuosta kerrasta juuri mitään, mutta muistan ettei mies saanut orgasmia kyseisellä kerralla. Sitähän ei kyllä aina tarvitakaan raskaaksi tulemiseen. Minulla kuitenkin oli juuri ollut kuukautisetkin (alkaneet 17.2, loppuneet 22.-23.2) Nykyisen mieheni kanssa harrastin seksiä ilman ehkäisyä 5.3, joten tuntui kaikista todennäköisimmältä, että lapsi olisi mieheni. Mulla on aina ollut epäsäännölliset kuukautiset ja yleensä pitkä kierto.
Elin mukavassa rakkauskuplassa ja pilvilinnoissa. Meille tulee vauva ja muutamme yhteen ja kaikki on täydellistä ja ihanaa. Sitten tajusin, että toinenkin mahdollisuus nähtävästi on. Jos kiertoni onkin ollut erittäin lyhyt, tai Miehen A siittiöitä olisi päässyt yhden illan jutussa elimistööni, ja ne olisivat eläneet siellä jokusen päivän odottaen ovulaatioa. Tai sitten ovulaatio olisi ollut vasta myöhemmin ja nykyinen mieheni Mies B olisi isä.
Tässä on siis kaksi mahdollisuutta... Mieheni on edelleen valmis jatkamaan kanssani vaikka kävi ilmi ettei lapsi välttämättä ole hänen omansa. Hän on valmis kasvattamaan lapsen kanssani. Mies A tietää jo myös, että lapsi voisi periaatteessa olla myös hänen.
Miten on: jos Mies A on lapsen biologinen isä, niin mitä oikeuksia hänellä on lapseen? Jos hän ei halua olla lapsen kanssa missään tekemisissä, niin voiko oma mieheni tunnustaa isyyden? Mitä oikeuksia miehelläni sitten on lapseen, jos biologinen isä haluaakin olla osa lapsen elämää?
kaikki asiaan liittyvät tiedot, neuvot ja kommentit ovat tervetulleita.
isyysasiaa
Minnajulia245
1
<50
Vastaukset
- Isyyslaki.
Isyyslaki on uudistunut.
Ennen lakimuutosta lapsi oli juridisesti puolison siittämä. Viime lokakuussa lakia muutettiin.
Mikäli miehesi haluaa ilman isyystutkimusta ola isä lapselle, niin kaitpa asia on sillä selvä.
Kannattaa kuitenkin pohtia, mikä on tilanne joskus tulevaisuudessa, jos isä saattuukin löytämään uuden misun, tai päinvastoin.
Tässä tietoa uudesta isyyslaista.
http://www.ktl.fi/portal/suomi/julkaisut/kansanterveyslehti/lehdet_2005/8_2005/isyystutkimusta_koskevat_lait_ovat_uudistuneet/
---
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
VVM Riikka Purra ministerin asemassaan valehteli ja rikkoi perustuslakia.
Valtiovarainministeri Riikka Purra (PS) kiisti Ylen ykkösaamussa luvanneensa ennen vaaleja, ettei pienituloisilta leikat176925Purra ennen vaaleja: "pienituloisten etuuksista leikkaaminen ei meille käy"
"...perussuomalaisten ero muun muassa kokoomukseen, joka haluaa leikata pienituloisten etuuksista, se ei meille käy."333479Ammattiliittojen jäsenmaksut valtion maksettavaksi
Ammattiliitot neuvottelvat jäsenilleen paremmat palkat, jotka lisäävät valtio verotuloja. Tästä syystä valton tulee maks203048Toksinen persuvasemmisto
Kun toksiset ihmiset eivät kykene hallitsemaan sinua, saamaan sinua näkemään asiat niin kuin he haluaa, toimimaan niin k192729Riikka Purra: Autoilu tulee Suomen valtiolle pyöräilyä edullisemmaksi! Siksi pyöräetu poistettiin!
🐸🐸🐸🐸🐸 Perussuomalaisten trollitehdas kiukkuaa kun Riikka Purra päästi taas sammakoita suustaan että autoilu tulee S3321731- 901115
- 94983
Hei sinä (m)
Meidän välinen tunnepyörremysky alkoi viime syksynä eikä ainakaan mun taholta ota laantuakseen. Tulet mun mieleen päivit1917- 77896
Tikkunenällä on kovat luulot itsestään
Mut ei tarjottavana muuta kuin katkeruutta, ilkeyttä ja ilkeä luonne hyih.. oikea miesten nielijä Onneksi kaivatullani13883