ruuan määrä

Millainen ateariarytmi teidän 6kk on?
Miten paljon syö soseita kerralla?
Meillä poika juo eka maitoa,päälle syö perunalihasoseen ja vielä hedelmäsoseen.
Ja söis vielä enemmän jos vaan antais.
287
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Meillä tyttö täyttää viikon päästä 6kk. Syömiset ja (unet) menee suunnilleen näin: Aamulla 8-9 aikaan syödään vähän puuroa ja marjoja (yleensä vaan noin puoli desiä). 10-11 aikaan juodaan vaihteleva määrä maitoa ja sit mennään päikkäreille. klo 12-13 syödään liha/kala/kana/munaruoka-lounas (desin verran tai vähän yli) ja hieman maitoa päälle. Iltapäivällä sit maitovälipal ja sen päälle toiset päikkärit n. 17 aikaan syödään kasvissosetta desi ja juodaan maitoa päälle. 19-19.30 syödään Iltapuuro marjakiisselillä tai maissivelliä ja 20-20.30 mennään nukkumaan "unimaidon" kera. Aamuyöstä juo useasti kerran maitoa; varsinkin jos ei ole malttanut päivällä tarpeeksi kiinteitä syödä. Joskus yö menee kyllä syömättäkin.. Meillä ainakin vaihtelee tuo kiinteiden määrä tosi paljon päivästä toiseen. Aloitettiin kiinteät 4kk 1vk iässä. Edellä mainitun lisäksi annetaan tytölle välillä banaania, maissinaksuja tms sormiruokaa. Huom: Kaikki ruuat meillä on siis itse tehtyjä (=paljon tuhdimpaa tavaraa kun valmissoseet) ja nykyään teen soseista jo suht kiinteitä.

Äänestä

Yhdyn tuohon edelliseen tuon ruoan tuhdikkuuseen, pilttiä menisi parikin purkkia mutta omatekoista vain purkillinen. Nykyään teen kaikki sapuskat itse (paitsi marjasoseet) kun jäi yksi kerta kanakasvispiltti vahingossa yöksi pöydälle (pari lusikallista otettu) ja aamulla se oli vain vettä! Ihmettelin ja toki kuvittelin että vesi on vain pintaan noussut mutta sekoitettuani siten ei ollut tapahtunut, koko paska vain vettä, yhtä lirua... mitä huijausta.

Niin, taisinkin tuossa jo jotain vastaillakin viralliseen kysymykseen. Eli tyttöni on nyt viikkoa vaille 7kk, myös 4kk tienoilla alettiin kiinteitä maistelee. Marjapilttejä vetelisi vaikka pari purnukkaa, mutta itse tekemiä liha/kasvismössöjä vain n desin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


määrä kirjoitti:

Millainen ateariarytmi teidän 6kk on?
Miten paljon syö soseita kerralla?
Meillä poika juo eka maitoa,päälle syö perunalihasoseen ja vielä hedelmäsoseen.
Ja söis vielä enemmän jos vaan antais.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu