Myydäänkö museoihin lippuja museossa vai joutuuko jo tyytymään netin hienoon maailmaan ja ostamaan liput netistä etukäteen Berliinin museoihin?
Itseäni kiinnostavat eniten Deutsches Historisches Museum ja German Museum of Technology.
Paljonko nämä liput ylipäätänsä aikuiselta maksavat?
Berliinin museoista
8
474
Vastaukset 8
- erkk
Museolta lippuja - toki niitä sieltä saa. Äkkiä katsoen en huomannut nettimyyntiä olevankaan. Molempiin museoihin aikuisen lippu maksaa 6€ (ainakin 1.6. alkaen)
- Vanhanaikaisesti
Juutalaiseen museoon myydään museolla, 5 €.
- 12+1
Me käytiin reilu vuosi sitten tekniikan museossa. Ostettiin liput tiskiltä (siellä ei ollut edes jonoa). Tuonne tekniikan museoon kannattaa varata vähintään pari tuntia aikaa.
Museosaaren museoihin kannattaa varmaan ostaa liput etukäteen netistä. Me ei ostettu ja sen kyllä huomasi kun jonotettiin Pergamoniin... Lipputiskillä meidän onneksi myyjä oli sitten sen verran fiksu että se osasi myydä meille seuraavaksi päiväksi liput Neues-museoon :) - JK
EI MITÄÄNNTIETOA
- huhuuuhuhuhuijhhhh
Tekniikan museon nettisivuilla on hinnat full 6e ja concessions 3,5e, mitä nämä tarkoittavat?
- NachBerlin
Tietääkö joku, kuinka kovia jonoja museoihin (ja muihin nähtävyyksiin) on näin kesäikaan? Ollaan ens viikolla lähdössä ja suunnitellaan vähän kohteita. Todennäköisesti Berliinissä on heinäkuussa muutama muukin turisti. :)
- Kristiina*
Aamusta heti museoiden aavantuessa ei ole jonoa, ainakaan arkipäivinä. Tietysti esim. Neues Museumiin voi ostaa netistä etukäteen liput, jos haluaa päästä johonkin tiettyyn aikaan sisälle. Tosin, samaan aikaan on menossa toki muitakin, joten joka tapauksessa voi joutua hiukan jonottamaan. Kävin Berliinissä vajaat pari viikkoa sitten ja pisin jono taisi olla Berliner Domiin, mutta silloinkin jonotus kesti vain noin 15 min ja osa tuosta ajasta kului jonkun turistiryhmän lipunosto-ongelman selvittämiseen, jolloin jono ei liikkunut ollenkaan.
- samaamietinminäkin
"Tekniikan museon nettisivuilla on hinnat full 6e ja concessions 3,5e, mitä nämä tarkoittavat?"
Mietin ihan samaa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL
Martina on kasvattanut fiksun tyttären.393998- 102885
Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta
Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei298860- 77748
- 82726
- 71701
- 50655
- 37646
- 44617
Mä olen tosi
Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui38609