Kenraali oli tulossa kasarmille vierailulle ja vääpeli opetti alokkaille, miten vastata kenraalin esittämiin kysymyksiin.
- Kerrataanpa mitä minä teille olen opettanut, sanoo vääpeli ja kysyy yhdeltä alokkaalta:
- Kuinka vanha olet?
- 20 vuotta, vastaa alokas.
- Kauanko olet ollut palveluksessa? kysyy vääpeli.
- Puoli vuotta, vastaa alokas.
- Mikä on lempiruokasi? kysyy vääpeli.
- Hernesoppa, vastaa alokas.
- Hyvä, juuri noin sotamiehen pitää vastata! Vastatkaa samoin, jos kenraali sattuisi teiltä kysymään, neuvoi vääpeli.
Seuraavana päivänä kenraali saapuu paikalle ja meni sattumalta samaisen alokkaan eteen.
- Kauanko olet ollut palveluksessa? kysyy kenraali.
- 20 vuotta, vastaa alokas.
- Kuinka vanha olet? kysyy kenraali.
- Puoli vuotta, vastaa alokas.
- Mikä teidän päässänne liikkuu? kysyy kenraali.
- Hernesoppa, vastaa alokas.
Vastaa oikein
1
312
Luetuimmat keskustelut
Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa
Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja2931195Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?
Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "2991108Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä
Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔50948- 106899
- 83877
- 101869
- 108712
- 64578
Anni Ihamäki ja Ilkka-rakas vetivät tiukan rajan TTK:ssa: "Kyllä spekuloitiin"
Anni Ihamäki on naimissa Ilkka Ihamäen kanssa. Aviopuoliso tunnetaan myös nimellä Hovimuusikko Ilkka. Heillä on kaksi yh2571Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"
Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh11548