bussilla hesasta tampereen kentälle

autoton4

vieläkö pääsee helsingistä suoraan tampereelle terminaali 2:seen.
mihin aikaan lähtee jos yrittää keretä klo 12.40 lähtevään riikan koneeseen.
en löytänyt netistä näitä aikatauluja,ainoastaan maksullisia puhelinnumeroita

voisin mennä myös kimmppakyydillä jos joku on menossa sinne päin 21.5.

13

1435

    Vastaukset 13

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tihk

      Bussiyhteyttä ei enää ole.

    • pukeudupi

      Helsinki-Tampere-bussivuorot löydät sivulta
      www.matkahuolto.fi

      Tampereen linja-autoasemalta Pirkkalan lentokentälle kulkee Paunun bussi 61.
      http://www.finavia.fi/lentoasemat/lentoasema_tampere-pirkkala?pg=1091732

      Jos kuljet junalla,
      Tampereen rautatieaseman edestä Pirkkalan lentokentälle kulkee Tokeen bussi. Se on vähän kalliimpi kuin paunulainen. Viimeeksi bussi maksoi kuusi euroa.

      • kiitoksia vastauksista.tosin ne tulivat liian myohaan silla olen jo taalla etelassa.tulin sielta tampereen rautatieasemalta.ryanairin kone on muuten ihan ok.istumapaikankin saa valita koneessa.


      • Paljon matkustava
        norppis68 kirjoitti:

        kiitoksia vastauksista.tosin ne tulivat liian myohaan silla olen jo taalla etelassa.tulin sielta tampereen rautatieasemalta.ryanairin kone on muuten ihan ok.istumapaikankin saa valita koneessa.

        Tietysti se on ok, Onhan sillä Euroopan uusin lentokalusto. Itse pidän myös tuosta, "istu mihin tahdot" systeemistä. Tosin osa matkustajista ei millään tahdo ymmärtää sitä, että penkeille joilla on alas lasketut pöydät, ei saa istua.


    • pukeudupi

      Hyvää matkaa!

    • Paunun tarjous

      Kun ostaa meno-paluu -lipun Helsinki-Tampere-Helsinki Paunulta (kuljettajalta), saa ilmaiseksi matkat Tampereen keskustasta Pirkkalan lentoasemalle ja takaisin. Säästöä tulee vajaat 9 euroa. Ja bussimatka on muutenkin junaa edullisempi.

      Todella kätevää. Paunun lentokenttäbussi (linja 61) pysähtyy Tampereen linja-autoasemalla Hatanpään Valtatien pysäkillä, samalla puolella asemarakennusta jonne Helsingin bussit saapuvat. Yhteys on lähes jokaiselle Ryanairin lennolle.

      Lisätietoa Paunun ajankohtaista -sivulla:
      http://www.paunu.fi/ajankohtaista.html

    • Paunulla

      Joo, olen käyttänyt pari kertaa tuota Paunun yhdistelmää. Toimii hyvin. Matkustaminen Paunin Express -busseilla on todella mukavaa. Kuljettajat ovat todella palveluhenkisiä. Tampereella vaihto lentokenttäbussiin sujuu kätevästi. Lentoasemalla bussin pysäkki on terminaalin 1 edessä, josta pitää kävellä Ryanairin terminaaliin n. 150 m.

      Nyt on tilattuna Ryanairin lennot Roomaan (meno-paluu 78 euroa !!!!). Aion taas käyttää Paunun pikavuoroa Helsinki-Tampere lentokenttäbussia.

    • get a life

      onpa mielenkiintoinen jutustelu...ketä hei oikeesti kiinnostaa joku tampere-pirkkalan lentoasema,paunun dösät tai ryanairin lennot.
      hankkikaa elämä ja jotain mielenkiintosta tekemistä

      • kenttä lähellä

        Juuri niin teemme: ostamme lentoliput, etsimme parhaan tavan päästä lentokentälle ja lähdemme matkaan - suosittelen sinullekin!
        Seuraavalla kerralla tosin kuljetus kotoa Tampereen lentokentälle omalla autolla, asumme Pirkanmaalla ja Tampereen kenttää tulee käytettyä - nyt vielä enemmän kun on parempia yhteyksiä luvassa.

        Kyllä se kamala Terminaali 2 siitä vielä komistuu.


    • Nweea

      Ehkä se kiinnostaa sellaisia henkilöitä, jotka asuvat sellaisessa paikassa kuin esim. Helsinki, eivät omista omaa autoa ja haluavat lentää Suomen halvimmilla lentohinnoilla.

    • Testattu on

      Kiitos tästä bussivinkistä. Testattu on. Oli rentouttavaa menoa ja vaihto Tampereen linja-autoasemalla sujui mukavasti mennen tullen.

      Olen usein ollut Ryanairin lennoilla, mutta aina ennen on ollut matkaseuraa ja on tultu kentälle autolla. Yksin tai kaksinkin matkustaessa tämä bussivaihtoehto on edullinen ja helppo.

    • hunis espanja

      Ke Hki Areenalla, yöllä pitää päästä Treelle, koska to 12 lento Pirkkalasta Espanjaan, mikä on halvin ja millä matka: juna, linja-auto, majoitus mahdollisuus?

    • ob.

      Nyt ensi torstaina?
      Helsinki klo 7:20 (Kiasma tai Ruskeasuo) bussilla www.onnibus.com (hinta juuri nyt €3.00, kyllä vaan, vaatimattomat kolme euroa). Tulo Tampereelle klo 9:50. Paikallisliikenteellä eteenpäin (taksilla jos kiire).

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olivia Oras kuollut

      Taidepariskunta Reijo Oraksen ja Johanna Oraksen ihana päivänsade. Liian nuorena lähti. Osanotto läheisille 🥲 IS
      Kotimaiset julkkisjuorut
      121
      2977
    2. Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.

      Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.
      Kajaani
      16
      1061
    3. Mies sun käytös satutti...

      Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.
      Ikävä
      63
      883
    4. Onko ankeampaa kyläpahasta kuin Haapavesi?

      Koiria kidutetaan, mustalaiset vie invaparkit, makkarakastike on finedining, kylät kuolee pois, nuoret häipyy pois ja ke
      Haapavesi
      51
      846
    5. Sukunimesi eka kirjain?

      🤗
      Ikävä
      52
      799
    6. Mies tykkään edelleen sinusta

      Harmittaa vaan tämä tilanne. Tai se kun ei ole mitään tilannetta.
      Ikävä
      47
      694
    7. Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?

      Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍
      Ikävä
      79
      655
    8. Kerro vain.

      Lipsauta johtolanka...
      Ikävä
      80
      636
    9. 52
      630
    10. Tönölän hukkaputki

      Tönölään rakennettiin kunnon hukkaputki verorahoilla. Ihmettelin tätä mökki sekamelskaa jo alunperin, Eikö tuollainen le
      Kuhmo
      35
      614
    Aihe