bussilla hesasta tampereen kentälle

autoton4

vieläkö pääsee helsingistä suoraan tampereelle terminaali 2:seen.
mihin aikaan lähtee jos yrittää keretä klo 12.40 lähtevään riikan koneeseen.
en löytänyt netistä näitä aikatauluja,ainoastaan maksullisia puhelinnumeroita

voisin mennä myös kimmppakyydillä jos joku on menossa sinne päin 21.5.

13

1434

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tihk

      Bussiyhteyttä ei enää ole.

    • pukeudupi

      Helsinki-Tampere-bussivuorot löydät sivulta
      www.matkahuolto.fi

      Tampereen linja-autoasemalta Pirkkalan lentokentälle kulkee Paunun bussi 61.
      http://www.finavia.fi/lentoasemat/lentoasema_tampere-pirkkala?pg=1091732

      Jos kuljet junalla,
      Tampereen rautatieaseman edestä Pirkkalan lentokentälle kulkee Tokeen bussi. Se on vähän kalliimpi kuin paunulainen. Viimeeksi bussi maksoi kuusi euroa.

      • kiitoksia vastauksista.tosin ne tulivat liian myohaan silla olen jo taalla etelassa.tulin sielta tampereen rautatieasemalta.ryanairin kone on muuten ihan ok.istumapaikankin saa valita koneessa.


      • Paljon matkustava
        norppis68 kirjoitti:

        kiitoksia vastauksista.tosin ne tulivat liian myohaan silla olen jo taalla etelassa.tulin sielta tampereen rautatieasemalta.ryanairin kone on muuten ihan ok.istumapaikankin saa valita koneessa.

        Tietysti se on ok, Onhan sillä Euroopan uusin lentokalusto. Itse pidän myös tuosta, "istu mihin tahdot" systeemistä. Tosin osa matkustajista ei millään tahdo ymmärtää sitä, että penkeille joilla on alas lasketut pöydät, ei saa istua.


    • pukeudupi

      Hyvää matkaa!

    • Paunun tarjous

      Kun ostaa meno-paluu -lipun Helsinki-Tampere-Helsinki Paunulta (kuljettajalta), saa ilmaiseksi matkat Tampereen keskustasta Pirkkalan lentoasemalle ja takaisin. Säästöä tulee vajaat 9 euroa. Ja bussimatka on muutenkin junaa edullisempi.

      Todella kätevää. Paunun lentokenttäbussi (linja 61) pysähtyy Tampereen linja-autoasemalla Hatanpään Valtatien pysäkillä, samalla puolella asemarakennusta jonne Helsingin bussit saapuvat. Yhteys on lähes jokaiselle Ryanairin lennolle.

      Lisätietoa Paunun ajankohtaista -sivulla:
      http://www.paunu.fi/ajankohtaista.html

    • Paunulla

      Joo, olen käyttänyt pari kertaa tuota Paunun yhdistelmää. Toimii hyvin. Matkustaminen Paunin Express -busseilla on todella mukavaa. Kuljettajat ovat todella palveluhenkisiä. Tampereella vaihto lentokenttäbussiin sujuu kätevästi. Lentoasemalla bussin pysäkki on terminaalin 1 edessä, josta pitää kävellä Ryanairin terminaaliin n. 150 m.

      Nyt on tilattuna Ryanairin lennot Roomaan (meno-paluu 78 euroa !!!!). Aion taas käyttää Paunun pikavuoroa Helsinki-Tampere lentokenttäbussia.

    • get a life

      onpa mielenkiintoinen jutustelu...ketä hei oikeesti kiinnostaa joku tampere-pirkkalan lentoasema,paunun dösät tai ryanairin lennot.
      hankkikaa elämä ja jotain mielenkiintosta tekemistä

      • kenttä lähellä

        Juuri niin teemme: ostamme lentoliput, etsimme parhaan tavan päästä lentokentälle ja lähdemme matkaan - suosittelen sinullekin!
        Seuraavalla kerralla tosin kuljetus kotoa Tampereen lentokentälle omalla autolla, asumme Pirkanmaalla ja Tampereen kenttää tulee käytettyä - nyt vielä enemmän kun on parempia yhteyksiä luvassa.

        Kyllä se kamala Terminaali 2 siitä vielä komistuu.


    • Nweea

      Ehkä se kiinnostaa sellaisia henkilöitä, jotka asuvat sellaisessa paikassa kuin esim. Helsinki, eivät omista omaa autoa ja haluavat lentää Suomen halvimmilla lentohinnoilla.

    • Testattu on

      Kiitos tästä bussivinkistä. Testattu on. Oli rentouttavaa menoa ja vaihto Tampereen linja-autoasemalla sujui mukavasti mennen tullen.

      Olen usein ollut Ryanairin lennoilla, mutta aina ennen on ollut matkaseuraa ja on tultu kentälle autolla. Yksin tai kaksinkin matkustaessa tämä bussivaihtoehto on edullinen ja helppo.

    • hunis espanja

      Ke Hki Areenalla, yöllä pitää päästä Treelle, koska to 12 lento Pirkkalasta Espanjaan, mikä on halvin ja millä matka: juna, linja-auto, majoitus mahdollisuus?

    • ob.

      Nyt ensi torstaina?
      Helsinki klo 7:20 (Kiasma tai Ruskeasuo) bussilla www.onnibus.com (hinta juuri nyt €3.00, kyllä vaan, vaatimattomat kolme euroa). Tulo Tampereelle klo 9:50. Paikallisliikenteellä eteenpäin (taksilla jos kiire).

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      59
      1134
    2. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      11
      830
    3. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      75
      785
    4. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      624
    5. Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa

      Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.
      Kajaani
      83
      593
    6. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      45
      522
    7. Oletko nainen enää täällä?

      En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv
      Ikävä
      36
      514
    8. Hurmasit sitten minut

      kauneudellasi nainen ja kun sait minut rakastumaan itseesi muutuit ihan porsaaksi etkä välitä vartalostasi enää yhtään.
      Ikävä
      43
      493
    9. Tietysti olen varovainen,

      ei kaikki ole pelkkää epävarmuutta. En halua sotkea mitään, enkä aiheuttaa kenellekään hankaluuksia. Ja luulen että ehkä
      Ikävä
      40
      487
    10. Tunnusmerkkejä Kaivatulle

      Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt
      Ikävä
      29
      480
    Aihe