Taittamisen tyylikurssi

Työharj01tus

Eli ohjelmat on hallussa, mutta miten taitetaan/ toimitetaan lehden näköinen lehti? Ingressit, nostot, artikkelityypit jne...

Löytyykö netistä jotain?

3

169

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...

      KVG.

      Taittaminen on, paitsi taiteenlaji, myös viestinnän peruste. Taittamaan oppii taitamalla, ei netistä "kädestä suuhun" neuvoja kyselemällä.

      Taittamisen perusta on luetavuus. Typografia. perehdy siihen, se kaiken A&O. Lue nyt vaikka aluksi yksi perusteos aiheesta. Markus Itkonen; "Typoteesit". Sen jälkeen, jos tajuat, mistä kyse, voit alkaa syventymään typografian historiaan jne.

      Ai niin, vaikkei huomaakkaan, Tyyppi ollut mulla opena, vaikka nuorempi onkin. Mutta hyvä, paras, mitä suomesta löytyy, Lisäksi istuttu typografian historian luentoja viikko tolkulla, taitettua kymmeniä vuosia, perehdyttyä eri kulttuurien ja kielimaailmoitten kirjalliseen ilmaisuun, erilaisiin aihealueisiin , ties mitä. Enkä ikinä ole valmis, olen paksa taittaja, omasta mielestäni, vaikka lehtiäkin on tullut taitetuksi ja ulkoasuja suunnitelluksi jne..

      Kyse on ihan muusta, kuin ohjelmien osaamisesta. Kyse on taidemuodosta, ei teknisten asioiden osaamisesta, paljon syvempää. Perehdy kaligrafiaan, sitten alat tajuamaan, mistä kyse.

      Hommaan ei ole riitäneet lukemattomat sukupolvet, nuolenkärkikirjoituksesta nettiviestintää. Ei alaa voi oppia ikinä. Mutta sitä voi opetella koko ikänsä.

      =DW=.

      • ...

        Ja hokasit kai?

        Oikoluku olisi se tärkein asia. Taittaja huomaa virheet muitten teksteissä, korjailee niitä, stilisoi tekstejä, muokkaa niitä julkaistavaan asuun. Mutta harvemmin osaa itse kirjoittaa virheetömästi, etenkään kännissä :DD

        Yksi viisas neuvo: Oikoluku aina ulkopuolisilta.


        =DW=


    • Työharj01tus

      Niin päivänselvää toki jo alunperinkin että taittaminen on taiteenlajinsa.

      Taittamisessa on myös toimituksellinen puolensa, eli millainen painoarvo tai sävy jutulle annetaan graafisin tyylikeinoin. Kolumni, pääkirjoitus, pakina, pikku-uutinen, iso-uutinen jne.

      Tällä hetkellä pähkäilen mihin artikkelin kirjoittajan nimen lykkäisin, pääotsikon alle, johdannon alle (jos sellainen on) vai artikkelin loppuun vaiko molempiin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tulipalossa henkilövahinkoja, itsenäisyyspäivä alkoi huonosti, poliisi tiedottaa lisää

      Savonlinna https://www.como.fi/uutiset/savonlinna-henkilovahinkoja-tulipalossa-poliisi-tiedottaa-lisaa/
      Savonlinna
      162
      9217
    2. Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi

      Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu
      Maailman menoa
      111
      4124
    3. Millaista läheisyyttä

      Toivoisit ikävästi kohteesi kanssa?
      Ikävä
      114
      3932
    4. Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa

      Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d2
      Maailman menoa
      397
      3534
    5. 55
      3403
    6. Antifasismi - mitä se on?

      Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint
      Maailman menoa
      43
      2730
    7. Yliajo Heinolassa

      Mikä ihme ihmisiä vaivaa nykyään? Vähän ensin kähistellään nakkikioskilla ja sen jälkeen kostoksi murhataan autolla! Voi
      Heinola
      49
      1989
    8. Kuka on menehtynyt?

      https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras
      Kankaanpää
      11
      1961
    9. Heräsin taas ikävään

      Ja aivan valtavaan haluun. Tahdon sinua R. ❤️
      Ikävä
      57
      1947
    10. Kauhea ikävä iski

      Mietin vain, mitä olet juuri nyt tekemässä. Mietin myös, välittyykö se sinulle, kun olet koko ajan mielessäni, tunnetko
      Ikävä
      20
      1541
    Aihe