Ollaan lähdössä Kreikan saaristoon, mutta lennämme Ateenaan, joten mennessä ja tullessa on aikaa 1 ilta tutustua kaupunkiin. Ei siis paljoa aikaa.. Mitäs suosittelette, sellaisia must see paikkoja? :)
Itse olin ajatellut toiselle illalle Akropolista ja toiselle Lykovittos kukkulaa. Mutta mielellään otan muita vinkkejä vastaan!
Ja jos joku osaa sanoa kuinka kuuma Kreikassa on kesäkuun puolenvälin tienoilla niin tietäisi vähän kuinka lämmintä vaatetta pitää ottaa matkaan..
Kiitos!
Ilta Ateenassa
3
310
Vastaukset 3
- xndnn
Hyvät valinnat nuo Akropolis ja Lykovittos. Ateena on, mielstäni, meluisa ja epäsiisti kaupunki jossa ei nyt niin kauheasti ole kuitenkaan nähtävää.
Kesäkuun puolivälissä on jo varsin lämmintä. Kesävaatteilla pärjää yölläkin. - Athenopoulos
No just joo! Vai ei nähtävää! Joka kadunkulmassa on joku monttu josta pilkistää menneiden aikojen kaupunkia ja maanpäällä on jos jonkinlaista monumenttia. Ajoilta jolloin me suomalaiset asuttiin puussa. Kieltämättä kaupunki ei ole viimosen päälle puunattu mutta köyhässä maassa se vaan ei ole mahdollista. Ilman muuta nuo molemmat kukkulat kannattaa bongata. Ilallalla baariin ja takuuvarmasti kylmälle oluelle!
- ex-ateenalainen
Ateenassa on jo NYT kuuma, etelatuulet puhaltavat, ja kuuluisa saastepilvi saa olon tuntumaan kuin kattilassa istuisi. Joten, kesakuu .... kuumempaa. Veikkaisin 32 astetta ja ylospain. Asfaltti uhkuu kuumuutta keskikaupungilla.
Lycabettous kukkulalla ravintolassa istuen voi viilentya. Ja vanhakaupunki Plaka on aina nakemisen arvoinen, kierrelkaa ja kavelkaa Plaka Square, ottakaa illallinen siella. Katsokaa missa paikalliset syovat, ettette osu turisti trappaan.
Vaatetus : pakkaa saaristoa varten, eli jumpperi tai tuulitakki iltoja varten, paivaksi hihattomia puseroita ja shortsit. Huom. Ateenassa ei kayteta juuri shortseja, ne on urheiluasuja ja saarille. Ohut mekko/ pitkat housuta ja teepaita riittaa. kunhan ovat ilmavia, silkkia tai puuvilla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mulla on ikävä sua
Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri481261- 83899
Koska tulet minulle näkyväksi
Koska astut piilostasi esiin? Miksi pysyttelet niin kaukana? Etkö voisi tulla päättämään tämän ikävöinnin? Saisin vihdoi44737Nainen, olet ihanin maan päällä
Ei ole toista. Olet ihanteellinen, kaikkien mittapuitteni täyttymys. Sisäinen kauneutesi sinetöi ulkoisen ja juuri se sa40720Poliis. Poliisi osoitti aseella Tampereella kun mies avasi oven
Poliisi Poliisi osoitti aseella Tampereella, kun mies avasi siviilipoliisiauton oven Mies kuvasi keskiviikkoiltana bus244630- 48543
- 43509
Mikä on mielestäsi keskustelupalstan tarkoitus?
Tuolla toisessa ketjussa kävi ilmi jotain minkä itse koen hieman hassuksi. Nykypäivänä yllättävän moni ilmeisesti kokee,176508" Hae roolisi miljardien Pyhäjärveltä"?
Perjantain 14.8. viesti TV:ssä oli hätkähdyttävän todellista kuultavaa. Tähän on tultu. Pyhäjärvi- selvitykseen, tied59486jumala ei auta hittojakaan..
kuka tahansa voi kirjottaa lapulle mitä vaan ja väittää että jumala olisi sen kirjoittanut... onko yksikään raamatun kir204483