Terve. Olen 39v ja melko vanhaa, vielä maahanmuuttajatauistainen nainen.
7.6. minulla on pääsykoke Savoniaan matkailu ko.
Haluan kysyä kokemuksiä ja onko valinatkokeet vaikeat? Minulla on 15 vuotta työkokemusta Ranskassa, ja jonkun verran Suomessa.
Suomea osan täysin, kielikoe suoritettu. Onko muutkin ulkomaalaiset opiskelijat siellä? Onko koulu kansainvällinen? Onko vaikea työllistyä kun ikä on kohta 40v ja kotoisin Carcassonnesta (etelä Ranska)?
Kuulema osaa tutkintoa voin suorittaa Ranskassa kun vaan välitsen koulu, mutta valintakokeet ovat suomen ja englannin kielellä..
Onko AMK Savoniaa Kuopiossa kansainvällinen? Onko työllistämismahdollisuudet? Minulla työkokemusta asiakaspalvellu alalla , turistien palvelu alalla, ravintola alalla.
AMK Savonia
2
2073
Vastaukset
- maahanmuuttaja
Minua kiinnostaa teidän kokemukset Savoniasta...
- hmmm...
No koulutus on sitä samaa tuubaa, mitä moni muukin AMK tuottaa. Matkailualan koulutus on hieman näennäinen, valitettavasti, siis sille ei ole välttämättä varmaa reittiä työelämään, kun se ei ole sellainen spesifinen ammatti oikeasti.
Kun sinulla on 15 v kokemus työelämästä, niin voit ehkä välillä naureskella itseksesi, että "oh really". Meillä on täällä asiat aika hassusti, siis Savonia AMK voi olla näennäisesti kansainvälinen, muttei se sitä oikeasti pintaraapaisun jälkeen ole.
Ravintola-alalla on jonkinverran pulaa työntekijöistä, eli kun olet jo ammattitaitoinen, niin kannattaa hakea niitä töitä muualtakin Suomesta, ei pelkästään täältä Pohjois-Savosta. On myös kokki- koulutuksia, mutta ne eivät ole AMK:ssa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eroa Orpo! Orpo eroa!
Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa3563984Riikan vappumiljardin maksavat sairaat, vanhukset ja kuolleiden omaiset
Vappumiljardi, eli Riikan päätös laskea yhteisöveroa kaksi prosenttiyksikköä 18 prosenttiin, vie verotuloja noin miljard1332907Ammattiliittojen jäsenmaksut valtion maksettavaksi
Ammattiliitot neuvottelvat jäsenilleen paremmat palkat, jotka lisäävät valtio verotuloja. Tästä syystä valton tulee maks42475SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa
Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän982327Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!
Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava1142095Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti
Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --632057Särkyneelle sydämelle
Särjin sun sydämen En voi lakata itkemästä Minuun tekee kipeää Koska sinuunkin. Että näin.. En ole runoilija😂351802Menettämisestä
Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?1311657Tulli ja Poliisi HAZMAT-suojauksin varustettuna omakotitaloa tutkimassa.
Todennäköisesti kysymyksessä huumelaboratorio, jossa käsitellään tappavia ja vaarallisia kemikaaleja. Tulli ja poliisi251503Nainen sä olet
Ihailtava ihminen siinä mielessä että teet miten sydän käskee ja toisaalta taas pidättäydyt kaikesta. Pakenet ja lähest771408