En tiedä, mille sivustolle tämä kannattaisi kirjoittaa, joten valitsin tämän.
Olen 25-vuotias nainen ja biologinen kelloni on tikittänyt jo vuosia. Olen seurustellut sekä miesten että naisten kanssa, mutta naiset olen jättänyt pois nyt "vanhempana", koska lasten hankinta on paljon vaikeampaa kuin miesten kanssa (yllätys, yllätys). Nyt olen kuitenkin tavannut naisen, jonka kanssa on erityisen hyvä olla ja ensimmäistä kertaa tunnen olevani oma itseni suhteessa, eikä minun tarvitse muuttua tai muuttaa itsessäni mitään. (Miehet kun yleensä ovat halunneet, että olisin paljon naisellisempi, pitkähiuksinen, meikkaisin enemmän, käyttäisin korkkareita jne.)
Nyt olen miettinyt ja pohtinut, että alkaisinko seurustelemaan tämän naisen kanssa - että mitenkäs ne lapset? Ensimmäisenä mieleeni tuli keinohedelmöitys. En tiedä siitä paljoakaan, myönnän, asiaa en ole sen enempää tutkinut - vielä! Tiedän sen, että se tulee maksamaan paljon. Mutta mitä en tekisi sen suhteen, että saisin oman lapsen? Se olisi vain rahaa!
Eräs puolituttavani kuitenkin ehdotti minulle kerran, kun asiasta hänen kanssaan juttelin, että hän voisi luovuttaa spermaa minulle / panna paksuksi. Otin asian silloin täysin vitsinä, mutta on sen jälkeenkin sanonut ihan suoraan, että kun hänellä on jo lapsia (tyttöjä että poikia), niin hänen "vehkeensä" kyllä toimivat ja pystyisi tarjoamaan minulle sen mitä haluan.
Nyt viikon sisällä olen tätä asiaa pohtinut ja paljon. Entä jos tämä toimisikin? Miehestä tulisi lapseni biologinen isä, ilman oikeuksia. Mitä asioita pitäisi ottaa huomioon? Mies on luonteeltaan sellainen, minkälaisia lapsia haluaisin. Hän on julkisuuden henkilö kylläkin eikä haluaisi suureen ääneen tällaista asiaa kuuluttaa. Eli pitäisi varmaankin tehdä sopimukset, etten minä puhu lapsen isästä kenellekään. Entäs sitten lapselle?
Olen sellaisessa elämäntilanteessa, etten vuoteen voi vielä yrittää lasta. Sen aikana saisin samalla selvitettyä, haluanko kasvattaa lapseni tämän tapaamani naisen kanssa vai yksin, joka on minulle myös selkeä vaihtoehto.
Mitä mieltä olette tilanteestani?
Sperman luovutus
N.T. 85
2
212
Vastaukset
- ...
Mä olen miettinyt tällaisissa kuvioissa sitä, miten pitäviä tuollaiset kahdenkeskiset sopimukset ovat. OIkeusministeriössä on ainakin vuoden alussa puuhailtu lakimuutosta, jonka mukaan äiti ei voisi estää isyyden selvittämistä, jos biologinen isä sitä vaatii. Tulevaisuudessa voi olla vaikea estää isää vaatimasta oikeuksiaan. Siksi valitsimme anonyymin luovuttajan.
- Ilmankumia
Vuosi täynnä, oletko vielä vaille siementä.
Haluutko, (kumitta@suomi24.fi)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2574147Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2643387Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1541765Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251623Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2961403Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?131906Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235850en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115806anna hänen mennä
Jos rakastat jotakuta, anna hänen mennä. Jos hän palaa, hän oli aina sinun. Jos ei, hän ei koskaan ollut. Tällaiseen rakkauteen tämä mies uskoo.54769