Rikoksen peruminen.

laiskimus999

Sain poliisilta kuulusteluun kirjeen lievästä pahoinpitelystä, jossa olen asianomistja. Olin tuolloin niin vihainen asiasta, jotta vaadin rangaistusta. En kuitenkaan jaksa mennä kuulusteluihin, joten jos soitan tutkivalle poliisille, niin voiko hän perua jutun ja täten ei tarvitse mennä kuulusteluihin ?

2

182

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ytyt5gh

      Joo
      Vaihtelee vähän paikkakunnittain. Jossain riittää puhelinsoitto, joillakin paikkakunnilla tätyy kuitenkin suorittaa lyhyt kuulustelu, missä peruminen ilmenee allekirjoituksineen.
      Senhän saat tietää soittamalla, MUTTA jos tekijä on, tai on ollut ns. läheinen, niin laki muuttui joulukuussa 2010 siten, että kyse onkin virallisen syytteen alaisesta rikoksesta, mitä ei voi perua.
      Että nyt näin.

    • selkokieltä

      Tehtyä ei saa tekemättömäksi!

      Jos kirjoittaisit oikein otsikon voisit saada paremmin oikeita vastauksia.!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      103
      6673
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      87
      5037
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      111
      3289
    4. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      31
      3158
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      27
      2338
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1696
    7. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      96
      1331
    8. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      339
      1282
    9. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      131
      1196
    10. Eihän se tietysti minulle kuulu

      Mies, mutta missä olet? 🤨 😠
      Ikävä
      48
      964
    Aihe