Vääpeli Karjula pääsi eläkkeelle 55-vuotiaana. Koska hän tunsi työkykynsä vielä hyväksi, hän hakeutui työelämään. Hän sai työn eräästä suuresta firmasta, tehtävänään perintäkirjeiden kirjoitus. Ensimmäisen kirjeen kirjoitettuaan hän vei sen pomolle tarkastettavaksi. Pomo luki sen ja sanoi:
"Tämä on kyllä ihan hyvä muuten, mutta ehkä liian jyrkkäsävyinen. Voisit vähän lieventää sanamuotoja"
Vääpeli kirjoitti uuden version ja näytti sitä pomolle. Pomo sanoi että ehkä pitäisi hieman vieläkin lieventää.
Vääpeli kirjoitti kolmannen kirjeen ja näytti sitä pomolle. Pomo totesi:
"No nyt tämä on muuten oikein hyvä, mutta tässä on pari oikeinkirjoitusvirhettä. Perkele kirjoitetaan pienellä kirjaimella ja kuritushuone on yhdyssana....."
Eläkkeellä
1
296
Vastaukset
- Ossonkosson
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö
palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh892158Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.
"Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläkemaksuilleen moninkertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr1391797- 1731333
- 229805
- 65744
Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos
Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol10731- 60730
Trumpille jälleen voitto
Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako211619- 49587
Haluan teidät molemmat elämääni
Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </347550