Kattooko firmat mua kieroon, kun satuin saamaan vapautuksen intistä astman takia? Huoliiko kukaan 18 vuotiasta duuniin? Oon haaveillu pääsystä Tiimille, varsinkin Steissille/ juniin JV:ksi, koska siellä törmää aivan kaikenlaisiin ihmisiin, ja haluan ehdottomasti nähdä pärjääkö siellä pelkän kommunikoinnin avulla, ja juuri paikan tuoman kokemuksen takia. Ja okei, onhan steissin vartijoiden työasut (Otson entiset) aivan törkeen hienot. Vai onko noin iso mesta liikaa aloittelijalle. Onko Tiimillä joku tietty seula mikä sun pitää läpästä (esim. pystyy nostamaan 100 penkistä, pitää näyttää samalta kuin entiset FPS:t etc..) Jeesatkaapa konkarit vähäsen :)
Steissille?
JV:ksi haluava
8309
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Moikka! mä olen 19 vuotias nainen ja mullakin on astma, ja olen järjestyksenvalvoja. ei ne siellä koulutuksessa sulta papereita kysele että ootko käyny intin vai et, mä en ainakaan ole :)
Noista tiimin hommista en itse tiedä mut eipä kuulosta uskottavalta että missään olisi mitään penkistä nostamis rajoja.
Tietysti hyvä fyysinen kunto edesauttaa ko. ammatissa
Voiko työhakemuksessa sanoa että mä haluan justiinsa paikkaan X, tai ei sitten minnekkään? Just sen takia haluun Steissille koska siellä liikutaan pareissa. En usko että mulla riittää voimat yksinäni joidenkin sikaniskojen kanssa. Jos täällä ois joku Tiimin työntekijä, varsinkin VR:n leivissä oleva, niin voisi vähän valaista näitä juttuja.
On se vaan sellainen asia, että eivät ne sinua palkkaa sinne steissille jossei sulla ole minkään sortin JV-taustaa pohjalla. Onhan se kuitenkin yksi keskustan tapahtumarikkaimmista paikoista. Ja kuka tahansa sen jo tietää kysymättäkin, mutta ei siellä puhumalla selviä! :D Naurettava ajatuskin sinulta.. Voisit ehkä kasvaa hetken ja kokeilla siipiäsi vaikkapa paikallisvartioinnin taikka piirivartioinnin parissa, sinne otetaan kuka tahansa jonne jolla vaan on pokkaa lähettää työhakemus..
Veikkaan vahvasti että et tule alalla ensikertalaisena pääsemään välittömästi JLJV-tehtäviin tuollaisten vaativuusluokkien kohteisiin. Kannattaa tosiaan pyrkiä aloittamaan ylipäätään koko alalla työskentely jostain hiukan yksinkertaisemmasta ja rauhallisemmasta tehtäväkokonaisuudesta vaikkapa paikallisvartioinnin tai piirin puolella.
Ihan totta,ei sitä heti kannata Mount Everestille kiivetä vaan alottaa vaikka Ruka tunturista.
Noinhan se todennäköisesti, ettei ne palkkaa keltanokkaa noin rankkaan paikkaan. JV hommat kuitenkin kiinnostais älyttömästi, mutta nopeasti miettien Steissi olis ainoa joka takais ne tärkeimmät asiat.
Niinkuin ylempänä sanoin nii olen enemmän tiimipelaaja, ja saattais siinä sisu nousta kurkkuun jos yksin joutuis vääntämään monen äijän kanssa. Steissillä JV:t liikkuu aina pareissa, joka takaisi itelle myös turvallisuudentunteen, ettei ole yksin TODELLA pahan paikan uhatessa.
Sekä steissin jv:t taitavat olla ainoita ketkä kantavat kaasua, ainakaan ole G4S:n, Secun, tai ISS:n äijien sitä kantavan. Älkääkä nyt kuvitelko että haluun alalle vain kaasun/TKP:n takia. Oman turvallisuuden vuoksi vaadin, että jos järjestyksenvalvontaa suorittaa, niin on muitakin välineitä kuin suu, kädet, sekä puhelin. Kertokaa ihmeessä jos tiiätte kohteita/firmoja, joissa liikutaan pareissa sekä on edes jotain suojausvälineitä, niin voin aloittaa huipulle kiipeemisen hiukan alempaa :)
(varoitus: pilkunnusaamista havaittavissa)
En tiedä miksi vaikuttaa aloitettu viestisi jotenkin heitetyltä.... mutta joka tapauksessa:
JV:ksi jos haluaa, voi mennä portsailemaan tai tapahtumaturvallisuuteen mutta JLJV:ksi jos meinaa ja nimenomaan rautsikalle, kouluttautuu siten, että on vartija jv-kortti, kaasu ja tkp.
Pituus ja paino ei meinaa mitään, koska siellä on 145-180 centtimetriä pitkiä dudeja ja dudetteja, sekä niiden väliltä. Pientä laihaa lihavaa isoa.
Kuulostaa hassulta mutta tärkeää olisi, että osaa omaksua asiakaspalveluasenteen. Hyvät hermot ja hyvän huumorintajun. Sinne ei mennä ramboilemaan tai näyttämään norsunvattua kaikille, eikä ottamaan elämää vakavasti. Hommat on hoidettavaa siten, että jokaisella on turvallista olla, jopa toimenpiteen kohteen olevalla. Asiallisesti ja varmasti.
Parityöskentelyn kannalta tärkeää, että osaa suojata toisen selustaa. Kommunikointi a ja o.
Käy myös EA-kurssi...