Onko nämä jotain narkkareitten

tai vastaavien merkinantotapoja: painetaan esim. jonkun asukkaan ovesta ovikellon nuppi sisään? Viedään rappukäytävän valaisimista lamput?

Omituisia sitä tapahtuu - vai onkohan talossa jotain vikaa sähköverkossa, kun eräissä kohdin lamppu on vähän välii pimeenä?
8203
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Näitä ilmiöitä alkaa esiintyä sen jälkeen, kun uusia asukkaita tullut - eipä ole aikaisemmin ovikellonnuppikaan sisään vetäytynyt.

Äänestä

Mie ajattelina laittaa ovisilmän asuntoon, mutta eipä tarvinnu kun joku oli tarjonnut ovelle kirvestä. Nyt näkee!

Äänestä

Se on tätä "kulttuurin rikkautta" ja sen monimuotoisuutta. Babylon viidakko elää kokoajan!

Äänestä

Kyllä rappukäytävän valaisimista voi hyvällä omallatunnolla viedä lamppu kotiin, koska ne maksavat niin paljon kaupassa.

Suomessa kaikki kaupattava tavara on hyvin kallista verrattuna Somaliaan!

Äänestä

Kyllä Jallu osuvasti roiskaisit!
Totta. Ja hyötysuhde on hyvä kun lamppu riittää valaisemaan 20 pulputtajaa keralla 50 neliön sossun kämpässä.

Äänestä

Meidän talossa asui narkkaavia huumehörhöjä. Kannabis merkkejä kaiverrettiin sinne sun tänne. Ne myöskin kerran todennäköisesti pöllivät yhden käytävälampun, kukaan muu tuollaista olis tehnyt.

Nyt ilmeisesti huumehörhöt ovat saaneet häädön, kun niitä ei enää ole näkynyt.

Äänestä

Minulla myös on tapana mennä ottamaan rappukäytävän valaisimesta lamppu itselleni. Monasti siellä on kallis Osramin tai Philipsin energiansäästölamppu. Otan sen lampun itselleni, ja tilalle vien joko palaneen lampun tai sitten jonkun halpis hehkulampun.

Äänestä
  • Se on totta, kaikki tuollainen lamppujen hamstraaminen rappukäytävästä on selvää säästöä ja aina kotiin päin! Kannatetaan!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


älypäät asialla? kirjoitti:

tai vastaavien merkinantotapoja: painetaan esim. jonkun asukkaan ovesta ovikellon nuppi sisään? Viedään rappukäytävän valaisimista lamput?

Omituisia sitä tapahtuu - vai onkohan talossa jotain vikaa sähköverkossa, kun eräissä kohdin lamppu on vähän välii pimeenä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu