Missähän paikassa moista voi teettää ? (ei millään pro-hinnoilla)
Samoin parit revenneet lahkeet ois hyvä ompeluttaa kuntoon.. oma neula ja lanka - työskentely ei tosiaan pidä.
Housujen lyhennyttäminen
9
336
Vastaukset
- ...
Olen joskus käynyt lyhennyttämässä Tekevän ompelimossa, mutta sitten se muutti jonnekin h-tin kuuseen ja nimikin on muuttunut (Sovatek).
- tee se itse
Eräs mies lyhensi itse: nitojalla vaan lahkeet oikeaan pituuteen.
- afklafllafklsa
Joo ei kyl nitojaa tuohon hommaan nyt käytetä.. sen kerran kun uusia housuja hankkii niin pitää pitää ne edustuskelposina.
Tekevä aika oiva vinkki joo.. Varmaan siel Ekocentterien luona nykyään. Aurinkoisena päivänä sinne polkasis. - matarankatu
Tuolla Jyvässeudun työttömilläkin on ompelimo, kysäsepäs sieltä http://www.jstry.fi/
- siellä asioinut
kuokkalassa on tirnukka niminen ompelimo.
- 43t35g3g54
Tuolla ainakin: Huhtakeskuksessa, Huhtasuon se palveluasema, 10EUR/tunti niiden työ tai 3EUR/tunti niiden välineillä jos itse tekee.
Minulla irtosi sellainen tarrajuttu takista kerran, niin pieneen hommaan en viitsinyt maksaa edes 3EUR, lainasin naapurilta lankaa kun neula oli omasta takaa.- Ja likaset kalsarit
Minullakin olis uudet pyhäpuvun housut, joiden lahkeiden lyhentämisellä niistä voisi saada vielä käyttökelpoiset.
Poljin eilen illalla vimmatusti polkupyörällä Lutakossa kaupunkiin, jotta kerkiäisin vielä jollekkin terassille ennen auringon laskua kokeilemaan pari huurteista.
Ja perskule, kun housunlahje meni ketjun väliin ja juuttui sinne. Ei ollut ketjusuojaa.
Koitin tovin saada lahjetta irti, mutta eihän se onnistunut muuten kuin piti riisua housut jalasta ja pyörittää sitten läpi.
Lahje oli kuin susikoiran pureskelama ja olin saanut mustaa rasvaa käsiin ja naamaan. Mitähän ne mummutkin siinä sitten ihmetteli.
Voi miksi lähdinkin pyörällä hulluilemaan. - Munamankelilla
Ja likaset kalsarit kirjoitti:
Minullakin olis uudet pyhäpuvun housut, joiden lahkeiden lyhentämisellä niistä voisi saada vielä käyttökelpoiset.
Poljin eilen illalla vimmatusti polkupyörällä Lutakossa kaupunkiin, jotta kerkiäisin vielä jollekkin terassille ennen auringon laskua kokeilemaan pari huurteista.
Ja perskule, kun housunlahje meni ketjun väliin ja juuttui sinne. Ei ollut ketjusuojaa.
Koitin tovin saada lahjetta irti, mutta eihän se onnistunut muuten kuin piti riisua housut jalasta ja pyörittää sitten läpi.
Lahje oli kuin susikoiran pureskelama ja olin saanut mustaa rasvaa käsiin ja naamaan. Mitähän ne mummutkin siinä sitten ihmetteli.
Voi miksi lähdinkin pyörällä hulluilemaan.mummolaan kun pyöräilemme, pilvenhattaraa ei näy...............
- Jkläinen
Ompelimo Johanna Paatola Väinönkadulla (Anttilan väinönkadun puoleisen oven vastapäätä) on hyvä! laadukas työ ja sopuhinta. Kannattaa käydä siellä:)
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vuonna 2026 jää entistä vähemmän rahaa käteen palkansaajille
Työttömyysvakuutusmaksu nousee 0,3 prosenttia. Työeläkemaksu nousee 7,15 prosentista 7,3 prosenttiin. Työmarkkinajärjest1257307Suomen kansa puhunut: Purra huonoimpia ministereitä
Kouluarvosanalla 6–, eli samaa tasoa mitä Purran oikeakin koulutodistus. Epäpätevyys on tullut huomattua Suomen talouden5135470Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1513375Joulun ruokajonoissa entistä enemmän avuntarvitsijoita - Mitä ajatuksia tämä herättää?
Räppärit Mikael Gabriel, VilleGalle ja Jare Brand jakoivat ruokaa ja pehmeitäkin paketteja vähävaraisille jouluaattoa ed2162671Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t512372Varsinainen vetonaula tämä Pyhäjärven keskustelupalsta
Lisää kummasti muuttohaluja, kun lukee tätä foorumia. Tosin väärään suuntaan. Marraskuuhun mennessä tämä vähäinenkin vä681308Pituuden mittaaminen
Ihmisen pituuden mittaaminen ja puolikkaat senttimetrit. Kuuluuko ne puolikkaatkin sentit tai millit teistä ilmoittaa m431292En tiedä enää
Pitäiskö mun koittaa vältellä sua vai mitä? Oon välillä ollut hieman mustasukkainen, myönnän. En ymmärrä miksi en saa su771272Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu111179- 1111153