Sain sähköpostiini postia ensin osoitteesta [email protected], sitten osoitteesta [email protected] (huomasin tuon ylimääräisen iin tuossa ensimmäisessä osoitteessa oikeastaan vasta kun aloin tarkemmin katsomaan).
Ensimmäisessä postissa otsikkona oli "Kuulut Nielsenin kohderyhmään". Eli siis ilmeisesti johonkin paneeliin missä pitäis kirjailla omia ostoksiaan ylös ja raportoida niistä johonkin. Siinä piti täyttää sellainen kysely, jonka täytin ensin kun olin lukenut netistä ihmisten kokemuksia siitä. Sanoi ohjelma kuitenkin, että olen yhteystietojeni perusteella sen joskus jo täyttäynyt.
Sitten kohta tuli tuosta jälkimmäisestä osoitteesta postia, taas piti täyttää kysely, missä kyseltiin talouden koosta ja rahan määrästä. Otsikkona taisi olla "Kuulut TNS- gallupin kohderyhmään." Siitäkin ensin luin netistä ennen kuin täytin.
Nyt tietokoneen virustentorjunta herjaa, että sivussa luottoposti.com havaittiin riskejä. Yritän Googlen kautta löytää sen (en halua suoraan kirjoittaa osoiteriville), mutta sellaista sivua ei edes löydy. Liekö joku urkkimisposti? Prkl ja minä vastasin...
Mikä ihmeen Luottoposti.com??
17
3920
Vastaukset
Taitaa olla roskapostin tapaista mainontaa. Nimi on rekisteröity toukokuun alussa Suomen ulkopuolelle, jotta olisi vaikeampi saada kuriin. Minullekin on tullut monta postia, joissa on tämä lähettäjä. Postit välittää maaliskuussa rekisteröity mgmta.com, joka saattaisi olla osa samaa sylttytehdasta.
Eniten ihmetyttää se, miksi joku käyttää näitä bulvaaneita ja pilaa samalla mainettaan. Vastaavaa postia on tullut myös postitarjoukset.com-osoitteesta.- erehtynyt
Minä myös vastasin Nielsenin kyselyyn ja nyt on alkanut tulla viestejä melkein kerran viikossa luottopostista.
Haluan päästä eroon luottopostista ja TNS- gallupista.
Minä etsin Googlen kautta tietoa ko. yrityksestä, mutta sivu herjasi. - sinä sitä, sinä tätä
Samaa roskaa levitetään nyt osoitteesta [email protected].
- roskiin
Uusin on Bahamalle rekisteröity viikonetu.com, joka näyttäisi toimivan nimellä Timon Lounas Oy.
- Anonyymi
Aina vaan paranee (pahenee). Huijari on murteesta päätellen Turun seudulta. Jos saat osoitteen selville, mennään tervehtimään.
- evoluutio vois viiä
Joo-o, vastatkaa vaan epämääräisiin posteihin, mieluusti omalla nimellä ja henkilötunnuksella, pankkitunnuksia unohtamatta. Ei ole mikään ihme, että nigerialaiskirjeet ja muut huijaukset onnistuu, voi elämän kevät
- Ei luottoa !
Joker.com kertoo kyseisestä domainista seuraavaa:
Domain name: luottoposti.com
Registrant Contact:
WhoisGuard
WhoisGuard Protected ()
Fax:
11400 W. Olympic Blvd. Suite 200
Los Angeles, CA 90064
US
Administrative Contact:
WhoisGuard
WhoisGuard Protected ([email protected])
1.6613102107
Fax: 1.6613102107
11400 W. Olympic Blvd. Suite 200
Los Angeles, CA 90064
US
Technical Contact:
WhoisGuard
WhoisGuard Protected ([email protected])
1.6613102107
Fax: 1.6613102107
11400 W. Olympic Blvd. Suite 200
Los Angeles, CA 90064
US
Creation date: 01 May 2011 19:56:00
Expiration date: 01 May 2012 14:56:00sinuntarjous.comista tulee samat tiedot paitsi että se on rekisteröity 12.9.2011. Kyseessä on siis sama roskapostittaja.
Postita vaikka jauhekirje kyseiseen osoitteeseen.
- makar oni
Jäljet johtaa sylttytehtaalle
http://www.intellixmedia.com/
Intellix Media
11400 W. Olympic Blvd. #200, Los Angeles, CA 90064, Yhdysvallat- Tööööö
Niinpä. Linkin perässä oleva luokitusmerkki on punainen.
Varoitus
Käyttäjien luokitusten perusteella tällä sivustolla on huono maine. Sivuston (http://www.intellixmedia.com/) sisältö saattaa olla loukkaavaa tai tietoturvan kannalta haitallista.
- Samaa sarjaa
Uusimmassa lähettäjänä on huipputarjous.com. Välittäjänä on directoutbound.com.
- Öst van Pölösti
Ja nyt myös viikonetu.com
- ..tuttaa...
kuinkahan tästä paskasta pääsee eroon.
"Viikonetu.com toimittaa Sinulle viikon kuumimmat edut sähköpostiisi.
Sait tämän etukirjeen, koska olet liittynyt viikonetu.com sivulla tai yhteistyökumppaniemme jäjestämässä kilpailussa vastaanottajaksemme"
Olen varma etten ole osoitettani käyttänyt missään kilpailussa enkä ole antanut lupaa sen käyttöön. - Liikaa on liikaa
Samaa mietin minäkin, nyt ne tulee [email protected] nimellä, sinne olen lähettänyt jo monta sähköpostia ja tarjousten tulo kiihtyy vain, tänäänkin jo 8 postia.
Firma on tällainen johonkin huitsin nevadaan rekisteröity firma:
http://eskisa.ylilauta.org/rekisteriseloste/
Laitan vielä kirjallisesti postin kautta ja sitten seuraavaksi poliisille, jos muu ei näy toimivan. - Päähän ottaa, notta
Kiitos kaikille kavereille, jotka syöttävät sähköpostiosoitteita "Liisa-Jaakko, voit parantaa mahdollisuuksiasi voittaa leiväntekopölynimurimatontamppauskaalimatoautomaatti-ihkupalkinto lähettämällä linkin kilpailusta tuttavillesi" -palveluihin. Ja feispuukki-kisoihin.
STANA! Toisten sähköpostiosoitteita ja puhelinnumeroita ei markkinoijille jaella! - Anonyymi
Ilmoitus Finanssivalvontaan. Eiköhän lopu.
- Anonyymi
Ei lopu ennen kuin joku tekee tästä lopun. Joku oli oikeassa, sanoessaan että otetaan ne kiinni. Huijari huijaa hyväntahtoisia loputtomiin, Jopa nostaa huijattavaa pääomaa onnistuessaan.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
20v on otettu kiinni
Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.33812741Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin
Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko603817- 853264
Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt
viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta523120IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?
16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan1343057- 1033008
S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam772999Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e1592684Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju432638Savonlinnan murhapolttaja romani
Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.2782552