Kysymyksessä on Mozilla Firefox 0.8-44 selain,josta pitäisi muuttaa main-, ja navigationtoolbarin kirjasinkokoa.
Koneeseen ei ole asennettu gnomea. joten control-center ei ole käytössä, mtöskään /home/.phoenix-kansiosta ei löydy asetustietoja,enkä ole löytänyt ko. paketin sorsia,joten mahtaisiko olla jotain vinkkejä ? Ei nmittäin viitsis asentaa gnomea tämän takia.
Koneeseen ei ole asennettu gnomea. joten control-center ei ole käytössä, mtöskään /home/.phoenix-kansiosta ei löydy asetustietoja,enkä ole löytänyt ko. paketin sorsia,joten mahtaisiko olla jotain vinkkejä ? Ei nmittäin viitsis asentaa gnomea tämän takia.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Eikös ne fontti-jutut löydy ff:n sisältä, tuskin niitä muualta voi muuttaa, luulisin näin olevan. En ole koskaan käyttänyt ko selainta, kun Opera ja Mozilla riittää loistavasti.
kaikki muut fontit kyllä hoituu selaimen asetuksilla,mutta nuo em. kirjaimet taitavat latautua binååreihin jostain mozillan oletustiedostoista,joten vinkkiä edelleen kaivaten.
Kiitos muuten vaivasta.
tossa ohjeet
http://www.mozilla.org/unix/customizing.html#usercss
joitain asetuksia voit rukata laittamalla urliksi about:config
Hyvästä linkistä, lisätieto el ole pahasta, mutta ikävä kyllä se ei nyt auttanut.
Mozillan .css- tietoja ei ole, koska mozillaa ei ole asennettu.
Kävin läpi kaikki /opt/MozillaFirefox kansion tiedostot, jotka vähänkin viittaavat font sizeen, tai päättyvät .css -tunnisteeseen, ei vaikutusta.
Kde:n gonf. tiedot eivät pure, ja gnomen gonfit on blankkoja, koska gnome puuttuu.
Ohjelman ainoa luoma kansio home-hakemistoon on phoenix,josta jo edellä.
/etc hakenistoon ei muutoksia.
Seuraava hyvä vinkki olisi tietysti, asenna mozilla, sen saa muokattua melkein firefoxia vastaavaksi, ja lopeta tuskailu, ja jos haluat simppeliä selainta, niin valitse epiphany.
Näinhän se onkin, mutta tälläiset pikkuasiat jäävät joskus kaivertamaan, kun jää ikäänkuin tyhjän päälle istumaan, ja ihmettelemään, että onko vika vain osamäärässä.
Ei kai se ole häpeä tunnustaa tietämättömyyttään, kyllä meitä kaikkia on jossain vaiheessa talutettu, joten jään kuulolle.