10kk lapsen kanssa Marmarikseen....

Mamma76

....hieman pelottaa kun perheen ensi kerta yhdessä lomalla,itse kokenut matkustaja. Onko kenelläkään kokemusta alle vuoden ikäisen kanssa matkustamisesta,ja nimenomaan Marmariksessa? Hotelli meillä on Prestige,2hengen huone.Kannattaako varautua johonkin? Hyviä vinkkejä "matkalle mukaan". Missä ehdottomasti kannattaa käydä? Jne =) Kiitos ennakkoon!

7

304

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • siis miten voi joku

      varma mahatauti ja aikuisill satiaisia uima-altaasta, joka paikassa myydään s*ksiä, turisteille kaupattavat t-paidat hajoo heti, kaljaa kittaavat känniset yrittävät kouria vaunujen kanssa kulkevia perheenäitejä, lapsille ei kelpaa paikallinen ruoka, vesi on myrkyllistä, vesi vilisee haikaloja ja huomenna tulee maailmanloppu

      menkää mieluumin puuhamaahan

    • pian myös lomalle!!!

      Hei!
      Jos olet itse paljon matkustellut, ovatkin perusjutut varmasti jo tuttuja...lapsen kanssa varaudut ottamalla mukaan monta puhdasta tuttia ja tuttipulloa. Ja kaikenlaista pientä syötävää(raksuja, rusinoita, yms)...vaikka ei niin terveellistä olisikaan. Ei se viikko maailmaa kaada, jos vähän joutuu joustamaan. Hotelli on tosi siisti ja rauhallisella paikkaa. Vieressä on tosi hyvä ja iso kauppa, josta saa kyllä kaikkea, sellainen Cittari tai Prisma tyyppinen. Turvatarkastuksen jälkeen osta mukaan juomista, niin itselle kuin lapsellekin, koska perillä kentältä pitkä ajomatka hotelliin ja vaikka olis taukokin matkalla, niin sinnekin on matkaa, jos on janoinen...Pienen lapsen kanssa ehkä helpompi matkustaa, kuin sitten vähän isomman. Itse annoin lapselleni ruuan jo hotellilla, ja sitten kun mentiin itse syömään, lapsi nukahti rattaisiin ja hotelliin palatessa vain nostettiin sänkyyn jatkamaan uniaan...Hyvää lomaa teille!

    • uusavuton pelle

      "Onko kenelläkään kokemusta alle vuoden ikäisen kanssa matkustamisesta,ja nimenomaan Marmariksessa?"

      Ei, kukaan ei ole ikinä koskaan matkustellu lapsen kanssa, varsinkaan Marmariksessa! Haloo, et todellakaan ole ainoa ihminen, joka matkustaaa tenavan kanssa.

      Ja jos olet itse matkustellut paljon ja jo 10kk lastasi hoitanut, niin etköhän ihan itse tiedä miten toimia, koska lapsi on nälkäinen ja koska uninen.

    • kokemusta on...

      Ota mukaan purkkiruokia koska Tansasin vauvojen purkkiruokavalikoima niukkaa.

    • Äippä 33

      Aivan kauheeta taas lukea näitä kaikkitietäviä näsäviisaita, jotka joutaisivat LASTETARHAAN!!! kattokaas pölöjät peiliin!!Asiaan: samaa mieltä kuin äsköinen, purkit ja maidot/vellit mukaan, tosi niukka tarjonta ruuassa, ja tai mikä sit maistuis pikkuiselle. Turkki maana matkustaa lapsen kanssa mitä parhain!!! kiitos mahtavien ihmisten ja kulttuurin!! Vajaa viikko niin meidän perhe lähtee taas Marmarikseen 1,8v 3v ja 11 v lapset mukanaan, ja taas näille viisastelijoille tiedoksi että mies on mukana!! : ) nauttikaa lomasta, siitä tulee mahtava!!!

    • Juuri Marmariksesta (hotelli Fidan, oli muuten tosi hyvä ja ruoka maittavaa) tulleena voin suositella lapsiperheille myös.

      Koneessa nousu ja lasku tuttipullon kanssa niin ei käy korviin.
      Koneeseen kannattaa kysyä onko vauvalle koppaa, näin ei tarvi koko lentoa pitää sylissä. Jos on tilaa, voi saada vauvalle oman istuimen.
      Yleensä lapsiperheet sijoitetaan aivan eteen. Ja usein he pääsevät koneeseen ensimmäisenä.

      Mutta auringon kanssa varovainen.
      Aurinko siellä on niin polttavaa, ettei vauvan iho sitä kestä. Vauva nauttii lämmöstä varjon alla. Aina HATTU päässä, sen reunat suojaa kasvoja ja korvia, (lippiksessä korvat palaa ja huivin kanssa kasvot.)
      Aurinkorasvoissa isot kertoimet ja mieluiten vesileikit paita päällä.

      Olen niin monta kertaa nähnyt palaneita vauvoja / pikkulapsia ja se ei ole kovin kiva näky ja se kuuluu...

      Ja kuten aikuisen, vauvelin täytyy juoda paljon, ettei kuivu.
      Vakuutukset kuntoon.
      Marmariksessa on klinikoita, jossa suomenkielistä henkilökuntaa.

      Kyllä vauvan kans on kiva reissata, kun valmistelee matkan hyvin. :o)
      Minun poikani oli 10 kk kun mentiin kahdestaan Budapestiin, 1,5-v Kanarialle... jne.

      Oikein hyvää matkaa!

    • !!!

      Meillä oli viikevuonna matkassa silloin 11kk tyttelimme ja matka meni loistavasti vaikka etukäteen jännitinkin. Pahinta olivat juuri lentomatkat ja bussimatkat kun piti viihdyttää, koska lapsemme on aika eläväistä sorttia, eikä nuku sylissä :/ Marmariksessa kaikki on mielettömän ihania lapsiperheille ja vauvaa viihdytetään henkilökunnan toimesta useissa ruokapaikoissa sillä aikaa kun itse syötte. (ruuan tuleminen muuten kestää KAUAN, joten kannattaa varautua muksun kanssa siihen ettei nopeesti onnistu syöminen) Ihan huoletta voi mielestäni olla kaiken suhteen, meillä ensi kesänä uusi vauka 6kk silloin kun matka on varattu taasen marmarikseen :) Ja joo, ne purkkiruuat/puurot/vellit kannattaa raahata kotoonta, siellä on aika surkea valikoima. Samoten tais olla vaipoissa... Suomen kentällä matkarattaat pitää jättää aikaisin pois mutta kentällä on omia rattaita, ja dalamanin kentälle saa rattaat aina koneen rampille saakka! Koneen nousuissa ja laskuissa juotin varmuuden vuoksi pullosta, vaikka en usko että olisi välttämättä tarvinut. Meillä oli hotellissa todella surkea lasten sänky (laidat 20cm korkeat) joten nukutimme tytön aina matkarattaisiin josta nostimme sänkyyn kun eihän se viipeltäjä siellä olisi muuten pysynyt =P

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaipaatko sinä

      Yhtään meidän katseita
      Ikävä
      206
      2439
    2. Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä

      Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo
      Sonkajärvi
      41
      1607
    3. Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa

      On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall
      Sinkut
      138
      1251
    4. Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.

      Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol
      Maailman menoa
      287
      1043
    5. Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden

      Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe
      Ikävä
      56
      992
    6. Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis
      Maailman menoa
      303
      985
    7. Kääminsä polttanut taksi suomussalmella

      Vieläkö sillä hermonsa menettäneellä hulluja ylinopeuksia ajavalla asiakkaansa haukkuvalla( jos ajat paska kyydin hänen
      Suomussalmi
      21
      941
    8. olisit voinut mies edes

      Pyytää anteeksi 🙏🫶
      Ikävä
      55
      916
    9. Jorma Uotinen avaa sanaisen arkkunsa TTK-miesparista ja koko uudistuksesta: "Sehän on..."

      Tanssii Tähtien Kanssa -parketilla nähdään ensimmäistä kertaa Suomessa tanssiparina miespari kauden alusta asti. Mikko S
      Tanssii tähtien kanssa
      19
      794
    10. Aina ku nään sun kuvan

      Tekis mieli kirjoittaa viesti: Moi kulta, on ikävä❣️🤗 ihan noin vain, lyhyt ja ytimekäs 😁🤭
      Ikävä
      58
      773
    Aihe