Herkuttelemassa Budapestissa

Wasserbisser

Olimme huhtikuun viimeisellä viikolla pidennetyllä viikonlopulla Budapestissa ja ohessa lyhyt yhteenveto ruokapaikoista joissa kävimme:

Lounas CSalogany Utcalla Budan puolella: alkupalat, päivän lounas kahdelle ja lasilliset punaviiniä: ihan ok, hinta yht. 28 €

Iltaruokailu Brody Cafe Brody Sandor Utcalla: Uskomattoman suuret alkupalat, juustolautaslle tuli annos, jossa oli liioittelematta viikon juustoannokset kerralla. Alkupalat pääruoka kahdelle pullo Cabernet Savignon punaviinia yht. 55 €

Trofea-ravintolassa 3 tunnin vatsantäyttöprojekti sisältäen alkupalat, monipuoliset pääruokavaihtoehdot, jälkiruuat, capucciinot, kuohuviinit ja punaviiniä : hinta kahdelle 38 €

Ferenc terillä kävimme iltaruokailemassa Menzassa. Alkupalat pääruoka pullo punaviiniä oli 50 € kahdelle, joten summa summarum, Budapestissa voi nautiskella hyviä ruokia ja varsin kelvollisia punaviinejä hyvin kohtuuhintaan.

10

666

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Yllä olava matkailijakin kävi siis EI kävelykadulla syömssä.
      Menza on ihan mukava paikka - yksi täsmännys: se löytyy os. Liszt Ferenc ter aukiolta. Liszt Ferenc tér on täynnä ravintoloita, sijainti on teatterikortteli, siis illallakin 22,00 jälkeenkin voitte syödä.

    • 9+9

      Hmm.. hinnat tuntuvat melko kovilta, söimme näet Roomassa samaan hintaan, ja Roomaa pidetään kalliina paikkana. Tietysti jos ruoka on extrahyvää, siitä halukas tuon maksakoon.

    • eikäs tunnu paljolta

      Suomessa pullo viiniä ravintolassa maksaa 30 eurosta ylöspäin joten jos ruoka maksaa Budapestissa 20 euroa hyvässä paikassa kahdelle ei se tunnu paljolta.

    • satuk.

      yllä mainittu Trofea on ehdoton paikka: bufetista saa todella tasokasta syötävää, kaikki unkarilaisetkin erikoisuudet tulee maisteltua!! Puhumattakaan grillatusta haista ja kissakalasta....

    • wedced

      Hai onkin Unkarilainen erikoisuus ,kun tiettävästi Hai ei taida Balatonissa ,eikä Tonavassa uiskennella

      • "wedced"=0000000

        "wedced" ja muilla kirjainyhdisteilä (sama tyyppi selvästikin) esiintyvä sairas komentoija olet säälittävä ja vertaan sinua muihin ilkivallan tekijöihin joilla ei ole omaa elämää.


      • kake543
        "wedced"=0000000 kirjoitti:

        "wedced" ja muilla kirjainyhdisteilä (sama tyyppi selvästikin) esiintyvä sairas komentoija olet säälittävä ja vertaan sinua muihin ilkivallan tekijöihin joilla ei ole omaa elämää.

        Minusta Hai on todella erikoisuus Unkarissa ,kun ei haita ole tiettävästi siellä uiskentelemassa
        Ei sitä kukaan ole kirjoittanut ,että söi Unkarilaista haita. Pösilö ,lue tarkemmin.
        Ole vaan maailmanmatkaajaa 00000 tuulipuku päälläsi, ja vyölaukkuinesi


    • satuk.

      kiva tulla viisastelemaan: jos ois ilkeä voisi huomauttaa, että tekstissä mainitaan unkarilaiset erikoisuudet ja eri lauseessa mainitaan hai ja puhumattakaan -sanalla eriytetään se unkarilaisista erikoisuuksista.

    • edfcv

      Mikäs kalja siellä on sellaista Unkarilaista erikoisuutta???

      • kake651

        Söitkö mummonmuusia ja lihapullia?? Tai mustaamakkaraa kauppahallissa??


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      167
      12501
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      152
      5436
    3. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      45
      4680
    4. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      145
      3670
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      39
      2768
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1926
    7. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      108
      1671
    8. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      364
      1617
    9. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      103
      1524
    10. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      136
      1461
    Aihe