Herkuttelemassa Budapestissa

Wasserbisser

Olimme huhtikuun viimeisellä viikolla pidennetyllä viikonlopulla Budapestissa ja ohessa lyhyt yhteenveto ruokapaikoista joissa kävimme:

Lounas CSalogany Utcalla Budan puolella: alkupalat, päivän lounas kahdelle ja lasilliset punaviiniä: ihan ok, hinta yht. 28 €

Iltaruokailu Brody Cafe Brody Sandor Utcalla: Uskomattoman suuret alkupalat, juustolautaslle tuli annos, jossa oli liioittelematta viikon juustoannokset kerralla. Alkupalat pääruoka kahdelle pullo Cabernet Savignon punaviinia yht. 55 €

Trofea-ravintolassa 3 tunnin vatsantäyttöprojekti sisältäen alkupalat, monipuoliset pääruokavaihtoehdot, jälkiruuat, capucciinot, kuohuviinit ja punaviiniä : hinta kahdelle 38 €

Ferenc terillä kävimme iltaruokailemassa Menzassa. Alkupalat pääruoka pullo punaviiniä oli 50 € kahdelle, joten summa summarum, Budapestissa voi nautiskella hyviä ruokia ja varsin kelvollisia punaviinejä hyvin kohtuuhintaan.

10

623

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Yllä olava matkailijakin kävi siis EI kävelykadulla syömssä.
      Menza on ihan mukava paikka - yksi täsmännys: se löytyy os. Liszt Ferenc ter aukiolta. Liszt Ferenc tér on täynnä ravintoloita, sijainti on teatterikortteli, siis illallakin 22,00 jälkeenkin voitte syödä.

    • 9+9

      Hmm.. hinnat tuntuvat melko kovilta, söimme näet Roomassa samaan hintaan, ja Roomaa pidetään kalliina paikkana. Tietysti jos ruoka on extrahyvää, siitä halukas tuon maksakoon.

    • eikäs tunnu paljolta

      Suomessa pullo viiniä ravintolassa maksaa 30 eurosta ylöspäin joten jos ruoka maksaa Budapestissa 20 euroa hyvässä paikassa kahdelle ei se tunnu paljolta.

    • satuk.

      yllä mainittu Trofea on ehdoton paikka: bufetista saa todella tasokasta syötävää, kaikki unkarilaisetkin erikoisuudet tulee maisteltua!! Puhumattakaan grillatusta haista ja kissakalasta....

    • wedced

      Hai onkin Unkarilainen erikoisuus ,kun tiettävästi Hai ei taida Balatonissa ,eikä Tonavassa uiskennella

      • "wedced"=0000000

        "wedced" ja muilla kirjainyhdisteilä (sama tyyppi selvästikin) esiintyvä sairas komentoija olet säälittävä ja vertaan sinua muihin ilkivallan tekijöihin joilla ei ole omaa elämää.


      • kake543
        "wedced"=0000000 kirjoitti:

        "wedced" ja muilla kirjainyhdisteilä (sama tyyppi selvästikin) esiintyvä sairas komentoija olet säälittävä ja vertaan sinua muihin ilkivallan tekijöihin joilla ei ole omaa elämää.

        Minusta Hai on todella erikoisuus Unkarissa ,kun ei haita ole tiettävästi siellä uiskentelemassa
        Ei sitä kukaan ole kirjoittanut ,että söi Unkarilaista haita. Pösilö ,lue tarkemmin.
        Ole vaan maailmanmatkaajaa 00000 tuulipuku päälläsi, ja vyölaukkuinesi


    • satuk.

      kiva tulla viisastelemaan: jos ois ilkeä voisi huomauttaa, että tekstissä mainitaan unkarilaiset erikoisuudet ja eri lauseessa mainitaan hai ja puhumattakaan -sanalla eriytetään se unkarilaisista erikoisuuksista.

    • edfcv

      Mikäs kalja siellä on sellaista Unkarilaista erikoisuutta???

      • kake651

        Söitkö mummonmuusia ja lihapullia?? Tai mustaamakkaraa kauppahallissa??


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      132
      3033
    2. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      7
      1590
    3. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      221
      1345
    4. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      70
      1191
    5. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      44
      1171
    6. 37
      1041
    7. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      38
      1022
    8. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      133
      977
    9. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      954
    10. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      36
      887
    Aihe