Herkuttelemassa Budapestissa

Wasserbisser

Olimme huhtikuun viimeisellä viikolla pidennetyllä viikonlopulla Budapestissa ja ohessa lyhyt yhteenveto ruokapaikoista joissa kävimme:

Lounas CSalogany Utcalla Budan puolella: alkupalat, päivän lounas kahdelle ja lasilliset punaviiniä: ihan ok, hinta yht. 28 €

Iltaruokailu Brody Cafe Brody Sandor Utcalla: Uskomattoman suuret alkupalat, juustolautaslle tuli annos, jossa oli liioittelematta viikon juustoannokset kerralla. Alkupalat pääruoka kahdelle pullo Cabernet Savignon punaviinia yht. 55 €

Trofea-ravintolassa 3 tunnin vatsantäyttöprojekti sisältäen alkupalat, monipuoliset pääruokavaihtoehdot, jälkiruuat, capucciinot, kuohuviinit ja punaviiniä : hinta kahdelle 38 €

Ferenc terillä kävimme iltaruokailemassa Menzassa. Alkupalat pääruoka pullo punaviiniä oli 50 € kahdelle, joten summa summarum, Budapestissa voi nautiskella hyviä ruokia ja varsin kelvollisia punaviinejä hyvin kohtuuhintaan.

10

681

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Yllä olava matkailijakin kävi siis EI kävelykadulla syömssä.
      Menza on ihan mukava paikka - yksi täsmännys: se löytyy os. Liszt Ferenc ter aukiolta. Liszt Ferenc tér on täynnä ravintoloita, sijainti on teatterikortteli, siis illallakin 22,00 jälkeenkin voitte syödä.

    • 9+9

      Hmm.. hinnat tuntuvat melko kovilta, söimme näet Roomassa samaan hintaan, ja Roomaa pidetään kalliina paikkana. Tietysti jos ruoka on extrahyvää, siitä halukas tuon maksakoon.

    • eikäs tunnu paljolta

      Suomessa pullo viiniä ravintolassa maksaa 30 eurosta ylöspäin joten jos ruoka maksaa Budapestissa 20 euroa hyvässä paikassa kahdelle ei se tunnu paljolta.

    • satuk.

      yllä mainittu Trofea on ehdoton paikka: bufetista saa todella tasokasta syötävää, kaikki unkarilaisetkin erikoisuudet tulee maisteltua!! Puhumattakaan grillatusta haista ja kissakalasta....

    • wedced

      Hai onkin Unkarilainen erikoisuus ,kun tiettävästi Hai ei taida Balatonissa ,eikä Tonavassa uiskennella

      • "wedced"=0000000

        "wedced" ja muilla kirjainyhdisteilä (sama tyyppi selvästikin) esiintyvä sairas komentoija olet säälittävä ja vertaan sinua muihin ilkivallan tekijöihin joilla ei ole omaa elämää.


      • kake543
        "wedced"=0000000 kirjoitti:

        "wedced" ja muilla kirjainyhdisteilä (sama tyyppi selvästikin) esiintyvä sairas komentoija olet säälittävä ja vertaan sinua muihin ilkivallan tekijöihin joilla ei ole omaa elämää.

        Minusta Hai on todella erikoisuus Unkarissa ,kun ei haita ole tiettävästi siellä uiskentelemassa
        Ei sitä kukaan ole kirjoittanut ,että söi Unkarilaista haita. Pösilö ,lue tarkemmin.
        Ole vaan maailmanmatkaajaa 00000 tuulipuku päälläsi, ja vyölaukkuinesi


    • satuk.

      kiva tulla viisastelemaan: jos ois ilkeä voisi huomauttaa, että tekstissä mainitaan unkarilaiset erikoisuudet ja eri lauseessa mainitaan hai ja puhumattakaan -sanalla eriytetään se unkarilaisista erikoisuuksista.

    • edfcv

      Mikäs kalja siellä on sellaista Unkarilaista erikoisuutta???

      • kake651

        Söitkö mummonmuusia ja lihapullia?? Tai mustaamakkaraa kauppahallissa??


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      195
      2727
    2. Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen

      "En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-8
      Sinkut
      294
      2604
    3. Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi

      Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy
      Maailman menoa
      41
      2334
    4. Drone-epäily Uudellamaalla

      Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html
      Maailman menoa
      159
      1414
    5. Loppuiko MTV3 näkymästä? Vinkki, miten näet mm. Salatut elämät jatkossa

      MTV:n maksuttomien tv-kanavien (MTV3, MTV Sub, MTV Ava) näkyvyys Elisan palveluissa päättyi 12.5.2026. Tämä aiheutti har
      MTV3
      17
      1102
    6. Oho! Martina Aitolehti teki radikaalin hiusmuutoksen - Uskaltaisitko itse?

      Martina Aitolehti on menestyvä yrittäjä. Nyt hän on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukoissa Aitolehti nähdään
      Kotimaiset julkkisjuorut
      47
      1080
    7. 57
      782
    8. Muistatko? Pete Parkkonen kohahdutti intiimillä videolla - Katso se tästä!

      Pete Parkkonen sai kohujulkisuutta Kohta sataa -videolla. Nyt Parkkonen voi kohahduttaa Euroviisuissa ainakin silloin, j
      Kotimaiset julkkisjuorut
      10
      771
    9. Kullannuput kaahas Stopintakaa ja kolari...

      Tätä se mun uneni tiesi...
      Ilmajoki
      19
      699
    10. 55
      682
    Aihe