Onko kaikki hakijat samalla viivalla riippumatta siitä onko tietty lukio ollut yhteishaussa ensimmäisenä toivomuksena vai muuna vaihtoehtona? Opinto-ohjaaja käski hakea paikkakunnan omaan lukioon sillä perusteella että jos laitat jonkin toisen koulun ykköseks etkä pääse sinne niin saatat menettää mahdollisuutesi päästä opiskelemaan kokonaan. Siis keskiarvo riittää varmasti lähilukioon mutta kiinnostusta löytyisi enemmän naapurikaupungin korkeatasoisempaan(?) lukioon jonne on luonnollisesti korkeammat vaatimukset. Lähilukiossa on kärsitty tietääkseni vuosia oppilaspulasta joten opinto-ohjaaja yrittää ilmeisesti tukea sitä pelottelemalla oppilaita jotka haluavat muualle. Outoa!
yhteishaku
Sisko
3341
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Sinne lukioon minne haluat, jos vaan keskiarvos riittää.
Kysymys onkin siitä onko yhtä hyvät mahdollisuudet päästä tähän lähilukioon vaikka on ensisijaisesti hakenut muualle. Jos siis keskiarvo ei riitä sinne parempaan niin onko mahdollista ettei sitten saa opiskelupaikkaa lainkaan?
On yhtä hyvät mahdollisuudet päästä lähilukioon vaikka ekana vaihtoehtona olisikin joku muu, jos vain keskiarvosi riittää siihen lähilukioon.