Mitä suosittelette (reitti/yhtiö)?
Edulliset lennot Lissaboniin?
14
645
Vastaukset
- Tohjola
TAP:lla maksoi suora lento Hki-Lissabon 215 euroa ja matka kesti 4 tuntia 50 min.
- Frankfurtin kautta
Lufthansa on hyvä lentoyhtiö, hyvä palvelu ja edulliset hinnat.
- Sama täällä
Kätevimmäksi ja edullisimmaksi on osoittautunut Lufthansa. TAP taitaa lentää vain toiseen suuntaan ja silloin tällöin omituisina ajankohtina.
- TAP okei
Miten TAP onnistuu lentämään vain toiseen suuntaan? Miten ne koneet sitten palavaat lähtöpisteeseen? Tyhjinä vai?
Vakavasti: lensin TAP:lla Hki - Lissabon -Hki välin. Minä pidin hinta-laatu-suhdetta hyvänä, tiedän että reitin voi lentää halvemmallakin kuin 215 euroa.
Minä pidän suorista lennoista ilman turhia odotteluja välilaskukentillä. Lento Helsingistä lähti 5.30, joten perillä oltiin ennen kello yhdeksää; meille jäi siis koko päivä aikaa olla Lissabonissa. Ehkä olen lentänyt sen verran mannertenvälisiä lentoja, etten pidä yölentoa omituisena asiana kun takaisin lähdettiin iltakymmeneltä. Nukuin lennolla muutaman tunnin ja sitten pari päälle kotona, ei ongelmia.
Nämähän ovat makuasioita: kuka haluaa lentää suorilla lennoilla, kuka on valmis käyttämään matkaan enemmän aikaa? Kuka pitää lennoista joilla jää enemmän aikaa olla kohteessa ja kuka haluaa lentää päiväsaikaan? - sama täällä
TAP okei kirjoitti:
Miten TAP onnistuu lentämään vain toiseen suuntaan? Miten ne koneet sitten palavaat lähtöpisteeseen? Tyhjinä vai?
Vakavasti: lensin TAP:lla Hki - Lissabon -Hki välin. Minä pidin hinta-laatu-suhdetta hyvänä, tiedän että reitin voi lentää halvemmallakin kuin 215 euroa.
Minä pidän suorista lennoista ilman turhia odotteluja välilaskukentillä. Lento Helsingistä lähti 5.30, joten perillä oltiin ennen kello yhdeksää; meille jäi siis koko päivä aikaa olla Lissabonissa. Ehkä olen lentänyt sen verran mannertenvälisiä lentoja, etten pidä yölentoa omituisena asiana kun takaisin lähdettiin iltakymmeneltä. Nukuin lennolla muutaman tunnin ja sitten pari päälle kotona, ei ongelmia.
Nämähän ovat makuasioita: kuka haluaa lentää suorilla lennoilla, kuka on valmis käyttämään matkaan enemmän aikaa? Kuka pitää lennoista joilla jää enemmän aikaa olla kohteessa ja kuka haluaa lentää päiväsaikaan?ei sitä konetta varmaan laivata takaisin lähtöpaikkaan joten toiseen suuntaan kone lentänee vaihdollisen reitin. en ole nyt asiaa tarkistanut , mutta vuoden sisään on tullut käytyä pari kertaa lissabonissa eikä ainakaan tuolloin löytynyt suoria lentoja kuin toiseen suuntaan ja lento oli joskus aamuyöstä.
- Taito googlata
sama täällä kirjoitti:
ei sitä konetta varmaan laivata takaisin lähtöpaikkaan joten toiseen suuntaan kone lentänee vaihdollisen reitin. en ole nyt asiaa tarkistanut , mutta vuoden sisään on tullut käytyä pari kertaa lissabonissa eikä ainakaan tuolloin löytynyt suoria lentoja kuin toiseen suuntaan ja lento oli joskus aamuyöstä.
Olisit nyt ottanut selvää asiasta vaikka TAP:n sivuilta ennen kuin kirjoitit löperöitä.
Suora lento kumpaankin suuntaan, lähtö Helsingistä aamulla klo 5.30, perillä klo 8.25 ja paluu lähtö illalla 22.10, perillä klo 5.00. Toisille nuo ajat sopivat (jää aikaa olla perillä) toisille ei. - Samma här
Taito googlata kirjoitti:
Olisit nyt ottanut selvää asiasta vaikka TAP:n sivuilta ennen kuin kirjoitit löperöitä.
Suora lento kumpaankin suuntaan, lähtö Helsingistä aamulla klo 5.30, perillä klo 8.25 ja paluu lähtö illalla 22.10, perillä klo 5.00. Toisille nuo ajat sopivat (jää aikaa olla perillä) toisille ei.En kirjoittanut löperöitä vaan omia kokemuksiani. Suurin osa k-palstan kysyjistä löytäisi kysymänsä tiedot netistä mutta silti täällä vaan kysellään ja innokkaasti vastaillaan. Aloittaja kyseli suosittelijaa joten suosittelin Lufthansaa, josta minulla on hyviä kokemuksia. Myöhemmin tässä viestiketjussa olen kuitenkin selvitellyt lentojen tilannetta lisää kun rupesi asia itseänikin vaivaamaan.
- cascais
Ei noissa Euroopan sisäisissä lennoissa niin paljoa eroa ole, että sen enempää kannattaisi etukäteen yhtiötä miettiä. Sopivasta hakukoneesta tai nettimatkatoimistosta katsoo vain sopiville päiville hinnat ja aikataulut.
Finnair ja TAP Portugal lentävät suoraan, vaihdolla pääsee useimpien merkitävimpien eurooppalaisten lentokenttien kanssa. Perinteisillä yhtiöillä samalla lipulla Schengenin sisällä vaihdot sujuvat mukavasti melkein kaikilla kentillä. Jos nyt ihan erityistä hintaetua ei saa, välttäisin Pariisi Charles de Gaullen kautta menoa.
Halpalentoyhtiöiden ja niiden vaihtojen kanssa kikkailu tuskin maksaa vaivaa. - minä vaan
Suora lennot Finskillä tai TAP:lla.
- sama täällä edelleen
Lufthansalla 178,92 meno-paluu, kun viimeksi lensin
- sama täällä
oli pakko lähteä tarkistamaan tilanne. vertaa.fi sivusto ei näytä antavan TAP-lentoja. finnair ja TAP tosiaan lentävät suoria vuoroja päiväsaikaan joskin minun makuuni menolennot turhan myöhään ja paluulento ainakin TAP.:lla turhan aikaisin, ei kuitenkaan aamuyöstä. kannattaa tutkia lennot yhtiöiden omilta sivuilta ja eri varaussivustoilta jotta saa kaikki lennot esiin ja myös edullisimmat hinnat. hommahan on aina yhtälö jossa pitää punnita lentoajat, lennon kesto, vaihdot, hinta. finnairilla, tapilla ja lufthansansalla lentää varmasti ihan yhtä mukavasti ja luotettavasti
- SardiiniKatukahvilas
Olemme lähdössä ystäväni kanssa TAPilla Lissaboniin kesäkuun puolivälin kieppeillä. Varsin aikainen lento, lähtö 5.30 Helsingistä. Halpalennon osahyöty valuu taksiin. Tai sitten lähden yöliikenteen seutubussilla kentälle, jossa olen vähän kolmen jälkeen. Kiinnostavaa kuitenkin mennä uuteen maahan ja kaupunkiin :)
Hiukan hirvittää koneen lähtöaika. Olen huonostinukkuvaa tyyppiä, jolla uni häiriintyy helposti, enkä osaa nukkua koneessa tai istuviltani.
Onpahan ainakin suora lento. Paluu LIssabonista joskus klo 9 aikohin, TAPilla myös.- no missä
Niin se vaivautuminen yönselkään lentokentälle on rasittavaa, taksimaksut ovat myös korkeita. Minua ei kuitenkaan lennot niin hämää kun lentoyhtiöt ovat kuitenkin kunnollisia. Ennemminkin minua askarruttaa hotellien tai huoneistojen sijainti ja hinta. Hinnoissa on valtavat erot.
Hotellin varaaminen netin kautta on myös arveluttavaa.
Millä perusteella valitsette hotellin?
Minun pitää aina tutkia liikenneyhteydet julkisilla ja mitä reissuja voin kävellen suorittaa. Ostareita tarvitsen myös pikku asioita hoitaessani, samoin tutustun siten myös sikäläiseen elämään.
- junde2
olen varannut jo useamman kerran hotellini booking.com:n kautta. toistaiseksi kaikki on mennyt niin kuin on sivustolla on kerrottu. hotellien tiedotkin on pitäneet hyvin paikkansa, varsinkin kun hotellissa yöpyneet voivat jättää reissun jälkeen komenttinsa. ylikriittiset arviot kannattaa jättää omaan arvoonsa eli ei kannata turhaan säikähtää nirppanokkien kommentteja. pyrin varaaman hotellin, jossa on mahdollisimman hyvät peruutusehdot jotta en joudu maksamaan jos en pääsekään kohteeseen. monissa hostelleissa on myös ihan tavallisia huoneita 1-2 hengelle omalla vessalla ja kylppärillä. Lissabonissa tavalliset hotellitkin ovat hyvin edullisia. mottoni hotellin varaamisessa on: halvin on parasta!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2585516
Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin?
Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin? Shokki!582756- 902459
Martina on käynyt puhumassa viisauksia
Iltalehden artikkelissa Martinan viisaudet.4071648Ajattelen sinua iltaisin, aamulla, päivittäin
Ehkä siinä jo pientä vinkkiä. Oot jäänyt pahasti mieleen. Sun katse on niin syvä ja oot niin lempeä. Hyvä olla sun kanss1041400SDP:läinen lähettiläs Titta Maja-Luoto RAIVOAA lähetystössä -?
SDP:n puolueen Maja-Luoto on Portugalissa noussut Median otsikoihin, koska RAIVOAA työntekijöille ja pitää Heitä lähinnä291213Mitä alkoholijuomaa on myyty sekä Linda Lampeniuksen että Matti Nykäsen nimellä? Testaa tietosi!
Mikähän alkoholijuoma se mahtoi olla…? Tule pelaamaan kivaa Testerin Juomavisaa! Kuinka monta saat oikein? Tästä pääse101139Voiko vauva uskoa ?
Lohkoissa väitetään ettei vauva voi uskoa. Tässä näet vauvan uskon. https://youtube.com/shorts/QhFbPSdjpnA?si=Zb2BCRST92651011Sinkkujen lapset ja kesäloman pituus
Tuli mieleeni kysyä oletteko huolissanne lasten ja nuorten tulevaisuudesta, tai siitä mitä he nyt joutuvat kokemaan yhte180947Haapaveen nähtävyys?
Se teidän "suihkulähde" on ylittänyt uutiskynnöksen Suomen rajojen ulkopuolella Sveitsissä. Se näytettiin paikallisten u42925