Siitä tuli USA:n vakoilusysteemin kakkonen.
Unohtakaa Skype
12
286
Vastaukset
- Nirk
Joo fbi onkin todella kiinnostunut sun turinoistasi!
- Terrorismin pelko
Kaikkia puheluita kuunneellaan ja seulotaan. Euroopankeskus on Englannissa.
- ```
Tietenkin, koska Microsoft osti sen.
Tosin kaikki puhelut seulotaan jo muutenkin.
http://fi.wikipedia.org/wiki/ECHELON - So what?
Jos joku on kiinnostunut mun keskusteluista kaverin kanssa, joka asuu Australiassa, niin tervetuloa kuuntelemaan ja katselemaan.
Joten so what? Mikään ei muuttunut aikaisemmasta. Italiassa poliisi jo joku vuosi takaperin otti mafiosoja kiinni skypen avulla.
- 20
Eihän tuo ole mitään uutta. Microsoft tuotteiden käyttäjien luulis tietävän tuollaiset "pikku jutut". Vai ettekö ole koskaan ihmetelleet miksi se modemin valot vilkkuu tiuhaan tahtiin vaikka nettiä ei käytä sillä hetkellä.
- taavi..
Joo applet ja googlet eikä linuksit oo mitenkään seurattavissa käyttäkää niitä.
- ;Realisti;
Jos et esim. suunnittele terroristi-iskuja, sabotaasia tai mafiatoimintaa, niin voit olla ihan rauhassa. Ei niitä se kiinnosta, mitä turiset kavereidesi ja tuttaviesi kanssa ja jos jossakin Yhdysvalloissa valvotaan jollakin tavoin kaikkia puheluita, niin suomen kieli on 99,9% ihmisistä tuntematonta. Luulenpa, että niitä kiinnostaa enemmän englanti, arabia jne.
Siinä kyllä olet oikeassa, että jatkuvasti kuulee juttuja, että ns. isoveli valvoo. Itse asiassa tuota on tapahtunut yhä vain enenevissä määrin, mutta toisaalta ehkä se on hinta, jonka jokainen maksaa siitä, ettei pommeja räjähtele. Sikäli kuitenkin hassua, että terrorismiin kuolee varmaankin huomattavasti vähemmän ihmisiä kuin luonnonkatastrofeissa ja jopa liikenneonnettomuuksissa (?). - top secret
.. huhhuh.. no joo.. mikähän olisi semmoinen viestintä/puheluväline mitä ei voisi kuunnella salaa jos vain haluaa?
Nykypäivänä langattomien tai langallisten puhelujen kuuntelu ei osaavalle liene ylivoimainen juttu, minulla ei juurikaan huippusalaisia asioita ole, että kuunnelkoon kuka haluaa.
ps. korvilla kuulee parhaiten.Kyse on lähinnä siitä että Skype ja kaikki muutkin vastaavat tekevät ja varmaan joutuvatkin lakien mukaan tekemään yhteistyötä viranomaisten kanssa.
En usko että Skype tai mikään muukaan isompi Voip palvelu aiheuttaa ongelmia hakkereiden takia.
- Skype pois
Skype tosiaan kannattaa poistaa koneelta. Siitä tuli pelkkä viranomaisten harjoittaman vakoilun ja urkkimisen väline sekä Microsoftin tuote. Kaksi hyvää syytä olla käyttämättä Skypeä. Poistin Skypen koneeltani välittömästi kun sain tietää kaupasta jossa Microsoft osti Skypen.
- luottomies X
Microsoft osti myös blackhorsen, joten kalsarit pois, herra vainoharha!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä
ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis3076684Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia
Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai505827Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)
No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j1925332Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen
Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi614103Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä
ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan383348Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto
Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava53343HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi
Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok533254Töppö-persut ovat todella tyhmiä
sen kertoo tämäkin avaus: "Persujen suosio vain laskee" Töppö-persu vaan unohtaa, että ennen tätä galluppia persujen kan293018Maataloustuet voi poistaa, naudan tuottajahinta pompsahtanut 25 %
Enää ei tarvitse veronmaksajien tukea, koska maajussi saa lihasta nyt hyvää hintaa. https://yle.fi/a/74-20198739112262Mitäpä ostaisin ja lähettäisin Metsa Manille joulupäkitsiä?
Vähän vaikea miettiä ja keksiä eikä pelkkää rahalahjaa oikein kehtoo. Kertokaapa te?381125