Minkä tasosta venäjän kielen taitoa vaaditaan?
Venäjän kääntäminen HELSINKI
2
150
Vastaukset
- louskuluuta
Loppuviimeksi tuossa kokeessa on vain 30% edestä venäjää, sillä loput 70% tulevat muista asioista. Lyhyellä voi siis ihan hyvin pärjätä pääsykokeissa (toinen juttu sitten opinnoissa, siitä en niin osaa sanoa). Viime vuonna kokeissa oli 35, joista 6 valittiin, joten ei ihan mahdoton prosentti (vaikkei mikään suuren suurinkaan silti). Jos osaat hyvin pääsykoemateriaalin ja osaat hyvin suomea, voit päästä heikommallakin venäjän osaamisella sisään (20p suomenkielisestä esseestä, 20p suomenkielisistä monivalinnoista, 30p liittyen Venäjään kulttuurina/maana (kysymykset suomeksi) ja 30p sanastoa/rakenteita yms.).
Viime vuoden kysymyksiä venäjästä/sanastosta (sama pk-materiaali): http://www.helsinki.fi/hum/tdk/valinta/kokeet/2010/VVK_2010.pdf ja kääntämisen kysymykset/kysymykset suomeksi (eri kirja tänä vuonna, mutta idea varmasti pysyy samana): http://www.helsinki.fi/hum/tdk/valinta/kokeet/2010/XXK_2010.pdf - tytsyy-92
MULLA ISKEE PANIIIKKI. Kirjoitin siis A-Venäjästä E:n ja nyt oon kääntäjille tarkoitetun matskun lukenu läpi 2 kertaa ja venäjän kulttuurista kertovan matskun 3 kertaa. SIlti tuntuu ettei mikään jää päähän enkä tuu yliopistoon pääsemään. Voisko joku vähän kertoa miten on omat lukemiset menny tänä keväänä tai aikaisemmin?!
Etenkin huolettaa se Kääntämisen tekstilajit -kirja. Teksteissä ei mitään vikaa, ovat helppolukuisia ja mielenkiintoisia, mutta mitä niistä nytten voidaan kysyä?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1552540Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482377Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1021062- 64891
- 65829
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274717Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18717Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85700Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait203680Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22658