on vaikeaa valita digikameraa entisen Canon PowerShot SD1000 tilalle.
Hintakatto on ~280.00€. Hyvätasoinen video ja päivämäärän tallennus kuvaan.
Metsää puilta
3
67
Vastaukset
Siis tuo on Suomeksi Ixus 70. Oletko ylipäätään tyytyväinen Ixus-sarjaan? Esimerkiksi Ixus 220 HS kuvaa Full HD:tä ja siihen käy sama akku kuin 70:een. hintaa on hieman alle 200 euroa. Kamerassa on hyvin laajakulmainen 24 mm vastaava objektiivi. (kuvaan mahtuu 45 % enemmän kuin Ixus 70:llä) Vai kaipaatko pidempää zoomia? Powershot SX220 HS:ää saa n. 250 eurolla. Siinäkin on Full HD videokuvaus. Kamerasta on myös GPS-versio SX230, jota voi saada 300 euroon. Canonin huippumallit S95 ja G12 ovat hieman yli tuon hintaluokan.
Päivämäärän yleensä Canonin nykypokkareilla saa kaikenkokoisiin kuviin, eikä vain 2 Mpix.iin. En tosin ymmärrä miksi sitä käyttää, kun sen saa Exif-tietoihin.
Jos katsoo Canonin kameroita, niin uusia ominaisuuksia tällä hetkellä on Full HD videokuvaus, taustavalaistu CMOS-kenno, joka kohisee vähemmän ja on nopeampi sarjalla kuin perinteinen CCD sekä lisäksi kuvaus eri kuvasuhteissa (mm. 3:2). Vähän vanhemmissa on vain 1280x720 HD videokuvaus. Kun vanha kamera on nelisen vuotta vanha voi helposti erehtyä korjaamaan vain sen puutteita, eikä katso mitä mahdollisuuksia nykyään kameroissa on. Monet ominaisuudet, jotka 2007 olivat harvinaisia, ovat nykyään normeja. Näitä on mm. kuvanvakaaja ja laajakulmainen objektiivi. Sen sijaan optiset etsimet ovat lähes kokonaan kadonneet.- 678998ugjkbj87t75t78
kyllä tuo "vain" 1280x720 videokoko saattaa monille jo riittääkin varsinkin jos se on 30 fps, ainakin joissain kameroissa full hd on vain 25 tai 24 fps, mikä saattaa nykiä.
678998ugjkbj87t75t78 kirjoitti:
kyllä tuo "vain" 1280x720 videokoko saattaa monille jo riittääkin varsinkin jos se on 30 fps, ainakin joissain kameroissa full hd on vain 25 tai 24 fps, mikä saattaa nykiä.
24 fps on se, jota elokuvissa on käytetty iät ajat. Noissa Full HD kameroissa on toki myös mahdollisuus perus HD-tason videoihin. Jos pitää videokuvusta tärkeänä, en näe miksi tekisi juuri siinä kompromissin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h402899Jos vedetään mutkat suoraksi?
Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar1062681Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv352411Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia
Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.501918- 311719
Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska141513- 321473
Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1021213- 1771183
En vain unohda
Sitä miten rakastuneesti olet minua katsonut. Oliko tunteet liian suuria että niistä olisi voinut puhua.711025