Palojoentiellä leikitään

Tuivelo

Voi hyvät vanhemmat! Ettekö saa vai ettekö vain halua pistää kuriin pentujanne kun rääkyvät ihmisten ikkunoiden alla pyörätiellä ja ajotiellä. Leikkipaikat on tarkoitettu leikkimiseen eikä tiealueet. Asumisviihtyvyydestä ei voi puhua kun joutuu kuuntelemaan kaiken päivää häiriintyneitä kakaroita. En ole lastenvihaaja. On vanhempien syy jos kakarat ovat kurittomia ja penskoista paljolti myös näkee millaista hulabaloota meno on kotona. Näillä hinnoilla mitä asuminen täällä maksaa pitäisi voida elää ilman korvatulppia. Emme aio muuttaa jos se neuvosi ongelmiin.

14

219

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Saman huomannut

      Samaa mieltä asiastaa kun ketjun aloittaja. Eipä taida olla edes eskari-ikäisiä nuo "pikku-mussukat", jotka jopa toisten pihoilla ilman lupaa kiertelee. Autotie tuntuu olevan heidän leikkipaikka, ja pyörineen ilman kypärää ajavat autoja ajokaistalla vastaan, ja nauravat päin näköä kun heille yrittää neuvoa varovaisuutta.
      Onko tosiaan näin, ettei nykyvanhemmat jaksa katsoa lastensa perään, eikä antaa turvallisuuteen, ja hyvään käytökseen ohjeita ja sääntöjä elämään.
      Viimekädessä ne ovat juuri nuo vapaan kasvatuksen lapset, jotka vaikeuksiin omassa elämässään joutuvat.

    • . ------------

      Alle kouluikäistä lasta ei saa jättää valvonnatta. Tämä on käynyt selväksi niissä yhteyksissä, kun pikkulapsille on tapahtunut ikäviä onnettomuuksia, esim. lapsi on hukkunut veteen.

    • palojoentiellä asuva

      hankkikaa elämä luuserit!!!!!!

      • oma elämä ....

        Luuserit tekee luusereita, että sillai. Meidän lapset ovat saaneet hyvät lähtökohdat ja esimerkin kotoa . Heidän ei ole tarvinnut ottaa oppia päihderiippuvaisesta viikonloppuisästä eikä useampaa "sulhasta" tapailevasta äidistä.On ollut rajat ja sovituista jutuista on pidetty kiinni. Emme vaihtaisi tätä elämäntapaa toisenlaiseen,ja täytynee sanoa että olemme onnistuneet kasvattajina. Olemme pienoista ylpeyttä tuntien saaneet vierestä seurata kuinka jo omien perheidensä parissa hääräilevät nuoremme siirtävät kotoa saamiaan eväitä eteenpäin hyvin tuloksin.


    • äimistelevä,,,,,??

      Varoitus:
      kaikki ainekset Palojoentien, tammistontien, kekkurintien läheisyydessä onnettomuuteen on ihan kivenheiton päässä. Vantaanjokeen voi hukkua, junan alle voi jäädä, jos ei sitten se yleisin autton alle jäämisonnettomuus osu kohdalle.
      On uskomatonta, ettei pienten lasten vanhemmat enää kanna vastuuta lapsistaan. jos edes säännöt ja ohjeet tielläliikkumiseen, jne olisi kotoa annettu muttakun ei näytä olevan.

      • En Nytteli

        Vanhemmat joutuvat vastuuseen jos laiminlyövät valvonnan. Lisäksi tulee elinikäinen tuska.


      • mikä tuska?
        En Nytteli kirjoitti:

        Vanhemmat joutuvat vastuuseen jos laiminlyövät valvonnan. Lisäksi tulee elinikäinen tuska.

        Näinköhän on???
        Kyllä se vastuu yritetään siirtää ihan muiden harteille, kuten yhteiskunnalle tai onnettomuuden toiselle osapuolelle.
        Siinä vaiheessa, kun kasvattamaton ja suunapäänä sähläävä jälkikasvu joutuu onnettomuuteen, vanhemmat kyllä nostavat sellaisen älämölön, jolla oma välinpitämättömyys käännetään muiden syyksi.
        Nyt en siis yleistä kaikkia koteja, vaan tarkoitan nimenomaa niitä perheitä, joiden kotimoraali ja lasten kasvatus on jäänyt hieman sivuseikaksi muiden, tärkeämpien asioiden vuoksi.
        Media lienee yksi suurimmista mielipiteiden muuttajista sensaationhakuisilla otsikoillaan ja kannanotoillaan.
        "Lapsi juoksi pihalta suoraan auton eteen", tai "Auto ruhjoi kotinsa edustalla leikkineen lapsen ", kumpi myy paremmin? Onko syyllinen jo leimattu?


    • jopas nyt syytellään

      Mitään tietämättä vihjailette vilkkaimpien lasten vanhempien olevan päihderiippuvaisia ym. Ja hyvä jos äitien "sulhaset" edes vähän katselevat lasten perään kun isiä ei kiinnosta. Ihan samanlaista hulabaloota pitävät niin lapset kuin aikuiset kaikkialla muuallakin. Kurittomia lapsia on aina ollut ja tulee olemaankin KAIKILLA asuinalueilla.

    • ei Alli

      Kyllä vanhemmilla silti on vastuu lapsista.

    • neljäkaksreikä

      Miten se auttaa tilannetta yhtään että jauhatte paskaa nettipalstalla?? Kannattaisiko vaikka mennä puhumaan niille lapsille?? vai oletteko niin syrjäytyneitä 15 huoneen 4 kerroksisissa omakotitaloissanne että vieraille ei puhuta? Eikä varsinkaan millekkään keskiluokan kakaroille....

      Alle eskari-ikäiset lapset eivät vielä ymmärrä maailmasta mitään. Se on tosiasia vaikka vanhemmat olisivat minkälaisia tahansa. Lapsia ei pysty valvomaan kokoajan vaikka mikä olisi. Nämä muksut tulevat kyllä oppimaan virheistään ja sillä tavalla oppii parhaiten. Itse olen viettänyt viikonloppuja yksin kotona tai sukulaispojan kanssa 7-vuotiaasta asti. Olen saanut vapaan kasvatuksen ja olen aina oppinut virheistäni välillä kovimman kautta. Olen viimeiseen asti sitä mieltä että tämä on se oikea kasvatustapa, tosin ei lapsien pitäisi tietenkään leikkiä autotiellä tai tunkeilla pihoilla yms.

      On olemassa sellainen mahdollisuus että vanhemmat eivät tiedä tästä asiasta. Kannattaisiko mennä keskustelemaan ihmisten kanssa mielummin kuin keksiä heistä syytöksiä netissä? Lapset voivat olla taitavia valehtelijoita.

      • 213

        Ovatko keskustelupalstat mielestäsi turhia?


      • mukavampi 1 kerros

        Miksi sinä itse jauhat mainitsemaasi paskaa nettipalstalla???
        Etkö ole vielä huomannut, että tässä yhteiskunnassa vain viranomaisilla on oikeus puuttua asioihin, ettei yksityishenkilönä joudu vaikeuksiin...tavalla tai toisella.
        Mitä tulee pienten lasten käyttäytymiseen... kotikasvatuksen ja muutenkin kodin moraalin huomaa melko pian lapsen käytöksestä.
        "Alle eskari-ikäiset lapset eivät vielä ymmärrä maailmasta mitään." , juuri siinä se villakoiran ydin onkin! Vanhempien tehtävä nyt vain yksinkertaisesti on huolehtia jälkikasvustaan, niin että lapset saavat onnellisen, turvallisen ja rakkaudella rajat määrittelevän lapsuuden. Näin ehkä vältytään osalta "kovimman kautta opituista virheistä".


    • Suskuli_81_

      Kyllä meidän perheessä on aikaa myös lapsille, vaikka isä meni menojaan toisen naisen mukaan, ja äidillä on uusi sulhanen.
      6-vuotias viettää aikaa perheen kanssa , ei ole halukas lähtemään autotielle leikkimään, tai naapureiden pihalle ilman lupaa leikkimään.

    • 135

      Hyvä niin. 6-vuotiaan ei ole turvallista lähteä maantielle ilman valvontaa. Meneekö eskariin vai kouluun?
      Kyllä näkyy olevan pienten koululaistenkin kulkeminen liikenteessä aika poukkoilua, vanhempien ja opettajien pitäisi enemmän muistuttaa.
      Varsinkin siinä on heikkoutta, että lapsi saattaa muistaa katsoa eteensä ja sivuillensa, muttei taaksensa. Takaa voi tulla vaikka pyöräilijä kovaa vauhtia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa

      Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol
      NATO
      261
      4167
    2. Stefu haikailee

      Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      264
      3403
    3. Harmi mies ettet arvostanut

      Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku
      Ikävä
      154
      1775
    4. Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!

      Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde
      Suomalaiset julkkikset
      25
      1633
    5. Lavrov väläyttelee WW3:sta

      Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,
      Maailman menoa
      296
      1412
    6. Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?

      Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      132
      915
    7. Voiko hyvää omatuntoa ostaa?

      Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo
      Sinkut
      235
      852
    8. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      115
      813
    9. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      17
      778
    Aihe