Työn alla pihasaunan käsittelemättömän harkkosokkelin pinnoitus laastilla ja siihen puystyharjattu pinta. Soveltuuko käsirappauslaasti jota jäänyt ylijäämää joskus kyseiseen tehtävään? Voiko rapata suoraan harkonpintaan vai pitääkö pohjustaa jollain? esim serpolla?
käsirappauslaasti
4+19
1965
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Rappaus käy kyseisellä rapilla mutta taitoa vaatii saada yhtenäinen pinta. Kokeilla voi takasivulla.
Ongelma on laastin notkeus'aste. Rappi pitää lyödä harkon pintaan ja sitten vasta harjata karkealla rappuharjan reunalla pystysuorilla vedoilla.
Harkossa on epätasainen pinta ja rappaus pitää painua harkossa oleviin koloihin. Kastelu on pahasta harkon rappauksessa, koska turha kosteus aiheuttaa rappauksen valumista ja kuivuminen on hidasta johtuen harkon ominaisuuksista.