Vuokra-asunnossani ilmeni pitkään sairastettuani kosteusongelmia. Saatiin isännöitsijältä viikko aikaa muuttaa remontin alta pois. Isännöitsijä antoi meille pienen kaksion samaisesta taloyhtiöstä remontin ajaksi, josta maksoimme koko ajan normaalia vuokraa. Puhuttiin isännöitsijän kanssa että katsotaan muutto- yms muita kustannuksia sitten remontin jälkeen.
Tänään soitin ja kysyin kuinka nyt kukakin maksaa mitä, niin ei kuulemma hänelle kuulu mitkään maksut tai kulut... Ja hän olisi kuulemma voinu sanoa vuokrasopimukseni irti ennen remontin alkua, eikä hänen olis tarvinnu etsiä perheellemme väliaikas- asuntoa.
Kysynkin nyt että mikä on vuokranantajan velvollisuus tälläisessä tapauksessa??? Onko heillä velvollisuus etsiä asunto tai korvata muutoista aiheutuneet kulut edes osittain???
Oikeudet kosteusongelmissa
7
153
Vastaukset
- päivystävä dosentti
Vuokranantajalla ei ole velvollisuutta etsiä korvaavaa asuntoa vuokralaisella ja useimmitenhän se olisi mahdotontakin. Vuokranalennukseen vuokralainen on oikeutettu mikäli asunto ei ole sovitussa kunnossa, tässä tapauksessa on kuitenkin annettu tilalle toinen asunto. Vuokranantajalla ei ole velvollisuutta maksaa korvausta huoneiston puutteellisesta kunnosta johtuneesta haitasta mikäli hän osoittaa ettei puutteellisuus johdu hänen laiminlyönnistään tai muusta hänen syykseen laskettavasta viasta.
- Samassa veneessä
Meillä on myös todettu kosteutta kylpyhuoneessa. Vuokranantaja on yksityinen. Remonttiin menee. Mites tuo vuokranmaksu remontin ajalta, kun tod. näk menemme siksi aikaa anoppilaan loisimaan? Jopa 3-4 viikkoa? Tai hyvin jos käy, niin sattuu kesäloman aikaan.. jolloin asun alkuasukkaana mökillä.. :) Ei tosin hirveesti tunnu olevan kiirettä laittaa paikkoja kuntoon, vaikka mulla puhjennut jo astma ja jatkuva lääkitys. Aika anaalista.
- päivystävä dosentti
Siltä ajalta kun asunto ei ole sovitussa kunnossa vuokralaisella on oikeus saada vapautus vuokrasta tai vuokran alennus ellei ole itse aiheuttanut vikaa. Missään ei kuitenkaan ole määritelty paljonko alennuksen pitäisi olla vaan siitä pitää neuvotella vuokranantajan kanssa. Alennuksen määrään pitäisi tietysti vaikuttaa esim. haitan suuruus, kesto tai onko korvaavia wc tai kylpyhuonetiloja käytettävissä.
Omana karkeana arvionani sanoisin että alennusta vuokrasta kolmannes kylpyhuoneesta, kolmannes keittiöstä ja kolmannes muusta huoneistosta.- siaisasunto
Eihän tässätapuksessa ole oikeutta alennukseen, kun heille oli järjestetty toinen asunto.
- Home-evakko vm.2002
Mikäli asunto ei ole asuttavassa kunnossa , ja joudutte pois vuokraamastanne asunnosta - saati , että teille on koitunut terveyshaittaa . Vuokranantajan on hyvitettävä vuokranne ajalta , jona ette voi käyttää omaa asuntoanne. Eli periaatteessa teidän ei tarvitse maksaa vuokraa väliaikaisesta asunnosta . Mitä tulee terveyshaittoihin . Ottakaa yhteyttä Heinolassa toimivaan ASUMISTERVEYSLIITTOON . Kuopiossa on myös KTL:llä hometutkijoita /lääkäreitä , jotka auttoivat itseäni sairastuttuani kunnan vuokraamassa hometalossa , joka pantiin asuinkieltoon - lopulta .
Minulla oli kotivakuutus , jossa oli oikeusturva-vakuutus. Juristin kautta - juristilta vaadin kirjallisena !!! paperin , jossa hän vakuutti , etten joudu itse maksamaan euroakaan !!! Vakuutusyhtiö maksoi hänen korvauksensa , kun kunta maksoi itselleni n. 1000 eur korvauksen haitasta terveydelle ja omaisuudelle . (5000eur oli vaatimus ).- En varmasti elätä
Vuokranantaja maksamaan vuokralaisensa vuokrat no johan pomppas.Vuokrasopimus puretaan siinä tapauksessa ellei asunnossa voi asua tuskin kukaan remonntipaikassa mielellään onkaan.
- niinpä niin
Ainoa oikeus mikä sinua koskee, on se että sinulla on oikeus purkaa vuokrasuhde ja muuttaa pois ilman irtisanomisaikaa, ellei asunto ole luvatussa kunnossa tai asuinkelpoinen.
Isännöitsijä vähän kusetti sinua, ettet muuta pois remontin vuoksi. Lupaus muuttokuluista tms. on tietysti sitova, mutta miten todistat?!?
Kannattaa nauhoittaa puhelunsa....
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2614178Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2643408Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1541777Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251634Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2961413Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?132919Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235853en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115817Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe17780