Hei kaikille kyseiseen koulutukseen hakeneille!
Onko teillä tietoa mitä pääsykokeissa kysytään yleensä? Minkälaisia tehtäviä? Sen tiedän, että psykologiset testit on, mutta mitä muuta? Onko jotain esimerkkejä tehtävistä? Olisi kiva tietää, että osaa edes vähän valmentautua.
Sairaanhoitaja AMK
8
965
Vastaukset
- Lipidi
Riippuu ihan mihin olet menossa kokeisiin, esim. psykologin haastattelua ei joka paikassa välttämättä ole. Voi olla myös opettajan haastattelu tai molemmat. Lisäksi muita mahdollisia on esim. ryhmätilanne, aineistotehtävä, kuntokoe, kielikoe, jonkilainen matemaattinen koe (ei hirveän monimutkaisia) ja muu kirjallinen tehtävä (esim. kaikkia psykologisia monivalintoja, piirtelyitä yms.) Jos kerrot, mihin olet menossa kokeeseen, niin varmaan joku juuri siellä kokeissa ollut osaa paremmin sanoa, mitä ko. koulu ruukaa järjestää.
- dippsindööks
Kiitoksia vastauksesta.
Olen menossa Turun aikuiskoulutuksen SH:n valintakokeisiin. Postissa tuli ennakkotehtäviä ja pääsykoeajaksi oli laitettu klo 8-18. Voiko se tosiaan kestää niin pitkään?
Jos joku tietää Turun pääsykokeista, niin olisin kiitollinen saadessani lukea lisätietoja niistä. Kiitoksia etukäteen vastanneille!- muumaamans
En osaa sanoa Turusta, mutta pääsykokeet voi kestää 8-16. Esim. jos on psykologisia testejä / kirjallinen osuus, niin se voi kestää pari tuntia putkeen, sitten voi olla haastattelu / ryhmäkeskustelu / tms, johon pääsyä voi joutua odottelemaan useammankin tunnin. Mä olin Helsingin suunnalla kokeissa ja siellä puolet odotti haastattelua aamupäivällä ja teki kirjallisia iltapäivällä ja puolet toisinpäin. Moni lähti välissä pois koululta, jos odotteluaikaa oli ihan kauheasti. Tuskin koko aikaa siis on ohjelmaa, ja jos hyvä tuuri käy, saatat olla valmis jo alkuiltapäivästä -ehkä.
- ihmettely
itse mietin myös tuota alaa, olen jo lähes 40v, mutta olenko ymmärtänyt jotain väärin, kun luulin että jos hakee amk sairaanhoitaja aikuispuolelle, niin pitää olla jo joku aikaisempi alan tutkinto? Onko sinulla vai järjestetäänkö tosiaan aikuisille omaa koulutusta ammattikorkeissa ilman alan pohjakoulutusta?
- Ihmettelijälle
Aikuiset voivat hakea ihan "nuorten" puolelle myös opiskelemaan, aloitin viime syksynä sairaanhoitajaopinnot ja vanhin "nuori" eli ilman pohjakoulutusta ryhmässämme on n. 50-vuotias.
- ihmettely
Jep, tiedän että "vanhat" voivat hakea "nuorten" puolelle, nyt olikin kyse siitä, järjestetäänkö AIKUISOPISKELUA , eli sairaanhoitaja amk pelkästään "aikuisille, pohjaikäraja esim. 30v. Ammattikorkeissa on aikuisopiskelua, mutta niihin vaaditaan alan pohjakoulutus, esim. voit suorittaa sairaanhoitajan amk tutkinnon, jos olet valmistunut joskus vuonna vaikka 1970 sairaanhoitajaksi. Näin olen ymmärtänyt.
- jkji
Ja amk:n aikuispuolella voi opiskella myös "nuoria", joilla on pohjakoulutus (esim. lähihoitaja) ja työkokemusta useita vuosia. Eli 25 veenä voit olla ihan hyvin aikuispuolella. (Mikä nuorisopuolella on suunnilleen sitä keski-ikää).
Miksi ikä on sinulle niin tärkeä, että haluaisit opiskella vain ja ainoastaan yli kolmekymmentä vuotiaiden parissa? Kun et kuitenkaan puhu monimuoto-opiskelusta tms, mikä voisi selittää..?
- ihmettely
Ei ikäjuttu ole minulle mitenkään niin tärkeä, aion hakea ihan nuorten koulutukseen, vaikka olen sen lähes 40v. Mutta jos olisi vastaava koulutus vain aikuisille, tai sitten esim. kuten sanoit nuorille, joilla on alan pohjakoulutus, niin hakisin toki sinne. Tiedän kokemuksesta, että aikuisopiskelijoilla on motivaatio ihan eri luokkaa kuin nuoremmilla, saatika jos on jo opiskellut / työskennellyt alalla. Ja aikuisopiskelu on usein monimuoto-opiskelua, se helpottaa perheelisen elämää paljon, mutta jättää myös paljon oman itsensä varaan, tällaisesta vapaammasta opiskelusta ei välttämättä kaikki nuoremmat selviä, mutta motivoituneet aikuiset kylläkin. Että siksi vain!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad841339- 51968
Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että369798- 142759
- 55699
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän122686- 51648
Naiselle Kuuleppa Tämä
Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä38625- 76612
- 56594