Alan olla huolissani 9kk vanhasta pojastani, joka ei vieläkään jokeltele. Pitää kyllä jotain ääntä (aaa, äää, murisee, naksauttelee ja pärisee) Nyt parin päivän on myös harjoitellut jonkin verran f-kirjaitinta.. (if, puf, fffff). Ei kuitenkaan mitään normaalia jokeltelua (tätä, papa jne).
Poika kyllä katsoo aika kiinnostuneena kun esim. sanon mammamammama, pappappappappapa, eli tuijottaa suuta ja saattaa laittaa sormiakin suuhuni. Ei kuitenkaan itse koita sanoa mitään.
Katsekontakti ja hymy on kunnossa, on kovin iloinen ja nauravainen poika. Ymmärtää myös muutaman sanan jo, sekä oman nimensä.
Otan asian neuvolassa esiin, mutta olisi kiva jos täältä löytyisi jotain kokemuksia että myöhäänkin jutustelun aloittaneet ovat vielä ihan normaalisti oppineet puhumaan.? Tietysti myös päinvaistaiset tilanteet olisi hyvä kuulla.
9kk, ei jokellusta
5
1993
Vastaukset
- vähäpuheista
Meillä alkoi 8kk maissa enemmän tulemaan tavuja, kuten vävä,mämä,emmä. En ollut niinkään huolissani siitä, ettei niitä tulisi vaan siitä että niitä tulee niin harvoin. Hän jokeltelee todella harvoin. Ei välttämättä edes joka päivä. 9kk vanhana sanoi, kuitenkin jo sujuvasti sanan hyvä. Nyt on 11kk, eikä tavuihin ole tullut lisää muuta kuin namnam. Hyvää sanoo edelleen, mutta ei sitäkään jos pyytää sanomaan. Vain ja ainoastaan jos on aihetta, oli erityisen hyvä ruoka tai äiti keksi jonkun hyvän leikin tai äiti tajusi, että haluaa pissalle. Eli voisiko olla sitten sitä, ettei vain ole kovin puheliasta tyyppiä? Asiaa sanotaan, sitten kun sitä on? Koska mulle ainakin sanottiin ensimmäisen sanan jälkeen, että nyt niitä tulee sitten lisää tiuhaan tahtiin. Ei tuo minusta ole lähelläkään tiuhaa tahtia. :D
- kukin ajallaan..
Ei pidä paikkaansa tuo, että ekan sanan jälkeen niitä tulis tiuhaan lisään. Meillä tyttö sanoi reilun 6kk iässä äiti ja kihha (tarkoitti selvästi meidän kissaa). Nyt 9kk eikä vieläkään muita sanoja tule. Heti ku lähti ryömimään ja nyt konttaamaan niin puheen kehitys jäi tauolle. Olen kuullut samalla tavalla käyneen monille muillekin.
- Kukin ajallaan......
Tuo on kyllä ihan totta! Meilläkin tyttö alkoi 1kk iässä kääntyilemään kokoajan, niin jäi nuo synnytyssalissa hienosti tulleet, "mittanaava" = "mittanauha" ja "tailaahotana" = "sairaanhoitaja", tauolle.
- Mummeliini
Kukin ajallaan...... kirjoitti:
Tuo on kyllä ihan totta! Meilläkin tyttö alkoi 1kk iässä kääntyilemään kokoajan, niin jäi nuo synnytyssalissa hienosti tulleet, "mittanaava" = "mittanauha" ja "tailaahotana" = "sairaanhoitaja", tauolle.
Siellä selkeästi kirjoittelee joku lähes mykkien lapsien äiskä/iskä katkerana ja yrittää olla vitsikäs. :(
Totuus vain on, että jotkut lapset ihan oikeasti puhuvat jo 1-vuotiainakin lauseita ja tämän olen itse omin korvin kuullut.
Lapsella on 6 kk iässä jo runsas passiivinen sanavarasto, vaikka harva vielä saa muodostettua "ulos" oikeita sanoja.
Istu vähemmän tietsikalla ja juttele enemmän lapsellesi, niin kyllä sitä puhetta alkaa tulla. :)
- ap
Lueskelin näitä juttuja ja osui silmään tämä vanha aloitukseni. Jos joku huolestunut vanhempi tästä saa apua, niin laitanpa meidän pojan edistymisestä tähän.. :) Poika alkoi jokeltelemaan vasta vuoden ikäisenä tavujokellusta ja hyvin pian siitä tuli eka sana "lamppu". Sanojen ja puheen ymmärrys alkoi kehittyä huimaa vauhtia noin 1v2kk iässä ja 1,5v osasi jo noin 20 sanaa ja ymmärsi hyvin. Nyt 1v8kk sanoja vaan tulee lisää.. eli vaikka meillä alku oli hidas ja olin oikeasti aika huolissani, niin tilanne on nyt hyvä ja kaikki tällä saralla tuntuu olevan normaalisti kehittynyttä!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olit niin lähellä
Taas söpis olit siinä ihan käden etäisyydellä❤️ Jos sinä ja minä olisimme olleet kahden, olisin hypännyt sun kaulaan. Sa1225659- 644000
Haleja ja pusuja
Päivääsi kulta 🤗🤗💋❤️❤️❤️ kaipaan sinua Tänäänkin.. Miksikäs se tästä muuttuisi kun näin kauan jatkunut 🥺453666Onko mukava nähdä minua töissä?
Onko mukava nähdä minua töissä vai ei? Itse ainakin haluan nähdä sinut 🤭313049Kun me näemme taas
Siihen on viikkoja, korkeintaan kuukausia. Jännite välillemme vetää meidät ennemmin tai myöhemmin toistemme läheisyyteen332902Hei rakas sinä
Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle342419Oi mun haniseni
Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli132266En kirjoita sulle tänne
Enään nainen. Olen kyllä kiltisti enkä ala mihinkään kuin tosirakkaudesta. Kanssasi sitten jos se on mahdollista ja pidä112237- 1181727
Kyllä mulla on sua ikävä
Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm101654