Ei aina käynnisty

Jingo

Siskon twingo ei aina käynnisty, olipa kylmä tai lämmin kone.Mikä olis todennäköisin syy:tyyppi viossa oli puola ja virranjakajan kansi?

4

2441

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rise0512

      Hei, saitko Twingon käynnistysongelman ratkaistua ? Mun 2003 vm. twingossa tuli samainen ongelma ei lähde ulkoa käyntiin vaikka kone lämmin tai kylmä ? Vika ilmeni kannentiivisteen vaihdon jälkeen ??

      • rise0512

        Siis vika ilmeni viime talvena pakkasilla alle -5 C.. Kesällä toiminut moitteettomasti. Valmistaudun tulevaan talveen.-).


    • Rellumies

      Jos ei käynnisty tietyn lämpöisenä tai lämpötilassa niin oire viittaa moottorin lämpötila-anturiin, näitä on mennyt noin 10v ikäisissä relluissa.
      Anturi maksaa noin 35€, tarkista montako napainen se on ennen kuin tilaat uutta.
      Ja jos ei käynnisty tai käynnistyksessä "aivastelee" on todennäköisin vika sytytysanturi, se sijaitsee kytkinkopassa ja on kahdella pultilla kiinni.
      Myös näissä sytytysantureissa tuntuu tulevan aikaisintaan ikä vastaan noin 10v kohdalla, joissakin relluissa se kestää yli 15v...

      • rise0512

        Tämä asia on ollut edelleen mulla työn alla, twingo seissyt jo talven tallissa, ja melkein toisen pressun alla. Kesällä sen käyttö on ollut tosiaan moitteetonta. Lähden heti puoliin korjaamaan asiaa antamillasi ohjeilla (auto vain kuuden sadan kilsan päässä enkä pääse näkemään napaisuutta), miten helppoa tuon moottorin lämpötila-anturin löytäminen moottorin kyljestä on ? Huomasin vasta nyt tämän vastauksesi, olin iloisesti yllättynyt. Varmaan merkkiliikkeestä (Auto Ilves) saan napaisuuden tietoon rekisterinumeron perusteella. Palaan asiaan, miten käy.. tattista vielä kovasti:-)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuollut teini Kajaanissa

      Kuulemma sellaista huhua liikkeessä?
      Kajaani
      6
      1201
    2. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      164
      1019
    3. Totta on asia. Jeffrey Cohen on jättänyt Sofian.

      Vaimon viesti on paljastanut totuuden.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      216
      803
    4. Halaus juuri sinulle

      Kaikki järjestyy kyllä. Luota vain. ❤️🫶
      Ikävä
      63
      748
    5. Uskallatko paljastaa

      Millä nimellä löydyn puhelimestasi?
      Ikävä
      66
      744
    6. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      666
    7. Mies, näetkö minut myös

      Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?
      Ikävä
      22
      636
    8. Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?

      Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?
      Ikävä
      135
      626
    9. Kuinkahan monen

      Naisen puolisoa olet nainen vikitellyt ja eron aiheuttanut? Toivottavasti karma on ku*sut muroihisi useamman kuin kerran
      Ikävä
      66
      599
    10. Voiko se ikinä toimia

      Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het
      Ikävä
      32
      568
    11. Meneekö unohtamis

      Projektisi hyvin??
      Ikävä
      34
      537
    12. Voin tulla

      Sisustamaan sulle 🤭
      Ikävä
      55
      528
    13. 51
      512
    14. Mitä sä haluat vanhus?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      47
      495
    15. Anteeksi mies

      En jaksa tätä…, en halua, että sinulla on paha mieli tämän takia. Viestiä Sinulle.
      Ikävä
      40
      483
    16. Eikö olisi mukavaa

      Jakaa arki yhdessä mies. Tämmöisin aatoksin.
      Ikävä
      37
      468
    17. Mies, kumman ottaisit mieluummin

      176 cm vai 154 cm naisen, jos molemmat muuten yhtä viehättäviä? Mikä on oma pituutesi?
      Sinkut
      98
      466
    18. Tekisi mieli vetäistä kunnon jurrit sinun kanssasi

      Ja keskustella asiat, ei tästä tule hevonvttua.
      Ikävä
      40
      463
    19. Laittaisit viestin suoraan!!

      Haluaisin...
      Ikävä
      30
      463
    20. Kerro mies tarinasi

      Miksi kaikki meni niinkuin meni? Haluaisin vieläkin ymmärtää. Tuskin saan vastausta häneltä, koska etsin aavikolta juuri
      Ikävä
      18
      440
    Aihe