Löysin vanhan analoogisen Olympukseni...

villienkeli

Moi kakki valokuvaajat!
Löysin eilen käydessäni läpi säilytyslaatikoitani, vanhan (1970-luvulla valmistelun?) Olympus-kamerani. Malli on : TRIP 35, jonka luulin jo kadonneen aikoja sitten. Se on täysin itsesäädeltävä, ilman pattereita ja painaa kuin synti (reilut 400 grammaa)!

Valitettavasti minulla ei ole koskaan ollut käyttöohjeita ko. kameraan. Syy tähän: Isäni, joka oli taksikuski, sai luultavasti kameran maksuna matkasta. Hänellä oli tapana joskus ottaa vastaan tavaraa rahan sijasta, bless him...

No, nyt kysymyksiin:

1. Kamerassa on jonkinlainen kai niin kutsuttu kiintoobjektiivi/zoomi, jossa lukee näin: Olympus D. Zuiko 1:2,8 f :40mm Lens made in Japan. Mitäköhän nuo luvut oikein tarkoittavat? Jälkimmäisellä on varmasti jotain valonpäästön kanssa tekemistä...
2. Kun käännän kameran ylösalaisin näen pohjassa yhden jengallisen/kierteellisen rei'än (tukijalalle tarkoitettu...?) ja vieressä pienen napin jota voi painaa. Mikä tämä nappi on?
3. Kiinto-objektiivin vieressä on halkaisijaltaan n. 3 mm suuri, naispuolista RCA-liitäntää muistuttava reikä. Mihin sitä käytetään?
4. Kiinto-objektiivissa on myös symbooleja: 1 "ukkeli", 2 "ukkelia", 3 "ukkelia" joista keskimmäinen huom pienempi ja lopuksi vuori lukuja A/ 2,8/4/5,6/8/11/16 ja 22 ja teksti "for flash". Mitäköhän nuo mahtavat tarkoittaa?
5. Ja lopuksi vielä: Saakohan näin vanhaan kameraan enää lisälaitteita? Esim. irrallista salamalaitetta? Ja mistä löytäisin käyttöohjeet kameraani?

Olisin todella kiitollinen jos joku viitsisi vastata kysymyksiini...

5

299

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 57887698767879867988

      1. max. valovoima (1:2.8) ja kiinteä polttoväli (40 mm)

      4. ukkelit on etäisyyssymboleita lukutaidottomille objektiivin tarkentamista varten (etäisyys metreinä olisi parempi) yks ukko=lähelle vuori=kauas, loput siltä väliltä
      A/ 2,8/4/5,6/8/11/16 ja 22 ja teksti "for flash"
      nuo on "aukon" säätämistä varten, salaman kanssa ilmeisesti tuo "for flash"

      • villienkeli

        Ah, kiitokset vastauksestasi! Helpotti ;-)


    • dsfl

      2. Kun käännän kameran ylösalaisin näen pohjassa yhden jengallisen/kierteellisen rei'än (tukijalalle tarkoitettu...?) ja vieressä pienen napin jota voi painaa. Mikä tämä nappi on?

      -Vapauttaa tuon filmin takaisinkelauksen.

      3. Kiinto-objektiivin vieressä on halkaisijaltaan n. 3 mm suuri, naispuolista RCA-liitäntää muistuttava reikä. Mihin sitä käytetään?

      -Ulkoisen salaman paukutteluun

      4. ...1 "ukkeli", 2 "ukkelia", 3 "ukkelia" joista keskimmäinen huom pienempi ja lopuksi vuori

      -Tarkoittavat tarkennusetäisyyksiä: 1m,1,5m,3m,ääretön

      ...lukuja A/ 2,8/4/5,6/8/11/16 ja 22 ja teksti "for flash".

      A on automaatti
      Noilla muilla säädetään aukko sopivan kokoiseksi salaman kanssa pelattaessa.

      • villienkeli

        Kiitokset myös sinulle, dsfl! Vastaukset helpottivat elämääni :-) Nyt ei sitten muuta kuin vaan kauppaan ostamaan filmirullia.

        Saako muuten tällaiseen kameraan vielä salamalaitetta (siis sellaista joka kiinnitetään salamajalkaan (en ole varma tuosta nimityksestä) joka sijaitsee kameran päällä? Siis ei siihen ulkoiseen salama reikään. Tuo salamalaite on se pattereilla toimiva "möhkäle", miltein kameran kokoinen.


    • hexi

      Tuohon salaman saantiin en osaa sanoa mitään, mutta tuohon käy ns. perus salama. Kannatta kysyä valokuvaus alan liikkeestä. Käytettynä ainakin varmasti löytyy.
      Huomasitko siinä kamerassa on vielä yksi kiekko jossa lukee ASA ja eri lukuja siitä säädetään filmin herkkyys.

      Mikäli englanti sujuu niin jonkinlainen löytyy täältä.
      http://brettscaife.net/photo/manuals/trip/index.html

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      280
      3468
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      21
      1923
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      30
      1561
    4. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      84
      1451
    5. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      138
      1093
    6. Miksi et vain uskalla!?

      On niin ikävä...
      Ikävä
      81
      1034
    7. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      68
      1018
    8. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      90
      885
    9. Kannattaa ymmärtää se asia

      että mitään stalkkausta tai hakkerointia ei tapahdu. Oikeasti kannattaa tutkituttaa päänsä.
      Tunteet
      198
      745
    10. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      61
      727
    Aihe