Aina vain hampaat!

siis täh

Mikähän lienee syynä tällä meidän 9kk rotikkapojalla siihen, että niin usein on tulossa hampaat edellä käsiin? Kun koittaa kuonon läheltä rapsuttaa niin ei kun pää kääntyy kaluamaan kättä. (todennäköisesti ei kylläkään tykkää juuri tuosta kohtaa rapsutuksesta).

Hampaita alkaa käyttää myös siinä tilanteessa, kun tulee väkisellä pukkimaan kuonolla ja käpälällä kerjäämään rapsutusta; jos ei rapsuteta ja pukataan koiraa pois siitä väkisellä tunkemasta, niin kaluta alkaa.

Toisinaan myös jos kieltää sitä tekemästä jotain, vaikka nyt riehumasta sisällä, niin sepä vain äityy jopa hyppimään ja kaluamaan.

Ja sama juttu, jos sitä vaikka joskus taluttaa kaulapannannasta pikku matkan. Pää kääntyy hampaat edellä käsiin.

Lisäksi se vielä innostuu joskus vetämään vaatteista yhtä perheenjäsentä. Jos joku muu menee kieltämään, niin alkaa hosuta sen kieltäjän ympärillä, ja kaluaa ja pomppii.

Koulutuksissa sen kanssa käydään ja on monen asian suhteen todella tottelevainen...lähes tulkoon kaiken muun...

Mitä tuo nyt on? Murrosikää? Vai rodulle ikään rinnastettavissa olevaa ominaista käytöstä? Vai johtajuusongelmaa?

3

252

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Rokwilleri

      Johtajuusongelma, se haluaa leikkiä ja puremisella se vaatii sinua leikkimään ja osaksi se saakin sinut omasta mielestään leikkimään, kun sitä aletaan hätistelemään.

      Ja sitäpaitsi ette ole tarpeeksi selvästi kertoneet sille koirankielellä ettei sellaista saa tehdä. Ongelmia tulee jos sitä ei saa loppumaan.

      Koiraa ei missään tapauksessa saa lyödä eika pahoinpidellä, mutta se kannattaa laittaa heti kyljelleen lattialle, pää myös lattiaan, ja pitää siinä niin kauan kunnes se ei enään pyristele vastaan. Sitten sitä voi silitellä, kun on rauhoittunut. Jos sama meno jatkuun, niin jatka sinäkin kyljelleen laittamista. Koiralle ei tarvitse huutaa eikä oikeastaan puhua mitään vaan kyljelleen vain. Kyllä se kohta tajuaa, että niin käy kun puree. Voi olla että joudut tekemään sen kaksi tai kaksikymmentä kertaa, ole sitkeä, niin on rotikkakin.

    • alkup.

      Samoilla linjoillapa sitten ollaan. :) Sillä oli pitkään pois tuo kaluaminen, kunnes tuli uudestaan. Kai se on sitten sitä kokeilua.... :)
      Kiitän!

    • Rokwilleri

      Mun eka rotikkani eli melkein 14 vuotiaaksi ja 8 ensimmäistä vuottaan se kokeili aika ajoin josko nyt johtajuus tulisi... Mä "tappelin" sen kanssa noin puolen vuoden välein, eli laitoin kyljelleen ja näytin, että minä määrään. Sama saattaa olla sinullakin edessä. Älä luovuta vaikka irvistelisi ja näyttäisi hampaitaan, ei ne isäntäänsä/emäntäänsä pure, tai sitten on jotain muuta vialla, kipuja tai joku sairaus. Tsemppiä rotikkapojan kanssa :-)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      82
      3250
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      36
      2060
    3. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      169
      1830
    4. Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50

      Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?
      Ikävä
      299
      1376
    5. Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?

      Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki
      Tv-sarjat
      34
      1278
    6. Onko se liikaa pyydetty

      Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin
      Ikävä
      91
      1200
    7. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      109
      1196
    8. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1090
    9. Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä

      Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.
      Kaste
      120
      1084
    10. Kaatopaikka Inhassa

      Kuka omistaa kyseisen kaatopaikan? Näkymä tielle kammottava!
      Ähtäri
      28
      1061
    Aihe