Blum vs. salice

Mitä eroa noilla saranan valmistajilla on? mulla pää ihan sekasi...olen töissä liikkeessä, joka myy keittiöliikkeille tavaraa, mutta toi blum ei kuulu meidän myyntiin...toiset kehuvat kilvan blumin laatikoita, mut sitte saisin suhteilla nyt omasta firmasta eri helat ja työkaveri lupas hommata rungot ja ovet ....kannattas varmaan mun käyttää hyväkseni tätä tilaisuutta nyt..ollaan kyselty myös eri liikkeiltä tarjouksia, mutta kukaan ei tietty suostu jättämään mitään mekanismeja pois tarjouksestaan...paras oli puustelli, joka suuttu ihan täysin, kun menin kysymään ja alko piikitellä vielä, että jos meillä ei ole rahaa ostaa niiden keittiöitä ni vaihtaa firmaa..no mä kyllä kimpaannuin takasi, ja myös vaihdoin firmaa.
153030
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Blummin laatikot ovat ok, TandenBoxit siis, MetaBoksit sitten peruslaatikoita mutta ihan hyviä sellaisia.

En ole itsekään aikoihin enää käyttämyt kuin Blummia ja jonkin verran Häfeleä joten Salicesta en osaa sanoa mitään.

Se pitää kuitenkin muistaa, että jotkin saranoiden valmistajat käyttävät hiukan erilaisia geometrioita saranaporauksissaan verrattuna toisiinsa (esim. Blum ja Häfele), joten huomaa tämä ja selvitä tilanne jos ovesi saranaporaukset on valmiiksi työstetty.

Syy tähän on ilmeisesti se, että näin pyritään myymään sarananporaus/lyönti automaatteja kun asiakas tekee diilintällaisen toimittajan kanssa.

Äänestä

Ammattitaidoton tumpelo olet!
Olet mukamas töissä alan liikkeessä, etkä tunne toisia tuotteita.
Tuo helojen vaihtaminen toiseen kuullostaa samalta kuin yrittäisit vaihtaa mäkkärillä:
Mun ranskalaiset sitten uppopaistetaan öljyssä, missä on 4% lupiininkukan siemenöljyä. Ei kuullosta pahalta, mutta oletko valmis maksamaan oikeat kulut, mitä muutos aiheuttaa.

Äänestä

Kuulepas nyt..mä olen toimistohommissa täällä tuuraajana ollut hetken aikaa..meillä on eri ihmiset täällä, jotka vastaa myynnistä...tää on kumma paikka tämä keskustelupalsta, kun täältä hakee aitoo mielipidettä, ni tänne tulee väliin sekoilemaan sellaset tyypit, jotka purkaa tota negatiivisuuttaan..voi purkaa sen muualle, ja jättää sillon kommentoimatta, jos ei ole mitään järkevää sanottavaa..mä en voi tietää, jos me ei kumpaakaan myydä, et mitkä erot noilla on...sen tiedän, et porausreiät on eri jaoilla, mut et onko laadussa eroa..ja mitä maksamaan kulut, mitä muutos aiheuttaa???mitä ihmettä tolla tarkotit...siis mä saan noihin kaappeihin tilattua ihan mitkä saranat haluan ja noi rungotki on vielä ihan kuule runkoina ja saranoiden mukaan tehdään reiät vasta, kun tiedän, mitä haluan niihin..saadaanhan me nyt hommattua vaikka blumia jos haluan..ja hyviä meillä on noi omatki, mutta pohdin vaan noiden kahden eroo nyt...en nyt oikeen ymmärtänyt edellisen pointtia...ovetki tulee suoraan ilman porauksia ja me tehdään ne sitte ite...tai toi työkaveri...tokihan se tietää, mikä ero milläkin on, mutta halusin käyttäjien mielipiteitä...

Äänestä
  • Kuule, ihan sama mitkä helat laitat. Niissä on niin pienet erot ettei sillä ole mitään merkitystä. Itekin 26 v alalla olleena olen nähnyt ja kokenut kaiken alalta. Ota ne mitkä halvimmalla saat.
    Samaa kamaa ja sama toimivuus. Nämä "tietäjät" kertoilevat "mutu-juttujaan" asioista joilla ei ole oikeesti mitään merkittävää eroa.

    Äänestä

  • "..olen töissä liikkeessä, joka myy keittiöliikkeille tavaraa, "
    "mä olen toimistohommissa täällä tuuraajana ollut hetken aikaa.."
    Nyt sitten kyselet täällä "apuja"
    Nuo 2 lausetta kuvastaa kyllä täysin sitä, mitä tietyissä liikkeissä osaamistaso on! Eikö edes hävetä?

    Äänestä

KYSELEN KOKEMUKSIA KÄYTTÄJILTÄ, EN APUJA!!!!!!!!!!!!!!!!!! Meidän tyypit on erikoistunu meidän omiin tuotteisiin... hitsit, miten tänne voikin osua jotain ala-astetyyppejä...eiköhän kuule anneta olla.....

Äänestä
  • Ei kannata kauheesti ottaa pulttia näistä jutuista.
    Jotkut vain ottavat asiat liian vakavasti.
    Itekin kun kehuin miten hyvin keittiötoimitukseni meni, niin heti tuli salapoliiseja jotka "tiesivät" kirjoittajan olevan joku ko. merkin myyjä. Onhan näitä.

    Äänestä

  • Ota rapido jos et tarvitse hidastusta.Jos on alasuorakulmakaappi niin siinä ainut poraus poikkeus runkopuolelle mutta työkaverisi ilmeisesti tietää tämän.Tiomos on myös hyvä jos vaimennus merkkaa,säädettävä toisin kuin blummissa,blummissakaan ei mitään häikkää mutta vaimennuksensäätöä ei ole.Ps :tiomoksessa myös alasuorakulmakaappi porauspoikkeus runkopuolella.Blummissa nimi painaa jonkin verran=)

    Äänestä

"Itekin 26 v alalla olleena olen nähnyt ja kokenut kaiken alalta. Ota ne mitkä halvimmalla saat."

HAHAH, perusasenne!!! Mä osaan ja tiedän kaiken. Huh huh....

Äänestä

Kyllä noissa heloissa on kilpailutus mennyt niin pitkälle, ettei niissä juuri mitään merkittävää eroa ole toisiinsa.
Kyllähän täällä joku hyvinkin vakavasti noita heloja ja merkkejä miettii. Yleensä sellaiset jotka ovat olleet "alalla" vähän aikaa ja tietävät jo kaiken.

Äänestä

onko jotain väliä

Äänestä

hettich

Äänestä

Blum on suuri ja luotettava. Ei ongelmia.

Äänestä

Salicen hidastinsaranat ovat susia,,,,,,hidastus lakkaa toimisasta alta vuoden,

Äänestä

Hyvä, että asioista keskustellaan, en nyt vastaa alkuperäiseen kysymykseen muuten kuin, että pääosa ihmisistä on melko tumpeloa massaa, ei noita todellisia laatuseikkoja ymmärretä monessakaan asiassa, jos laatikko ei mene kunnolla kiinni , niin paiskataam lujempaa, ei välttämättä ymmärretä, että helat ovat vialliset. Tai sitten paiskataan hidastamaton laatikko rrruuummmm rrruuummmm panks, että kuuluu naapuriin. Kyllä heloissa on eroja, paljonkin. Nyt meillä uudet keittiökalusteet Blummin heloilla ja aika paljon on ongelmia, sinänsä erikoista,että oma kokemukseni aikaisemmin on ollut paljon luotettavampi, olisiko tapahtunut taas jokin uudistus, täytyy tutkia. Kaikki laatikot eivät jaksa mennä kiinni ja ovat sitten eri tasoissa, kunnes itse työntää loppuun. Asennuksessa ei näyttäisi olevan mitään erikoista. Ole aktiivinen ja kerää mielipiteitä ja tutki sitten niitä lisää, niin sitä oppii. Kyllähän noi olevinaan urpot ja tosiurpot mitkä tahallaan ärsyttävät muita, niin tosiaan ärsyttävätkin välillä, mutta minkäs teet, joukossamme on aina tyyppejä jotka eivät ole ihan terveitä, itse sanon, että jotain psykiatrista on.
Aikaa on kulunut monta vuotta, toivottavasti sait vastauksen kysymyksiisi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


anneli_80 kirjoitti:

Mitä eroa noilla saranan valmistajilla on? mulla pää ihan sekasi...olen töissä liikkeessä, joka myy keittiöliikkeille tavaraa, mutta toi blum ei kuulu meidän myyntiin...toiset kehuvat kilvan blumin laatikoita, mut sitte saisin suhteilla nyt omasta firmasta eri helat ja työkaveri lupas hommata rungot ja ovet ....kannattas varmaan mun käyttää hyväkseni tätä tilaisuutta nyt..ollaan kyselty myös eri liikkeiltä tarjouksia, mutta kukaan ei tietty suostu jättämään mitään mekanismeja pois tarjouksestaan...paras oli puustelli, joka suuttu ihan täysin, kun menin kysymään ja alko piikitellä vielä, että jos meillä ei ole rahaa ostaa niiden keittiöitä ni vaihtaa firmaa..no mä kyllä kimpaannuin takasi, ja myös vaihdoin firmaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu