Heippa. Haluaisin kuulla kokemuksia Montessori- päiväkodista. Kerro mitä olet tykännyt ja miksi veit lapsesi ko. päiväkotiin?
Montessori- päiväkoti
uusiasiaminulle
41220
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Kannattta miettiä moneen kertaan ennenkuin vie lapsensa montsaan. Minulla on todella huonoja kokemuksia. Hoitajat ovat ylimielisiä vanhempia kohtaan, yhteenkin kun menin tutustumaan sanoivat, että on hyvä että on iso eteinen ettei vanhempien tarvitse tulla sisälle asti. No, nyt on oltu tällaisessa päiväkodissa tai nehän ovat kouluja! vasta 3-vuotias pakotetaan koko aamupäivä ja usein iltapäiväkin tekemään ongelmanratkaisutehtäviä... ja luullaan että lasta se kiinnostaa. Leikkiä ei arvosteta itse maria montessorihan ei tykännyt leikistä, se ei ollut mitään työtä kuten hän itse mainostaa omaa menetelmäänsä, lapset tekevät töitä, lue kirja lapsen salaisuus. Ja sitten se ulkoilu, se on minimaalista, joskus ollaan vain yhden tunnin ajan ulkona. Mieti ennenkuin viet lapsesi tuollaiseen, se on enemmänkin uskonnon kaltainen juttu niille hoitajille ja eivät arvosta vanhempien mielipiteitä kun ovat hurahtaneet tähän juttuun. Ja minulla on kokemusta!
Olipas vastaus taas sanonko mistä.
Asiantuntematonta pölinää.
Kannattaa lukea ko. kasvatuksesta kirjoitettua asiallista tekstiä.
Montessori-oppia voi käyttää osana kuten muitakin menetelmiä, ei se ihmistä pilaa.
Montessorilainen kasvatus tarkoittaa sitä että tuetaan lapsen omia ratkaisumalleja ja lapsi saa oppia omaa tahtiansa. Opettaja on lapsen oppimista tukemassa, ei ohjaamassa. Lapsethan oppivat tiettyinä ikäkausina hurjan paljon ja kokevat oppimisen iloa ratkaistessaan itse ongelmia.
En itsekään teilaisi Montessoria. Montessorihan sai koulussaan ''yhteiskunnan hylkiöiden'' lapset oppimaan lukemaan ja kirjoittamaan ja nämä lapset pärjäsivät elämässään erittäin hyvin.
Itse laitoin lapseni Montessori-päiväkotiin noin 2012. Lapsi kärsi mutismista ja oletin hoidon olevan ymmärtävän. Lapsi kuitenkin alkoi itkeä päiväkotiin menoa, otin yhteyttä mutta syytä en saanut selville, kaikki kiellettiin mitä osasin kysyä. Kevät-palaverissa kerrottiin että on lakattu huomioimasta lastani ja tervehtimättä häntä, tarkoituksena että lapsi itse ottaisi kontaktia. Sitä ei kerrottu vanhemmalle aiemmin vaikka kyselin mikä on muuttunut. Edellä mainitut ovat kiusaamista jopa työpaikoilla, nyt uhrina oli pieni lapsi päivähoidossa. Näin raahessa.