Montessori- päiväkoti

uusiasiaminulle

Heippa. Haluaisin kuulla kokemuksia Montessori- päiväkodista. Kerro mitä olet tykännyt ja miksi veit lapsesi ko. päiväkotiin?

4

878

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vanhempi345

      Kannattta miettiä moneen kertaan ennenkuin vie lapsensa montsaan. Minulla on todella huonoja kokemuksia. Hoitajat ovat ylimielisiä vanhempia kohtaan, yhteenkin kun menin tutustumaan sanoivat, että on hyvä että on iso eteinen ettei vanhempien tarvitse tulla sisälle asti. No, nyt on oltu tällaisessa päiväkodissa tai nehän ovat kouluja! vasta 3-vuotias pakotetaan koko aamupäivä ja usein iltapäiväkin tekemään ongelmanratkaisutehtäviä... ja luullaan että lasta se kiinnostaa. Leikkiä ei arvosteta itse maria montessorihan ei tykännyt leikistä, se ei ollut mitään työtä kuten hän itse mainostaa omaa menetelmäänsä, lapset tekevät töitä, lue kirja lapsen salaisuus. Ja sitten se ulkoilu, se on minimaalista, joskus ollaan vain yhden tunnin ajan ulkona. Mieti ennenkuin viet lapsesi tuollaiseen, se on enemmänkin uskonnon kaltainen juttu niille hoitajille ja eivät arvosta vanhempien mielipiteitä kun ovat hurahtaneet tähän juttuun. Ja minulla on kokemusta!

    • lapsentahto

      Olipas vastaus taas sanonko mistä.
      Asiantuntematonta pölinää.
      Kannattaa lukea ko. kasvatuksesta kirjoitettua asiallista tekstiä.
      Montessori-oppia voi käyttää osana kuten muitakin menetelmiä, ei se ihmistä pilaa.

    • Olen tutkinut asiaa

      Montessorilainen kasvatus tarkoittaa sitä että tuetaan lapsen omia ratkaisumalleja ja lapsi saa oppia omaa tahtiansa. Opettaja on lapsen oppimista tukemassa, ei ohjaamassa. Lapsethan oppivat tiettyinä ikäkausina hurjan paljon ja kokevat oppimisen iloa ratkaistessaan itse ongelmia.

      En itsekään teilaisi Montessoria. Montessorihan sai koulussaan ''yhteiskunnan hylkiöiden'' lapset oppimaan lukemaan ja kirjoittamaan ja nämä lapset pärjäsivät elämässään erittäin hyvin.

    • Anonyymi

      Itse laitoin lapseni Montessori-päiväkotiin noin 2012. Lapsi kärsi mutismista ja oletin hoidon olevan ymmärtävän. Lapsi kuitenkin alkoi itkeä päiväkotiin menoa, otin yhteyttä mutta syytä en saanut selville, kaikki kiellettiin mitä osasin kysyä. Kevät-palaverissa kerrottiin että on lakattu huomioimasta lastani ja tervehtimättä häntä, tarkoituksena että lapsi itse ottaisi kontaktia. Sitä ei kerrottu vanhemmalle aiemmin vaikka kyselin mikä on muuttunut. Edellä mainitut ovat kiusaamista jopa työpaikoilla, nyt uhrina oli pieni lapsi päivähoidossa. Näin raahessa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      95
      6092
    2. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      55
      5068
    3. SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta

      "Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun
      Maailman menoa
      57
      4212
    4. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      96
      3809
    5. Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?

      Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost
      Maailman menoa
      8
      3568
    6. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      114
      3110
    7. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      50
      2513
    8. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      35
      2449
    9. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      52
      2169
    10. Persut pettävät ja valehtelevat aina

      Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val
      Maailman menoa
      21
      1545
    Aihe