Miksi bensa valuu pihalle?

hohtopyöräily

En ole mielestäni avannut mitään hanaa tai tehnyt muutakaan kuin ottanut katteet pois, mutta bensa ei pysy tankissa vaan valuu siitä pienestä alhaalla olevasta letkusta pihalle :D En tajua. Ideoita mikä siinä mättää? Kiitos



Havainnollistava valokuva:

http://postimage.org/image/2splvvll0/

12

6604

    Vastaukset 12

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • v76

      Oma silmä ei tunnista pyörää eikä näe sitä letkun toista päätä. Muutaman hajatelman kuitenkin tässä kirjoittelen.
      -Mistä letku tulee? Tankin alta vaiko ilmansuodatinkotelosta? Jostain muualta?
      -Missä asennossa polttoainehana on? Res, pri, on tai jotain muuta?

      Ihan ensimmäisenä tuli mieleen jotta hana on auki, kaasarin kohon venttiili vuotaa ja bensa tulvii ilmansuodatinkoteloon. Edellyttää tietysti että ko. letku josta tavara nyt valuu, tulee sieltä kotelosta.

    • hohtopyöräily

      Se letku tulee suoraan kaasarin alta. Polttoainehana on on-asennossa.

      • koho ongelma

        sulla on koho ongelma


    • hohtopyöräily

      Njoo, kuulostaa jo aika lupaavalta diagnoosilta. Miten sen saisi hoidettua? En löytänyt lyhyellä googlettamisella mitään tarpeeksi yksinkertaisia ohjeita.

      • mk

        Itellä sama ongelma oli 1973 honda 750 ja kun tarkasit luin korjauskäsikirjan niin löytyi ratkaisu ongelmaan ja kun keväällä putsasin kaasarit ja säädin kothot kirjan antavan mitan mukaan niin ei mitään ongelmaa enää. Koho nousee liian ylös eikä neulaventtiili ajoissa sulje bentuloa kohokammioon ja ei muuta kun kaasarot pois ja kohoa säätämään alemmaksi että bensan pinta putoo.


    • yhden_mielipide_toiseen

      Tuo letku kaasuttajan kupin pohjassa on siis tuon kupin ylivuotoputki. Sen letkun vieressä pitäisi olla ruuvi jota avaamalla voi tyhjentää kupin. Jos tämä on jäänyt auki niin kuppi vuotaa tyhjiin letkua pitkin.

      Toinen vaihtoehto edellyttää kupin avaamista. Tyhjennä ensin kuppi bensasta johonkin astiaan edellä mainitulla tavalla. Kupin alla sijaitsee koho ja neulaventtiili.

      Neulaventtiili on yhteydessä kohoon ja toimii seuraavasti: Kun aukinainen neulaventtiili päästää polttoainetta kuppiin niin bensanpinnan nousemisen seurauksena kohokin nousee. Koho painaa neulaventtiilin kiinni kun polttoaineen pinta on noussut säädetylle tasolle. Pintaa voi säätää kohoa taivuttamalla.

      Ongelmasi voi olla seuraavanlainen: Neulaventtiilin väliin on päässyt roska. Eli neulaventtiili on jatkuvasti auki ja polttoaineentulo ei lopu ikinä. Tuloksena polttoaine vuotaa kupin ylivuotoputkesta.

      Tai

      koho on säädetty väärin eikä koho paina neulaventtiiliä kiinni.

      Siinä. Pidä hauskaa. Mikäli löydät kaasuttajan kupista roskaa niin vaihda polttoainesuodatin tai hommaa sellainen mikäli sellaista ei ole. Uusi etanolibensiini on tehokas liuotin ja irroittaa paljon likaa vanhoista tankeista.

      • yhden_mielipide_toiseen

        Ja toki neulaventtiili tai sen istukka voivat olla kuluneet jolloin ei ole vaihtoehtoa muuta kuin uusia edellä mainitut osat.


    • kakkonen

      Mahtaako olla Suzuki? Vuotaa kaasarin ylivuotoputkesta.

      - Roska kaasarissa
      - Todennäköisempi syy kuitenkin on; hanassa vika -> korjaussarja eikä vuoda enään.

      • hohtopyöräily

        Honda on kyseessä. Kiitos vastauksista kaikille.


    • hohtopyöräily

      Nyt taas homma toimii. Vuoto loppui kun olin pariin kertaan valuttanut bensat läpi siitä. En muuta tehnyt :D

      • tietäjä92

        Vika saattaa uusiutua, jos esimerkiksi tankin pohjalta on roskaa mennyt kaasariin. Puhdista talvella kaasarit ja tankki kokonaan niin ensi kesän ajelet rennosti.


    • Weiird

      Itse puhdistin dell'orttoni paineilmalla joka puhkaisi kohokammion kohot paine-eron vaikutuksesta (tai sitten ne olivat menneet itsestään (=Epätodennäköistä))

      Ja kohot makasivat kammion pohjalla bensan määrästä riippumatta.

      Epätodennäköistä, mutta tarkista että jos kohosi ovat onttoa materiaalia: ettei niiden sisällä ole nesteitä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on totta mikä ei?

      Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?
      Kuhmo
      23
      2343
    2. Päivän aivopieru Trumpilta

      Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko
      Maailman menoa
      86
      1566
    3. Lopetetaanko tämä

      Juttu ja mennään eteenpäin? Pystytkö?
      Ikävä
      134
      982
    4. Just saying

      Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.
      Ikävä
      143
      753
    5. Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa

      Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      95
      692
    6. Voisin antaa sulle nyt

      Halin❤️
      Ikävä
      54
      686
    7. Janpen Thai lopettanut, miksiköhän

      Hyvää apetta teki.
      Suomussalmi
      13
      667
    8. Jos selviäisi että kaivattusi

      Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan
      Ikävä
      99
      622
    9. Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?

      Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v
      Tanssii tähtien kanssa
      12
      618
    10. Älä unohda minua

      Nainen ethän unohda minua. Asiat olisivat voineet mennä toisin, olisi vain pitänyt uskaltaa lähestyä sinua kun annoit si
      Ikävä
      77
      615
    11. On väärin

      Tykätä ja haluta sua kun tilanne täysin mahdoton mutta minkäs teet. Mun sisällä roihuaa 🔥 kunpa tietäisit mitä sä minus
      Ikävä
      42
      583
    12. Tosi kiva on

      Joo. Mitä olisit menettänyt jos olisit paljastanut itsesi?
      Ikävä
      65
      571
    13. Toivotko vielä viestiä

      Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.
      Ikävä
      44
      559
    14. Tehdään yhdessä itsestämme

      Parhaat versiot❤️ Se vaatii molemmilta hyvää itsetuntoa!
      Ikävä
      42
      540
    15. Olen ajellut Dieseleillä yli 50 vuotta.

      Enkä ole koskaan kaivannut sähköautoa.
      Hybridi- ja sähköautot
      139
      539
    16. Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?

      Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas
      Tanssii tähtien kanssa
      29
      516
    17. Mitä tunteita

      Sulla vielä on?
      Ikävä
      77
      514
    18. Kuka kaipaa T m?

      Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota
      Ikävä
      36
      510
    19. Miksi jotku naiset on niin tyhmiä

      Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä
      Ikävä
      54
      508
    20. S-ryhmän vastuullisuuden kaksoisstandardi

      Vastuullisuuspuhe on helppoa. Vaikeampaa on selittää, miksi S-ryhmän omien merkkien tuotteita ja raaka-aineita hankitaan
      Maailman menoa
      14
      490
    Aihe